Jump to content
Xus

Leopard Geckom Bir Türlü Yemek Yemiyor

Önerilen İletiler

Selam arkadaşlar geckom dişi 18 aylık 3 aylıkken geldi elime  yaklaşık 3 ay önce yemek yemesini yavaşlattı iştahsızlaştı 1 ay sonrasında da yemek yemeyi tamamiyle kesti ve gerçekten ciddi anlamda kilo kaybı başladı

sıcak alanın sıcaklığı 31-33 derece arasında kalıyor sürekli uyuyor geckom uyandığı zamanda  da dehşet bir panik hali var force feeding 2 kere yaptım 2 hafta önce gayet nazikçe korkutmadan yaptım stres de olmadı zorlamadan tek seferde güzelce verebildim fakat o zamandan sonra bir sonraki denememde inatla ağzını açmamaya başladı çok fazla zorlayıp stres yapmak da istemiyorum hayvanı hata yapmak da istemiyorum fakat gözümün önünde gerçekten eriyip gidiyor 1 hafta önce yemini değiştirdim dubia aldım ve dubia verdim ilk gün kendi isteğiyle 3 tane yedi fakat sonraki gün bu sayıyı 1 e düşürdü ve şimdi dubia da yemiyor ne yapabilirim yemek yemediği için d3 vitamin de alamıyor vücuduna kuyruğunda yağ falan kalmadı hayvanın ama inatla yemiyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim :)

IMG_6471.JPG

IMG_6470.JPG

IMG_6472.JPG

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Öncelikle selamlar, canlının kuyruğunun daha önce kopmuş olması kötü olmuş. Mevsimsel olarak yavaşlama olmuş. Teraryum ısını yükseltip canlını kandırman yarı ihtimal de olsa işe yarayabilir, yem kabı koymanızı öneririm bu aralar elimden inmeyen canlılarım cımbızdan korkuyorlar belki sizin canlınızda da aynı sıkıntı vardır yem kabı koyun geceleri o bulup eğer sizden çekiniyorsa ordan yemeye başlar sayılı bir şekilde koyarsanız azalmasından da farkedebilirsiniz. Bu taktikler 10 gün içerisinde işe yaramazsa force feedinge geçebilirsin onun taktiğini de istersen sana WhatsApptan falan yollayabilirim canlını hiç strese sokmadan besleyebilirsin. Adımlarını takip etmek için bildirimleri açıcam sende günlük özet çıkarırsan hep beraber takibini sağlarız. İstanbuldaysan yardımcı da olurum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Mesajın için ve yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim ilk iş daha güçlü bir ısıtıcı ped almak olucak fakat çok ısıtmak da istemiyorum canlının kuyruğu geldiğinde kopmuştu sonra çok toparladı kuyruğu çok tombul güzel olmuştu sonradan işte bu çöküşle birlikte bu şekilde :( peki kandıramazsak force feeding yapmak zorunda kalırsak bu ne kadar sürecek onu da merak ediyorum sadece mevsimsel kış uykusu döneminde olduğu için mi yoksa hep mi force feeding yapmak zorunda kalacağım yaparım yapmasına sıkıntı değil fakat 2 kere yaptım fakat insan üzülüyor 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhabalar benim canlımda böyle yemeyi bir ara kesti ve yavaş yavaş zayıflamaya başlamıştı ben direk ısıyı biraz artırdım , cırcır siparişi verdim ve elimle yedirmeye başladım yani canlıyı sakince iki parmağımla çok sıkmayacak şekilde tutup ağzının kenarına yavaşça okşayarak ağızını açmasını sağladım ve yemi ağzına koydum (force feed)  tabi yemi öldürdüm ve biraz içindeki sıvısını akıtarak verdim ağızına  (forumda okuduguma göre cırcır çekirge gibi canlılar tatlı geliyormuş o yüzden öldürüp sıvısını akıtıp verdim) ve iki üç hafta sonrada yağlanması için günlük 25 30 dk aralarla yine aynı teknikle un kurdu verdim. 

