Jump to content
gulay

Kırmızı Gözlü Ağaç Kurbağası Bakımı

Recommended Posts

Kırmızı Gözlü Ağaç Kurbağası (Red Eyed Tree Frog) Bakım Kılavuzu

zU0hHQ.jpg

Kırmızı gözlü ağaç kurbağaları (Agalychnis callidryas) Costa Rica ve Orta Amerika’daki yağmur ormanlarında rastlanan eşsiz kurbağalardır.

Kurbağalarla etkileşim içinde bulunmak istiyorsanız, bu tür sizin için uygun değil demektir. Gruplar halinde veya çift olarak mutlu bir şekilde yaşarlar. Beslenecek en güzel kurbağalardan biridir ancak zorlukları da vardır.

Görünüm

EKJOyr.jpg

Adlarında geçtiği gibi kırmızı gözlere ve ayak parmaklarına sahiptir. Mavi ve sarı yan taraflarıyla, parlak bir yeşil tonudur. Ruh haline göre parlak yeşil ya da stresliyse hafif bir kahverengi olabilir. Boyu 5-7.5 cm civarıdır.

Ele alma/Agresiflik

ftnwKm.jpg

Kırmızı gözlü ağaç kurbağaları nazik yapılıdır ve bir corn snake veya leopar gecko gibi elde tutulmamalıdır. Yaklaştığınızda zıplayarak sizden kaçarlar.

Beslenme

Bu kurbağalar tamamen böcekle beslenen böcekçillerdendir. Tüm besin ihtiyaçlarını cırcırböceğinden karşılarlar. Cırcırdan rahatsız oluyorsanız, bu kurbağa size uygun değildir.

Doğada çekirge, güve ve ağızlarına sığdırabildikleri herşeyi tüketirler. Kurbağanızı bir böcekle beslemeden önce besin yüklemesi (gut load) yapın. Cırcırlar havuç, cırcır yemi ve suyla beslenmelidir. Kırmızı gözlü ağaç kurbağasına vermeden 24 saat önce cırcırları bunlarla besleyin. Cırcırlar ne tüketmişse, ağaç kurbağası da onu tüketmiş olacaktır.

Kırmızı gözlü ağaç kurbağalarının her üç ila dört güne bir uygun boyuttaki 15 kadar cırcırla beslenmesi gerekir. Cırcırların boyu, ağaç kurbağanızın kafa genişliğinden daha uzun olmamalıdır.

Barınma İhtiyaçları

Bir çift kırmızı gözlü ağaç kurbağası 38 litre (10 galon) civarında bir teraryumda rahatlıkla yaşayabilir. Her kurbağa için yaklaşık 19 litre (5 galon) ekleyin. Ağaç türü olduğu için uzunlamasına değil dikey bir tank seçin. Vantuzumsu ayak parmaklarına sahip olduğundan her yüzeye tırmanabilirler.

Tankın üzerine güvenilir bir kapak yerleştirilmelidir. Şans tanınırsa kaçarlar.

Substrat

Hindistancevizi torfu veya gübre eklenmemiş saksı toprağı uygun bir substrattır. Hem görünümü güzeldir hem de nemi hapseder. Substratınız 5-7.5 cm derinliğinde olabilir. Kullanılabilecek diğer zemin malzemeleri sürüngenler için hazır ağaç kabukları (reptile bark), kağıt havlu ve turba yosunudur (peat moss). Turba yosunu, toprak ve hindistancevizi torfunu karıştırırsanız mükemmel bir verim elde edersiniz.

Kum ve çakıltaşı uygun değildir çünkü yutulabilir ve nemi iyi hapsetmezler. Yağmur ormanlarına ait olan kırmızı gözlü ağaç kurbağaları ise neme ihtiyaç duyar.

Mağara

Bazen kullanmasalar bile kurbağa başına bir barınak uygun olur. Yarım hindistancevizleri ve plastik kaplarla bunu sağlayabilirsiniz. Gece aktif oldukları için mağaraları gündüzleri kullanırlar.

Sıcaklık

Kırmızı gözlü ağaç kurbağası teraryumları, gün boyunca 20-30 derecelerin üst değerlerinde tutulmalıyken geceleri alt değerlerine düşürülebilir. Isıtıcı lambalar uygundur çünkü alta ısıtıcı pad yerleştirildiğinde, sıcak cama su temas ettiğinde cam çatlayabilir.

