Jump to content
odinwild

Bebek Bearded Dragon Yemek Yemiyor

Recommended Posts

Herkese merhabalar, 28 kasım perşembe günü elime ulaştı 0-1 aylık 10 cm boyutunda. sağlıklı herhangi bir sorunu yok.  uva/uvb yayan lamba olarak Exo Terra Solar Glo 80w kullanıyorum. teraryumdaki en yüksek (basking spot) noktadan 30 cm yukarıda duruyor. ayriyetten teraryumun 3/1'i boyutunda ısıtıcı pad kum zeminin altında sıcak bölgede duruyor 7/24 açık. onu destekleyen seramik 75w ısıtıcı ampul var. bazen exo terra 50w ısıtıcı infrared ampul ile değiştiriyorum. ısı ölçümlerini sürekli takip ediyorum, sıcak bölgenin ısısı 38-40 arası değişiyor diğer bölgeler 26-28 arası. çok küçük su kabı koydum kuma gömdüm kolay içebilsin diye. her gün yeniliyorum suyunu. elime ilk ulaştığı gün 3 adet dubia yedirdim. sonra 2 gün bir şey yemedi. daha sonra ufak bir kutuya birkaç dubia salıp içine ejderi koydum öyle 2-3 tane yedi. yabancı sitelerde sağlıksız ejder belirtilerinin hepsini okudum hiçbir belirti yok gayet sağlıklı gözüküyor. genel olarak hareketli teraryumun içinde dolaşıyor elimi yaklaştırdığımda kaçıyor. ama araştırmalarıma göre bu yaşlarda günde 3-4 öğün ve her öğünde en az 10 tane yemesi gerekiyormuş. ama benimki maksimum 3 adet yiyor o da günde bir kere. artık küçük bir kap içine böcekleri koyup teraryumun içine bırakıyorum ordan yiyor. ama çok az yiyor. gerçi kendisi çok küçük günde 30 adet böceği neresine sığdırır onu da anlayamadım bana kalsa biraz abartmışlar miktarları. ama durum böyle olunca şu an ki durum normal mi değil mi profesyonellere sormak istedim. bir de gözleri biraz kısık duruyor seslere ve gördüklerine tepki veriyor ama internette gördüğüm yavrulara göre göz kapakları büyük kısık gibi. şişme olunca deri değiştiriyorlarmış biliyorum ama şişme yok. uzun bi yazı oldu umarım sıkılmadan okur cevaplarsınız. teşekkür ederim. canlının boyutunu anlamanız için fotoğraflar;

IMG_2447.jpg

IMG_2446.jpg

IMG_2458.jpg

IMG_2449.jpg

kapıların veya sesli bir alanda ise canlı strese girmiş olabilir 

dışkısı nasıl kurtlar flan varmı yani dışkısında veya sıvımı dışkısı

ve teraryum kumlu ise onları yemiş ve bağırsakları düğümlenmiş olabilir 

*ama sen daha yeni canlını almışsın ve bu gayet normal bazıları 1 hafta bazıları 2 haftada yerine alışıyor ondandır %70 tabi sen tedbirlerini al*

ayrıca kalsiyumu eksik etmemelisin

TEŞEKKÜRLER

Edited by ArDa181

ArDa181, 13 dakika önce yazdı:

kapıların veya sesli bir alanda ise canlı strese girmiş olabilir 

dışkısı nasıl kurtlar flan varmı yani dışkısında veya sıvımı dışkısı

ve teraryum kumlu ise onları yemiş ve bağırsakları düğümlenmiş olabilir 

*ama sen daha yeni canlını almışsın ve bu gayet normal bazıları 1 hafta bazıları 2 haftada yerine alışıyor ondandır %70 tabi sen tedbirlerini al*

ayrıca kalsiyumu eksik etmemelisin

TEŞEKKÜRLER

Yanıt için teşekkürler. ortamda ses yok. dışkısı yarısı beyaz yarısı siyah katı şekilde. araştırmalarıma göre bu normal olanmış. evet teraryum kumlu yediyse bilmiyorum ama hiç yediğini görmedim.

odinwild, 8 dakika önce yazdı:

Yanıt için teşekkürler. ortamda ses yok. dışkısı yarısı beyaz yarısı siyah katı şekilde. araştırmalarıma göre bu normal olanmış. evet teraryum kumlu yediyse bilmiyorum ama hiç yediğini görmedim.