tarihinde kesim1154@gmail.com tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Peki sorun çözüldü mü yani sonradan kendileri yemek yemeye başlıyorlar mı ? Bir sorum daha var ben de force feed yaptım 2 kere çok zorlamadan fakat son 4 denememde ağzını bir türlü açamıyorum yani inatla kapatıyor stres etmemek için çok da zorlamıyorum ne yapabilirim böyle bir durumda 

tarihinde Xus tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Benimkinde çözüldü kendi başına yemeye başladı ama 1 haftadır falan azaltı, forumda gördüğüm kadarıyla da mevsimsimselmiş. Benimki de bazen açmıyordu ağızını biraz inatlaşıyordu ama ben aynı şekilde ağızının kenarını okşayarak biraz uğraşıyordum sonrada açtımı ağızının içine bırakıyordum eğer yem ağızındayken kafasını salayıp atarsa uğraşmiyor yerine koyuyordum . Aşağıdaki resimde force feed i bırakmadan bir veya bir buçuk hafta önceki fotoğrafı olması lazımIMG_20191215_235606_BURST2.thumb.jpg.7eeddb4923c9499390083022c15ebc0d.jpg 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Isıtıcısının kargosu gecikti yarın daha güçlü bir ısıtıcı koyacağım onun dışında normal yemesi için yaptığım denemeler hala başarısız çok hareketli ama yemek uzatınca kafayı çeviriyor başka yöne bakıyor 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

D029FB3D-71E8-4F46-95A3-9077C099501C.thumb.jpeg.cfc2fa56dc8973ea531ba2514e7eec09.jpeg1 hafta oluyor bugün ve kesinlikle internetten videoları da izledim canlının ağzını açamıyorum kafasını kıvırmaya başlıyor çekiyor kafasını önceden dokunduğum an açılıyordu şimdi ne kadar zorlarsam zorlayayım açmıyor ve bir sorun daha var canlının sol gözü de açılmıyor yani sağ gözü tam açıkken fotoğraftaki gibi sol gözü hep kapalı 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Xus, 7 saat önce yazdı:

D029FB3D-71E8-4F46-95A3-9077C099501C.thumb.jpeg.cfc2fa56dc8973ea531ba2514e7eec09.jpeg1 hafta oluyor bugün ve kesinlikle internetten videoları da izledim canlının ağzını açamıyorum kafasını kıvırmaya başlıyor çekiyor kafasını önceden dokunduğum an açılıyordu şimdi ne kadar zorlarsam zorlayayım açmıyor ve bir sorun daha var canlının sol gözü de açılmıyor yani sağ gözü tam açıkken fotoğraftaki gibi sol gözü hep kapalı 

Asisst feed yapacaksınız o zaman yanınızda 1 kişi daha bulunsun o canlıyı tutsun sizde ağızını yavaş yavaş açamaya çalışın yoksa onun ağızını açmasını bekliyecek olursak sıkıntı. Asisst feed in youtubede yabancı veya türkçe videolar vardır onları izleyerek yavaş yavaş yapın. Bence gözü anca iyileştikten sonra bakamalıyız ondan önce canlının kilo alıp eski sağlığına kavuşması beklmeliyiz. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İnternetteki videoların aynısını uyguluyorum fakat açmıyor yanımdaki kişi un kurdunu tutuyor ben canlının ağzını açmayı deniyorum zaten 2 kişiyiz

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Canlı diğer gözünü de kaybetti gözlerinde kırmızı şişlik var açamıyor bir fikri olan Var mı arkadaşlar 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Guest Ademf
Xus, 58 dakika önce yazdı:

Canlı diğer gözünü de kaybetti gözlerinde kırmızı şişlik var açamıyor bir fikri olan Var mı arkadaşlar 

Hocam ben cok anlamam ama bi ılık suya yatır ben su şekilde yapmıştım sicak suyu bir kaba koydum 2 3 dk sonrada suyun birazini boşaltıp (canlının boyuna gelmicek kadar ) sonrada orda 10 15 dk beklettim ama havasiz bırakma sahuna yap yani cok fazla nem olsun bunu şundan diyorum belki deri atamiyordur ondan agzi gözü kapaniyordur 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar geckomu kaybettim Bu yazıyı yazdığım gün bir veteriner buldum üniversitede exotic canlılara bakan bir veteriner. hemen sonraki gün geckomu veterinere götürdüm ve canlının kuyruğunun altında ufak bir çizik varmış kabın içindeyken kendi kendine çizmiş ve bu yara enfeksiyon kapmış kesiği farketmememizin normal olduğunu ve çok az belli olduğunu söyledi halbuki canlımın kuyruk tarafına da bakmıştım fakat görememiştim bu tarz bir şey canlının kaptığı mikrobun da odanın temizliği veya kabın temizliğiyle bir alakası olmadığını açık yaranın mikrop kapmasının gayet normal olduğunu söyledi Durumu kritikti götürdüğümde enfeksiyon oluştuğu için çok sıvı kaybetmişti bu yüzden sıvı takviyesi uygulanıp antibiyotik tedavisine başlanacaktı fakat umutlanmayın bulaşan mikrop öldürücü demiştiler ki öyle de oldu canlıyı 3 gün sonrasında kaybettim Teşekkürler hepinize 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.