Jump to content
WaterLilly

Ragazzi'nin Yelpaze Ayaklı Keleri Bakım Kılavuzu

Önerilen İletiler

Bilinen Adı

Ragazzi'nin Yelpaze Ayaklı Keleri-Ragazzi's Fan Footed Gecko

Latince Adı

Ptyodactylus ragazzi

kAXvkJ.jpg

Boyutları

Burundan kuyruğa:20 cm

Burundan Vente:10 cm

Orjini

Afrika'nın kuzey kesimleri;Libya,Mısır,Gana,Togo,Benin,Nijerya,Çad,Kamerun,Sudan ve Etiyopya'nın kuzey kısmı

Cinsiyet Ayrımı

Diğer geckolar ile aynıdır erkek bulblara sahiptir,ve daha iridir

Teraryum

Doğada savana ve çöllerde, kaya ve taşlar arasında ve bazı binalarda yaşamaktadır,dolayısı ile terraryum buna göre düzenlenmelidir,Sahte veya gerçek kaya dekorlar aralarına saklanmaları için kullanılabilir,kılıç çiçeği biraz renk sağlamak ve geckoya düz tırmanma alanı sağlamak adına eklenebilir.Yabancı kaynaklarda tam belirtilmemek ile birlikte bir çiftin yaşaması için en az 30.30.45 ölçülerinde iyi dekore edilmiş bir terraryum gereklidir.Terranın içine yapraklarından su içmeleri için safe plantler eklenebilir.

Işıklandırma, Isı ve Nem

Işıklandırma için UVB lamba kullanılabilir bu gecko türünün yaşadığı ortama benzer yerlerde yaşayan daha yaygın gecko türleri için dahi tartışmalar sürmektedir,zira bu canlılar ne tamamen gececil ne de tamamen gündüz canlılarıdır.Havanın en serin olduğu saatlerde dışarı çıkarlar.Haklarında pek bir bilgi yoktur,dolayısıyla UVB radyasyonunun canlıya nasıl etki edeceği tartışmaya açık bir konudur.Kimi hobiciler yıllardır UVB ışığı kullanmadan canlılarına bakmaktadır kimileri ,5.0 kullanarak canlıyı çok rahatsız etmemenin gerekli olduğunu öne sürmektedir,bazı hobiciler ise bu canlının çölde yaşadığını unutmamak gerektiğini,bu yüzden 10.0 uvb nin zorunlu olduğunu iddia etmektedir.Kesin bir bilgi yoktur ama kesin olan bir şey varsa o da gün ve gece ayarlamasının iyi yapılması gerektiğidir 12-14 saatlik bir gündüz gereklidir geri kalan zamanda ortam karanlık olmalıdır

Ayınlatmanın haricinde ısıtma için yüksek voltajlı bir ampul kullanılmalıdır terraryumun belirli bir kısmına etki edecek şekilde konumlandırılan bu ampul canlıların doğal davranışlarını sergilemesi için gereklidir.Sıcaklık basking alanında 38-40 bulabilir soğuk bölgede ise 18 e kadar düşebilir(küçük terraryumlarda bu biraz zordur).Çölden geldikleri için gece gündüz sıcaklık farkı isterler,gece hiçbir ısıtıcı çalışmamalıdır,ortam olabildiğince serin olmalıdır.

Yine çöl geckoları için hazırlanmış yabancı bir kaynakta okuduğuma göre ısı lambalarına reosta takılması gerekirmiş,böylece sabahtan öğlene kadarki artış ve öğleden akşama kadarki düşüş olabildiğince doğala yakın hale getirilirmiş.

Nem %50-60 civarında sabitlenebilir günde 2 defa fısfıslamak yeterlidir(biri sabah lamba yakıldıktan sonra biri de lamba kapatıldıktan sonra) böylece gün içinde nemi arttırarak canlılarının solunum sistemini olumsuz etkilemiş olmayız.

Taban Malzemesi

En uygun taban malzemesi peçetedir,torftur,kumdur tartışmalarının en yoğun yaşandığı türlerdendir bence sand mat kullanılmalıdır doğada çöl kumlarının üzerinde değil taş ve kayaların üzerinde yaşamaktadır peçete de kullanılabilir.

Beslenme

İnsektivor beslenirler,her türlü hareket eden besin uygundur,worm tarzı besinleri yaşam şekli dolayısı ile pek tercih etmezler,tartara,cırcır,lobster ve hisser gibi hareketli yemler kullanılmalıdır.Yemler haftada 3 kez kalsiyum tozuna batırılmalıdır. 2 haftada bir de multivitane batırılabilir,yemler her zaman gutloadlanıp verilmelidir.

Su

Her zaman sığ bir kapta su bulundurulmalıdır.Ama içmeyeceklerdir.Yapraklara fısfıslanan damlacıkları yalamayı tercih ederler.