O kumu kaldır bence  ilerideki zamanlarda sıkıntı yaşarsın

Onun yerine özel proteinli kumlar var onlardan alabilirsin yada peçete kullanabilirsin ben öyle yapmıştım ejderimde

ArDa181, 11 dakika önce yazdı:

O kumu kaldır bence  ilerideki zamanlarda sıkıntı yaşarsın

Onun yerine özel proteinli kumlar var onlardan alabilirsin yada peçete kullanabilirsin ben öyle yapmıştım ejderimde

aynen bayağı araştırdım herkes kuma karşı. taneciksiz düz zemin yapıcam. ama kafamda malzeme oluşturamadım. şu yemek yeme olayını çözsek rahatlayacağım.

odinwild, 20 dakika önce yazdı:

aynen bayağı araştırdım herkes kuma karşı. taneciksiz düz zemin yapıcam. ama kafamda malzeme oluşturamadım. şu yemek yeme olayını çözsek rahatlayacağım.

Kağıt Havlu Her Zaman En İyisi

Crested, 9 dakika önce yazdı:

Kağıt Havlu Her Zaman En İyisi

en kullanışlı o gözüküyor ama görsel açıdan daha iç açıcı seçenekler varsa fikre açığım

Sakallı Ejder konusunda hiç tecrübem yok ama bana canlıyı biraz erken almışsınız gibi geldi, gözlerindeki kısıklık da evet dikkat çekiyor. Bu konuda @CyBeRr yardımcı olabilir diye düşünüyorum. (Elimden etiketlemekten başka bir şey gelmiyor, üzgünüm, umarım en kısa sürede destek alırsınız)

Edited by Gokmen73

Gokmen73, 02.12.2019 - 18:11 yazdı:

Sakallı Ejder konusunda hiç tecrübem yok ama bana canlıyı biraz erken almışsınız gibi geldi, gözlerindeki kısıklık da evet dikkat çekiyor. Bu konuda @CyBeRr yardımcı olabilir diye düşünüyorum. (Elimden etiketlemekten başka bir şey gelmiyor, üzgünüm, umarım en kısa sürede destek alırsınız)

teşekkür ederi. evet 1 aylık olduğunu bilsem 2-3 aylık olmasını beklerdim. ama üretici 3-4 aylık dedi. gelene kadar anlamadım.

Merhaba. Bence sorun yok gibi tek sorun ejderin çok küçük olması. Genelde bu boylardan biraz daha büyüdüğünde sahiplendirilmesi taraftarıyım ama maalesef herkes aynı şekilde düşünmüyor.

Teraryum ortamında kum harici bir sıkıntı yok. Kumu kaldırırsanız çok iyi olacaktır ilerisi için. Görsel olsun isterseniz exoterra sandmat kullanabilirsiniz. Veya Kağıt havlu, Kraft Kağıt gibi alternatifler olabilir.

Su içtiğinden emin olmak için her gün 3-5dk ılık suda duş aldırılabilir. Dehidrasyon çok riskli bu boyutlarda.

Böcekler ile birlikte havuç, tere, roka ve sakallı ejderlerde kullanabileceğiniz diğer yeşillik ve meyve türlerini karıştırıp verebilirsiniz. Başlarda yemese de zamanla yanlışlıkla da olsa yediğinde onun için iyi olacaktır.

Bir süre dediğim gibi yapıp durumunu takip edin. 2-3 ayı atlatır ise ondan sonra zaten iştahı istemediğiniz kadar açılacaktır.

• Like 1

CyBeRr, 20 saat önce yazdı:

Merhaba. Bence sorun yok gibi tek sorun ejderin çok küçük olması. Genelde bu boylardan biraz daha büyüdüğünde sahiplendirilmesi taraftarıyım ama maalesef herkes aynı şekilde düşünmüyor.

Teraryum ortamında kum harici bir sıkıntı yok. Kumu kaldırırsanız çok iyi olacaktır ilerisi için. Görsel olsun isterseniz exoterra sandmat kullanabilirsiniz. Veya Kağıt havlu, Kraft Kağıt gibi alternatifler olabilir.

Su içtiğinden emin olmak için her gün 3-5dk ılık suda duş aldırılabilir. Dehidrasyon çok riskli bu boyutlarda.

Böcekler ile birlikte havuç, tere, roka ve sakallı ejderlerde kullanabileceğiniz diğer yeşillik ve meyve türlerini karıştırıp verebilirsiniz. Başlarda yemese de zamanla yanlışlıkla da olsa yediğinde onun için iyi olacaktır.

Bir süre dediğim gibi yapıp durumunu takip edin. 2-3 ayı atlatır ise ondan sonra zaten iştahı istemediğiniz kadar açılacaktır.

Çok teşekkür ederim. dediğiniz gibi kumu kaldırdım kağıt havlu döşedim. suyu gösterdiğim zaman gidip kendi içiyor. bazen de parmak ucuma damla damla alıp içiriyorum elimden direkt içiyor reddetmiyor. sevgilerle.