Su/Nemlilik

Ağaç kurbağanızın hayatta kalmak için %60-70 arası neme ihtiyacı vardır. Uzun dönem kurak koşullarda yaşarsa yaşamını yitirecektir. Günde üç kez toprak dahil olmak üzere tanka su püskürtebilirsiniz. Nemi muhafaza etmekte zorlanıyorsanız, yukarıdaki elekli kapağın üçte ikisini kapatacak şekilde bir havlu yerleştirebilirsiniz.

Kurbağalar içine girip aynı zamanda içtiğinden su önemlidir. Çoğunlukla su püskürtülen camdakini ve bitkilerini içerler. Bu suyu her gün yenileyin.

Temizlik

Temizlemesi zor değildir. Sadece görünen dışkıları temizleyin ve suyu yenileyin. Substrat birkaç aya bir temizlenmelidir. Tanka ihtiyaç halinde su püskürtün ve mutlu bir kurbağanız olsun.

Üreme

HeMyDC.jpg

zNbYN0.jpg

Kırmızı gözlü ağaç kurbağaları gruplar halinde yaşadıkları için üretimleri oldukça basit ve popüler bir süreçtir. Costa Rica’da bir kurak ve bir de yağışlı sezon vardır. Üretime hazır olduğunuzda, gündüz sıcaklığını 23 dereceye ve geceyi 18 dereceye düşürün.

Buna bir hafta boyunca devam edin. Nem oranını da %30-40 civarına düşürdüğünüzden emin olun. Sonrasında tanka çok sık su püskürtün, özellikle de gece uyumaya giderken. Sıcaklıkları tekrar yükseltmeyi unutmayın. Geceleri erkekler dişileri çağırırken sesli olabilirler.

Uyandığınızda iki kurbağa halen birbirine yapışıksa endişelenmeyin. İstedikleri kadar beraber olmalarına izin verin. Hazır olduklarında ayrılacaklardır. Gerçek yumurtlama başlayana kadar bu durum bir hafta süreyle gerçekleşecektir.

Dişiler yaklaşık 75-100 yumurta yumurtlar. 24 derecede inkübe edilmelidirler. En fazla 9 günde çıkarlar. Yumurtaların cinsiyeti sıcaklıkla belirlenemez.

h8y80A.jpg

Yavru Bakımı

İribaşlar, karada yürüyene kadar ezilmiş balık yemiyle iyice beslenmelidir. Yeterince iyi beslendikleri müddetçe bir arada bakılabilirler diğer taktirde yamyamlıkla karşılaşabilirsiniz. Yavruları 5-7.5 cm suyun için tutun ve tankın birbirlerinin üzerinde yüzmeyecekleri genişlikte olduğundan emin olun. Değilse, biraz daha su ilave edin.

VdlPHN.jpg

Metamorfozları bir aydan iki aya kadar tamamlanır. Yürümeye başladıklarında, kafalarından büyük olmayan cırcırlarla besleyin. Tamamen dönüştüklerinde, yetişkin kırmızı gözlü ağaç kurbağalarınızla aynı şekilde besleyebilirsiniz.

Çeviren: Gülay BARAN

Kaynak: http://reptilesncritters.com/care-guide-red-eyed-tree-frogs.php

Not: Çeviri reptula.com'a aittir, izinsiz alıntı yapılamaz.

• Like 1

Benim de bir gün mutlaka edineceğim canlılardan kesinlikle.

Çeviri için de çok teşekkürler :)

Yeşil ağaç kurbağaları rehberi için istek yapabiliyor muyuz? :)

Üreme kısmını es geçin derseniz alşama hazırlarım, üreme kısmı sadece 3-4 sayfa

+1 :D

Üreme kısmını es geçin derseniz alşama hazırlarım, üreme kısmı sadece 3-4 sayfa

Üretim Şart :D

O da yavaş yavaş olur ya bakımı bir olsun da :laugh:

Yapalım tabii. Burak arkadaşımız yaparsa diğer kısımları, ben de üretim bölümünü alayım...

