Jump to content
egedenizuv

Ölen Mısır Yılanım :(

Recommended Posts

Arkadaşlar ben bir mısır yılanı satın aldım hayvan daha bir aylıktı  satıcı 450 tlye sattı erkek satın aldığımız gün hayvana 1 tane cozulmus pinky verdim ısıtıcı pedi zaten vardı su kabı olarak da çay fincanı kullandık sürüngen dostları kanalında  en geç haftada bir değiştini yoksa mikrop ürediğini söylediği için her gün peçetlerini temizledim suyunu sürekli tazeledim

bu arada geldiğinde pinky yedirdik 2 gün sonra hayvan farenin yarısını kakayla birleşik çıkardı temizledik hemen yine aynısı yaptık büyük geldiğini düşünüp fareyi 3 e boldum verdim yemedi ilk gün sonraki gün verdim yine yemedi bugün de öldü ben bir hata mı yaptım elimden geldiğince dikkat ettim sürekli araştırdım satıcının bana sattığı mı hastalıklıydı sizce?

Tabi ki hatalar var, forumda sürekli olarak malzeme ve yem aradığının postlarını açmışsın, su kabının uygunluğunu sormuşsun ve uygun olarak düşündüğün kap çay fincanı mı? Canlın adına üzüldüm ancak sen malzemelerini ve araştırmanı yapmadan canlı sahiplenmişsin bu bariz açık bir durum. Yaptıklarından ziyade birde oda ısısı gibi faktörleride yazman gerekiyor çünkü cornlar çok sıcak alan sevmezler ve sadece tahmin yürütüyorum senin ısıtıcı pedi son ısıda yakıp teraryumun tamamını kaplayacak şekilde koymuş olabileceğini düşünüyorum. Canlı sana sağlıksızmı satıldı bunu kimse video fotoğraf olmadan söyleyemez ama sizi takip ettiğim kadarıyla araştırma ve mantık eksikliği sebebiyle canlının öldüğünü düşünüyorum. Buraya teraryum ve canlı sağlıklıyken resimleri varsa yüklersen sorularına daha iyi yanıt bulabilirsin.

• Like 8

Ben de besleme konusunu yazayım. Yılanlar türleri genel anlamda açlığa dayanıklı canlılardır. 1 aylık mısır yılanını bu kadar sık beslemeye çalışmanızı hem sizi hem canlıyı strese sokar.

Bunun dışında ball piton için ilan açmışsınız. Lütfen önce bilginizi sonra ekipmanınızı tamamlayın. Tek eksik canlının kendisi olduğunda alım yapın. Aksi durumda hem maddi hem manevi açıdan zarar görmeniz hem de hobiden soğumanız muhtemeldir. 

İyi hobiler. 

Edited by LordPattis
  • Like 2

Sevgili egedenizuv ve Arkadaşlar, 

Her nasıl bir hata yapılırsa yapılsın, sağlıklı bir mısır yılanı 3 günde ölmez.

Tek ihtimal: aklıma yüksek sıcaklık geliyor, eğer canlınızı 30 °C üzerinde uzun süre tuttu iseniz, nedeni bu olabilir.

Ancak! Canlıyı aldığınızda zaten çok pis koktuğunu söylemiştiniz... hobide yer alan hiçbir yılan kendiliğinden pis kokmaz. Belli ki canlı hastaydı. Ayrıca paylaştığınız fotoğrafta canlının oldukça zayıf olduğu da dikkatimi çekmişti. Bana göre sorumsuz satıcı kurbanı olmuşsunuz...

Sorumsuz bir satıcıya denk gelmek biraz da şanssızlıktan. Malesef hobiyle ilgilenen herkes eşit derecede iyi niyetli değil.

Diger yandan, bu hobide bilgi altyapısını oluşturmadan canlı almak böyle riskleri beraberinde getiriyor. Canlıyı almadan önce bakımıyla ilgili tüm detaylar hakkında araştırma yapmış, çokça okumuş olmanız gerekirdi. Bu araştırmaları yapmış olsaydınız eğer, sonrasında tabiiki forum bir sosyal platformudur, iletişim kurarak bilgi alışverişinde bulunmak istemeniz doğru bir refleksti. Ancak bu sıralamaya uymamanız, burada size karşı yükselen tepkilerin nedenidir.

Acı bir tecrübe oldu, belli ki üzüldünüz. Bizler de çok üzüldük. Umarız bir daha yaşanmaz böyle tatsızlıklar. 

Selamlarımla

• Like 3