Jump to content
Sign in to follow this  
cascocas

İndian Ringneck

Recommended Posts

Geçenlerde eminonundeydim bu kuşlarin fiyatlarini sordum yesil olanlarina 200 diyorlar sonra 100 liraya kadar iniyorlar.. Misir carsisindaki tum kuşcularda gordum..

Boyle bir kusun bu fiyatlara satiliyor olmasi istanbul sokaklarindan yakalanip satildiklarini aklima getirdi.. Mecidiyekoy'de bile bir kere gormustum bu kuşlardan...

Doğadan yakalandiklarini ima ettigimde bir satici eger kolay evcillestirmek istiyorsan gulhane parkinda agaclardaki yuvalarindan 1 tane yavru alirsin evde şırıngayla bebek mamasiyla beslersin seni annesi zannedip yavruyken alisir dedi.. Şoklardaydım.. Aslında o sekilde bakilan bir yavru köpek gibi evcil olur ama ya ölürse hem yuvadan koparmissin vicdan azabi agir olur... Hem ağaca tırmanacaksın, tirmanabilsen bile sanki kimse karismayacak :)

k1pNvy.jpg

aypOE7.jpg

YjpXbA.jpg

Petshopcunun soyledigi taktiği uygulayanlar

yA17V7.jpg

N9NvlY.jpg

Sarı,mavi,beyaz renk mutasyonları görünüyor ise doğadan yakalama olduğunu zannetmiyorum ama doğadan yakalanıp satılan o kadar fazla hayvan var ki,Örneğin European Pond Terrapin'leri satıyorlar şu son RES yasağından beri bunların örnekleri çok olur.Hand-Fed bir yavru alırsanız aynı işi görecektir ayrıca doğadan da koparılmamış olacaktır

Sarı,mavi,beyaz renk mutasyonları görünüyor ise doğadan yakalama olduğunu zannetmiyorum ama doğadan yakalanıp satılan o kadar fazla hayvan var ki,Örneğin European Pond Terrapin'leri satıyorlar şu son RES yasağından beri bunların örnekleri çok olur.Hand-Fed bir yavru alırsanız aynı işi görecektir ayrıca doğadan da koparılmamış olacaktır

Eminönü'nde gördükleri yeşil renkte olanlarından diye belirtmiş. Yani yakalanmış olma ihtimamı çok yüksek. Çok acıdır ki hemen hemen her apartmanda bile üretilmesine rağmen halen doğadan muhabbet kuşu yakalayıp ülkemize ithal edilmesi sözkonusu. Bu durum gerçekten çok üzücü :(

Herşeyin ötesinde çok güzel bir tür ve doğaya yayılmışlar.İzmir'de de bir kaç kez gördüm.Babamın da bir zamanlar yeşil papağanım vardı çok uzun yıllar beraberdik.Sonra yaşlanıp öldü.

Benim de eskiden Mısır Çarşısı'ndan aldığımız yeşili vardı, bir gün balkonda kafesi yere düştü ve onu düşüren kargayla kanat kanata uzaklaşmasını izledik :D Neyse ki Ataköy İstanbul'da türdaşlarının yaşayıp üreyebildiği bir yerde kaçmıştı, hep yaşadığını hatta yavrularının olduğunu umduk... Şimdi bile her işittiğimizde seslerini bakarız hemen tepeye o mu ki diye... Geçenlerde bir arkadaşım mavisinden bir genç çift getirdi hatıra diye, çok akıllı canlılar. Müsait olanın ve sevenin edinmesini şiddetle öneriyorum :)

Konuşma beklentiniz varsa hiç edinmeyin.Makavların ve kakaduların bile konuşma becerileri pek iyi değil hatta yok.Genel olarak çoğu papağan türü veya alttürü insan sesini taklit edemiyor.Taklit ettikleri sesler melodik,tok ve basit sesler.Konuşma yeteneği kuvvetli papağan isteyenler kesinlikle bir gri jako edinmeli Timneh değil,Kongo Jako.

o fiyata olanlar yeşil olanlarıydı bedavaya satıyolar resmen.. sarı ve mavi mutasyonları karma üretim kuşlar sanırım o yüzden onlar dogadan yakalama değildir.

birde konuşma beklentiniz olmasın demissin ama youtube de konuşanları dolu hatta sahibini taklid edip dil çıkaran kahkaha atanı da var.. zaten şakır şakır muhabbet edecek hali böylesi yeter fazla bile :)

Şimdiye dek konuşturduğumuz sultan papağanlarımız ve muhabbetlerimiz oldu. Onlarla kıyasladığımda, çıkardıkları seslerden ve ilgi düzeylerinden bir muhabbete yakın konuşabileceklerini düşünüyorum. Ama tabii bu kuştan kuşa ve insanın ilgilenebilme zamanına göre değişen bir durum :)

Muhabbet ve sultanlar için hep zordur konuşturmak(taklit ettirmek) derler yine de bir jako veya daha zeki bir papağan kadar iyi telafuz edebileceklerini sanmıyorum.İnsanlardan daha anlaşılır konuşan papağanlar var  :laugh:

Muhabbet kusu en cabuk ogrenen kustur aslinda ama ne soyledikleri pek anlasilmaz sesleri boguk geldigi icin

Çabuk öğreniyorlar ancak kelimeleri telafuz edemiyorlar veya ediyorlar biz anlamıyoruz çünkü pek anlaşılmıyor o tarz söyledikleri şeyler.Mırıldanma gibi herşeye yorulabilecek bir konuşmaları var.

Çabuk öğreniyorlar ancak kelimeleri telafuz edemiyorlar veya ediyorlar biz anlamıyoruz çünkü pek anlaşılmıyor o tarz söyledikleri şeyler.Mırıldanma gibi herşeye yorulabilecek bir konuşmaları var.

O yüzden bana hep korkunç gelmiştir homurdanmaları. Sanki "hepiniz ölüceksiniz hahaha" der gibi geliyo bana :D