Jump to content
Ejderhan Ustuner

150*60*70 Lik Akvaryum Kuruyoruz :)

Önerilen İletiler

Arkadaşlar merhabalar

Akvaryum- Sürüngen derken anladım ki akvaryumda bırakılamıyor Sürüngen+Akvaryumla devam etmeye karar verdim

aramızda Akvarist olan var mı? varsa toplanalım büyükçe bir akvaryum kurulumunu bitirdim Frontoza kolonisi kuracağım 

😘@CyBeRr

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Benim 150x40x50 bir akvaryumum var. Başlangıçta Peru Altum balıklarım için tasarlamıştım, yavrudan büyüttüğüm L144’ler ilave ettim, sonradan Discus’a geçiş yapınca Akvaryumda görsellikten vazgeçmek zorunda kaldım. Eski hali:

61D63231-1CFB-4F80-A4CA-FE88441D2FF6.thumb.jpeg.ab4ad49fa1b5a63d520bffb0fd8c86f0.jpegB358741D-0165-437B-BEF1-D519D1A2EEE3.thumb.jpeg.829e6199f9ac50bf5f9e6a75d080c5a4.jpeg

Şu an bitki, kum ve kayalar çıktı. Koyu renk Discusların pigment basmasına neden oluyor o yüzden köpük üzerini fugapool 2900 ile kaplayıp açık renk bir arka plan yapacağım, zemine de beyaz kum. 

Discuslarla Blue Zaire Moba arasında bayağı bir gidip gelmiştim, sonunda daha zahmetli de olsa Discuslarda karar kıldım.

2A834558-7C12-47CF-A4B3-BF18689775A2.jpeg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ejderhan Ustuner, 37 dakika önce yazdı:

valla discus gerçekten güzel ama çok nazlı, zahmetli balık l144 longfinlerin maşallahı var birde yanlışsam düzelt discuslar yatay değilde dikey akvaryum sever diye biliyorum 50 yükseklik kısa olmaz mı ?

50 yükseklik discuslar için ideal :) frontoza akvaryumu çok iyiymiş. Fotoğrafları varsa görmek isterim. Ben senelerce akvaryum hobisiyle uğraştım baya çeşitli tür besledim, en son ufak bir deniz akvaryumu kurdum fakat ağzımın payını alıp akvaryum hobisini bıraktım. Kaç adet frontoza alacaksınız? Akvaryumun boyutları çok iyi, frontozalar dibe yakın gezerler, leptosama ekleyip görseli daha zenginleştirebilirsiniz. İki türünde su değerleri aynı zaten, bence baya güzel olabilir. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
arowana heco, 7 dakika önce yazdı:

50 yükseklik discuslar için ideal :) frontoza akvaryumu çok iyiymiş. Fotoğrafları varsa görmek isterim. Ben senelerce akvaryum hobisiyle uğraştım baya çeşitli tür besledim, en son ufak bir deniz akvaryumu kurdum fakat ağzımın payını alıp akvaryum hobisini bıraktım. Kaç adet frontoza alacaksınız? Akvaryumun boyutları çok iyi, frontozalar dibe yakın gezerler, leptosama ekleyip görseli daha zenginleştirebilirsiniz. İki türünde su değerleri aynı zaten, bence baya güzel olabilir. 

Sizin Nicktende belli akvarist olduğunuz çok sayko balıktır :) valla bende çok uğraştım babadan geçti teleskop japonla girdim :) deniz akvaryumunu küçük kurdum ben minik bir nano akvaryumla ama dediğiniz gibi ciddi zor 20 tane yavru alıp koloni kuracağım 8 d 1 e gibi önceden 7d 2 e bakmıştım kalolo karema blue kolonisiydi leptosama için yada başka bir tür için endişeliyim frontoza dip ve avcı balık calvus ile birlikte bile zorlanmıştım yumurtlama döneminde oldukça agrasifler frontozalar tek tür her zaman iyi gibi :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ejderhan Ustuner, 39 dakika önce yazdı:

Sizin Nicktende belli akvarist olduğunuz çok sayko balıktır :) valla bende çok uğraştım babadan geçti teleskop japonla girdim :) deniz akvaryumunu küçük kurdum ben minik bir nano akvaryumla ama dediğiniz gibi ciddi zor 20 tane yavru alıp koloni kuracağım 8 d 1 e gibi önceden 7d 2 e bakmıştım kalolo karema blue kolonisiydi leptosama için yada başka bir tür için endişeliyim frontoza dip ve avcı balık calvus ile birlikte bile zorlanmıştım yumurtlama döneminde oldukça agrasifler frontozalar tek tür her zaman iyi gibi :)

Güzel tür gerçekten umarım istediğiniz gibi olur. Bende daha önce frontozalarla beraber calvus, leptosama ve kum kelebeği bakmıştım fakat frontozalar ağza yavru alınca işler zorlaşmıştı dediğiniz gibi :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ejderhan Ustuner, 2 saat önce yazdı:

valla discus gerçekten güzel ama çok nazlı, zahmetli balık l144 longfinlerin maşallahı var birde yanlışsam düzelt discuslar yatay değilde dikey akvaryum sever diye biliyorum 50 yükseklik kısa olmaz mı ?