Teşekkür ederim :)

Aslında üretim olmasa da olurdu benim için :) Ne kadar kapsamlı olursa o kadar iyi olur tabii ki.

Şimdiden ellerinize sağlık.

Bende terrariumlarını yeniden düzenlemeden önce rehberinizi bekleyeyim bari :D

Mutlaka ediniceğim bir canlı benimde :)

Özne zamir zarf dolayli tumleçleri yer degistirip bende bir cumle kurmak istiyorum

Bu edinecegim bir canlıdır mutlaka birgün :D

:laugh:

Mutlaka ediniceğim bir canlı benimde :)

Özne zamir zarf dolayli tumleçleri yer degistirip bende bir cumle kurmak istiyorum

Bu edinecegim bir canlıdır mutlaka birgün :D

forumda suan besleyen var mi acaba?

Bende ileride almayi dusunuyorum ama sadece circir ile degilde unkurdu ile beslenebilir mi? Cunku bazi kaynaklarda unkurdu'da yiyebilecegi yemler arasinda var. Unkurdu yerlerkenki videolari da var.

ayrica Kaan, Batu ve Burak hatta Canberk. Artik su kurbagadan alma zamaniniz geldi de geciyor.

Casco reis. Ben vivaryum çalışmalarıüstündeyim bu aralar. Birşeyler gelecek ama, amfibi işi riskli iş. Sakata gelmemek lazım. Pırıl pırıl bir canlı almak lazım

Yer yemesine sorun da yaratmaz olay un kurdunun pek hareketli olmamasında,Yavuz abideki çift çekirgenin olduğu zamanlarda çekirge yiyordu hep videoları fotoları vardı çekirge yerken,şimdi ne yiyorlar bilmiyorum.Bence hareket eden herşeye saldıracaklardır ama un kurdu vs.'yi cımbızdan vermek şart kaptan yiyemezler

Eşimin çok sevdiği bir canlı, istiyor ama su an cesaret edemiyorum, ama bir gün mutlaka olacak diye ümit ediyorum. Bir solukta okudum. Tecrübelerini paylaşan, başkalarına faydalı olmak için emek veren(Gülay Hanım'in bu makalenin orjinal dilinde okuyup anlamasi muhtemelen 5 dakikasını almıştır, ancak çevirisi çok daha uzun bir süre ister)insanlara hayranım. Emeğine sağlık çok teşekkürler.

Tartara yiyebiliyorlar. Ama bende tamamen herseyini hazır etmeden düşünmem sanırım ;)

Sadece sarmasık ve minik yapraklı terraryumlarda yumurtalarını koymaya uygun geniş yaprak bulamadıklarından icgudusel olarak çiftlesmekten cekiniyorlarmış,

Yumurtalarını yapıştırdıkları yapraktan yumurtaları sökûp başka yere koymak yanlışmış. Fotoğraftaki gibi yumurtalara dokunmadan direkt olarak o yapragı kesip bir akvaryuma diklemesine koyup beklenmeliymiş. Sıcaklık 23-26 derecelerde olabilirmiş, ki zaten ortalama ev ısıları bu derecelerde oldugundan herhangi bir inkubatore koymaya gerek yokmuş.

gkqNAQ.jpg

Çok çok önemli bir bilgi... Aklıma aynı akvaryumda yaptığımız, yumurtlanan yaprağı kopartıp yavru büyütme tankına alışımız geldi. Ordaki amaç, ebeveyni yavruları yiyebilen balıklarsa yavruları kurtarmak ya da yemeseler bile daha sağlıklı, ferah bir ortamda yetiştirmek. İnkübatörsüz bu şekilde çıkabilmelerini öğrendiğimiz çok iyi oldu, kurbağası mevcut arkadaşlara iyi bir deneme kaynağı...

Çok güzel bilgi, ben de geniş yaprakli yapay bitki kullandim, zipalama alani kalsin diye adedi dörtte sinirladim. Umarim bu kadar cok olmasa da benzer fotograflarimiz olur.

Evet umarım üretim görürüz kırmızı gözlü ağaç kurbağası sahiplerinden ;) kuraklık dönemi nasıl uygulanıyor acaba ve biraz da riskli bir dönem sanırım