Jump to content
CyBeRr

20X20X20 Nano Blackwater Akvaryum Kurulumu

Önerilen İletiler

Alıntı

Merhabalar, aslında konuyu facebook da ve instagramda paylaşmıştım ama forumumuzda atıl duran akvaryum bölümünü hareketlendirmek adına buraya da yazmak istedim. Önerilerinizi ve varsa sizlerin de tank tanıtımlarınızı bekliyor olacağım. Konuyu da yeri geldikçe buradan güncelleyeceğim.

Uzun zaman sonra kurduğum ilk akvaryum. Öncelikle baştan söyleyeyim çok tecrübeli olduğum bir alan değil akvaryum ama araştırmaya ve öğrenmeye devam ediyorum.
Yakın zamanda bir de 60x40x40 bir akvaryum kurmayı da düşünüyorum bakalım.

Gelelim tanka; 
Haqos 20x20x20 nano blackwater akvaryum. Çok önceleri almıştım o zaman da Betta besledim. Ama sonrasında rafa kaldırdığım gibi duruyordu. Şimdi yeni Betta için kurulum yaptım.
Sump vardı ama söktüm. Şuanki kurulumda bir filtre kullanmadım. Haftalık %20 su değişimi yapacağım.
Zeminde bir katman; Natural color aquarium soil, üzerine de Jbl Manado kullandım.
Onun üstünde doğadan toplayıp kaynattığım meşe palamudu kabukları ve yaprakları var.
Isıtıcı olarak Haqos’un micro ısıtıcısı var 15w.
3 adet Katil salyangoz Helena ilave ettim.
Bitkiler; 
Nymphoides hydrophylla
Hydrocotyle sibthorpioides
Bucephalandra godzilla 
Christmas moss
Echinodorus Amazonicus
Bir de AirPlant var dış kökte duran. Onun türü de Tillandsia ionantha.
Onun dışında ek olarak Reeflowers bacteria feeder ve effective conditioner kullandım kurulumun ertesi günü.
Diğer sıvı gübre setleri de mevcut ama henüz kullanmadım. Reeflowers All Inclusive olanından kullanmayı düşünüyorum bu nano için.
Henüz canlıyı da yerleştirmedim 5. günü bugün kurulumun.

Dün akvaryumda %20 su değişimi yaptım ve canlının bulunduğu ortama da bu sudan bir miktar ekledim. Alıştırmak adına.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Yakında kanal için bir videosunu da çekmeyi düşünüyorum :)
Yorumlarınızı ve varsa önerilerinizi bekliyorum.

Fotoğraflar;

BettaDSC_5646 copy.jpg

NanoDSC_5692 copy.jpg

NanoDSC_5693 copy.jpg

NanoDSC_5707 copy.jpg

NanoDSC_5699 copy.jpg

NanoDSC_5690 copy.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Betta akvaryumlarında hep bir sarı su rengi olduğunu görmüştüm internetteki videolarda da. Sizim kurulumunuzda da bu görülüyor. Bunun sebebini hem benim merakımı gidermek hem de daha sonra araştırma yapacak kişilere yardımcı olmak için giderebilir misiniz?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Pythonology, 24 dakika önce yazdı:

Betta akvaryumlarında hep bir sarı su rengi olduğunu görmüştüm internetteki videolarda da. Sizim kurulumunuzda da bu görülüyor. Bunun sebebini hem benim merakımı gidermek hem de daha sonra araştırma yapacak kişilere yardımcı olmak için giderebilir misiniz?

Aslında cevabı başlıkta yazıyor, bu kurulum "Blackwater" olarak yapılan bir akvaryum kurulum. Yani özellikle koyu renk olması için içerisine bazı ürünler koyuluyor. Benim akvaryumumda meşe palamutu ve meşe yaprakları birazcık da kök bu rengi sağlıyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Pythonology, 5 saat önce yazdı:

Genelde beta ve karides akvaryumlarında bu renk görülüyor kağan abinin dediği gibi bu yaprak,palamut ve kök sağlıyor. Esas amaclari ise suyu yumusatmasi ve düzenlemesi için 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kaan bey ellerinize sağlık. Güzel görünüyor.

Faydalı bakteri oluşumu başlamış bile :)  Fakat haftalık yapacağınız su değişimine 1 ay gibi bir süre sonra başlamanızı tavsiye ederim. Bu konu faydalı bakterilerin oturması için önemlidir. Tabi bu bakteriler suya atılan bir kaç yem ile başlayacaktır. Salyangozlarınız halledecekler :) 

Bu şekilde bitkili akvaryum kuracak arkadaşlardan bu sarılığı görmek istemezlerse suyun Ph derecesini düşerecek Mangrow kökü yerine Yati kökü kullanarak belli belirsiz bir sarılık sağlayabilirsiniz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Barakuda90, 2 dakika önce yazdı:

Kaan bey ellerinize sağlık. Güzel görünüyor.

Faydalı bakteri oluşumu başlamış bile :)  Fakat haftalık yapacağınız su değişimine 1 ay gibi bir süre sonra başlamanızı tavsiye ederim. Bu konu faydalı bakterilerin oturması için önemlidir. Tabi bu bakteriler suya atılan bir kaç yem ile başlayacaktır. Salyangozlarınız halledecekler :) 

Bu şekilde bitkili akvaryum kuracak arkadaşlardan bu sarılığı görmek istemezlerse suyun Ph derecesini düşerecek Mangrow kökü yerine Yati kökü kullanarak belli belirsiz bir sarılık sağlayabilirsiniz.

Çok teşekkürler. O zaman dediğiniz gibi bir süre su değişimi yapmayayım. Yem atmıştım zaten bir kaç parça. Salyangozlara gelirsek hep dışarıda buluyorum onları sebebini pek anlamadım. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu durumun bir kaç nedeni var.

* Suyun Ph derecesi henüz düşmemiş olabilir.

* Sudaki oksijen miktarı yetersiz olabilir. Henüz bitkileriniz oksijen üretebilecek kıvamda olmayabilir.

* Akvaryum içerisinde su türü olmayan bitki var ise salınım yapıyor olabilir. (Ölü olan ve kaynattığınız yapraklar hariçtir. Bunlar zarar vermez)

Merak etmeyin beta ve japon balıkları oksijenini dışarıdan da alabiliyor.

Blackwater tanklarda hiç hoş durmaz ama bir süreliğine küçük top şeklinde hava motoru takabilirsiniz. 1 ay kadar yeterli olur.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.