50 yükseklik ideal hatta çift tutan balıkları 50x50 üretim tankına alırlar.

Discuslar aslında çok zor balıklar değil, akvaryumda su değişimi çok önemli ve başa çıkılamayacak kadar zahmetli bu yüzden  otomatik bir sistem kurdum, tek vanayla suyu boşaltıp tek vanayla da su ekliyorum. Şu renk sorununu da bu hafta sonu çözüp bir kaç Discus daha eklemeyi düşünüyorum. (5 adet var biri minicik kaldı onu saymazsak toplam 8’e tamamlayacağım)

Deniz akvaryumunda kayıp çok olduğu için ben de ilk günlerdeki hevesimi kaybettim. Şu an 50x50 de iki doktor karides bir katil damsel  (katil diyorum çünkü diğer 3 arkadaşını öldürdü) bir kaç da mercanla devam ediyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
MeRichJane, 10 saat önce yazdı:

Deniz akvaryumu büyük biraz daha risksizdir :)

Eğer yeterli bütçeniz varsa tavsiye ederim. Elimden geldiğincede yardım etmeye çalışırım.

44409D7F-25CB-45EC-B3E3-C9F9F6805FD2.jpeg

Maşallah nazar değmesin bunun maliyeti nedir tam olarak ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
MeRichJane, 11 saat önce yazdı:

Deniz akvaryumu büyük biraz daha risksizdir :)

Eğer yeterli bütçeniz varsa tavsiye ederim. Elimden geldiğincede yardım etmeye çalışırım.

44409D7F-25CB-45EC-B3E3-C9F9F6805FD2.jpeg

Bende büyüklerin daha az riskli olduğunu çok sonra öğrendim :) ilerde kesin kuracağım 1 metrelik standart bir şey. Kaç senelik bu akvaryum? Ölçüleri nedir?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
arowana heco, 17 dakika önce yazdı:

Bende büyüklerin daha az riskli olduğunu çok sonra öğrendim :) ilerde kesin kuracağım 1 metrelik standart bir şey. Kaç senelik bu akvaryum? Ölçüleri nedir?

Daha 3 aylık yeni yeni dolduruyorum 😊 100x60x45h ölçüleri. Kurmanızı tavsiye ederim maliyetli olsada büyük akvaryum oturup izlemesi bile insana huzur veriyor akvaryumla uğraşırken her şeyi unutuyosun resmen 😄

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Deniz akvaryumunda her şeyi istemeyeceksin, şu da olsun, bunlar çok güzel alıp ekleyeyim ile olmuyor. Sabır gerekiyor ki biz hobicilerde o neredeyse hiç yok. Filtreden aydınlatmaya, kumdan kayalara, dalga motorundan protein skimmer’ına, mercanlardan canlılara kadar hepsi birbiriyle uyumlu olacak. Akvaryum hobisinde en iyisi ama en zor ve pahalısı. Nano ile başlayıp büyütmekti hedefim ama kayıplardan sebep nanoda kaldım.

Bu iki sene kadar önce:

CBFE46EE-C756-4CCD-9323-D910F4D97C19.thumb.jpeg.8641c3009defe4e3a89afc11e39a005a.jpeg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

M

Gokmen73, 47 dakika önce yazdı:

Deniz akvaryumunda her şeyi istemeyeceksin, şu da olsun, bunlar çok güzel alıp ekleyeyim ile olmuyor. Sabır gerekiyor ki biz hobicilerde o neredeyse hiç yok. Filtreden aydınlatmaya, kumdan kayalara, dalga motorundan protein skimmer’ına, mercanlardan canlılara kadar hepsi birbiriyle uyumlu olacak. Akvaryum hobisinde en iyisi ama en zor ve pahalısı. Nano ile başlayıp büyütmekti hedefim ama kayıplardan sebep nanoda kaldım.

Bu iki sene kadar önce:

CBFE46EE-C756-4CCD-9323-D910F4D97C19.thumb.jpeg.8641c3009defe4e3a89afc11e39a005a.jpeg

maşallah hocam :) güzel bir led bir kaç lps ve fosforik mercanlarla çok hoş bir görüntü elde ediceğinize eminim. Umarım hedefinize ulaşırsınız :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.