Handling

Yapılmamalıdır!Kuyruklarının yanında yelpazelerini bıraktıkları da görülmüştür.

Üreme

16 aylık ve daha yaşlı geckolar üreme için uygundur.Öncelikle üreme sezonu haricinde tek bakılmalıdırlar yoksa hem kış uykusuna yatış zorlaşır hem de erkek sürekli çiftleşmek isteyeceğinden dişiyi hırpalayacaktır.Kış uykusundan alınan çift bir süre kondisyon kazandırıldıktan sonra aynı terraya alınmalıdır.KIş uykusu döneminde canlı pasif olarak uyku dönemine geçmez yanlızca metabolizması yavaşlar,sıcaklık Gündüz 20-21 derece gece 10 dereceye düşürülmelidir.Kış döneminde haftada 2 yada 3 defa yiyecek verilmeli her 2 günde bir de su püskürtülmelidi.Zaten canlı pek iştahlı olmayacaktır,Bu zorlu sürecin sonunda sıcaklıklar yavaş yavaş normal değerlere çekebilirsiniz.(Basking 35-38 C)Eğer herşey yolunda gider ve çift birbirini kabul eder ise,2-3 haftalık çiftleşme periodunun ardından dişi yumurtaları yumurtlamaya başlar sezon boyunca yaşa ve erkeğin performansına bağlı olarak 2-5 arası cluthch yumurtlar her clutchda 2 yumurta vardır dişi yumurtaların yerini kendi seçer ve oraya yapışkan sıvısı ile yumurtaları kaplar ve yüzeye yapıştırır ,ortamın sıcaklığının değişmesi durumunda sıvıyı arttırıp azaltabilir yumurtalar ortalama 45-100 günde çatlar.Yavrular yumurtadan çıktıkları zaman anne babalarından ayrılmalıdırlar yeni çıkan yavrulara bu konudaki gibi bir terra yapılabilir (http://reptula.com/frm/index.php?topic=962.0) Basking spot şarttır o yüzden kapak sineklik ile kapatılabilir aşırı ısınmaya karşı dikkatli olunmalıdır.Yiyebilecekleri boyutta canlı yemler ile beslenmelidirlerler 12-16 aylık oldukları zaman onlar da üremeye hazırdır.

Ek Bilgiler

Bu güzel ve nadide tür hala IUCN tarafından sınıflandırılmamıştır.Soyunda herhangi bir azalma yoktur çok yüksek sayılara ulaşmaları yerli halkı tedirgin etmektedir.Uluslararası evcil hayvan ticaretinde pek yaygın değillerdir.bunun sebebi üretim zorluğudur.

Kaynaklar:

Baha El Din, S. 2006. A Guide to the Reptiles and Amphibians of Egypt. The American University in Cairo Press, Cairo.

www.reptiledatabase.com

Uyarı:

Bu kılavuz bu tür için hazırlanmış dünyadaki ilk ve tek kılavuzdur.Dolayısıyla bazı bilgiler benzer türlerin bilgileri ile harmanlanarak ortaya çıkarılmıştır(Terra detayları)Tamamen benim ürünüm olup izinsiz paylaşılmamalıdır.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Eline sağlık :)

Benim evin yeni sakinlerinin yerini hazırlarken oldukça işime yarayacaktır.

Önce çifte biraz kondisyon kazandırmam gerekiyor sonrasında umarım sağlıklı bir şekilde yaşarlar, kim bilir belki bir gün yavru bile alabiliriz

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Eline, emeğine sağlık.

Ben P. ragazzi değil de genel Ptyodactylus türleri ve Ptyodactylus hasselquistii (çok çok az kaynak vardı) ile Ptyodactylus guttata (az kaynak vardı) üzerine araştırma yaptım. Sıcaklık ve nem konusunda benim okudum bütün kaynaklar farklı değerler veriyorlar. Sıcaklık spotta 35-40 derece, soğuk alanda 25-28 derece (gündüz bunlar, gece soğuyacak tabi) ve nem gündüz en fazla %40 kadar deniyor. Nemi çoğu kaynak %20-30 ve hatta bir kaynak bunların da altında olarak söylüyor. Gece ise %40-60'a çıkabilir deniyor.

Yumurta kuluçka sıcaklığı da 75-80 fahreheit sanırım ve nemlerdirme yapılmamalıymış yumurtaları, kurak kulukça. Ebeveynlerin kafesinde hiç dokunulmadan kuluçkalanıyorlar.

Kaynakça verebilirsen de güzel olur, orjinal yazıları ve siteleri herkes inceleyebilir böylece.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Benim bahsettiğim değerler kış uykusu dönemi içindi normal dönem değerleri aynı zaten senin dediğinle ana tankta anne tarafından kuluçkalandığını eklemeyi unutmuşum ama super glue kullanan tüm canlılarda zaten öyle :) Kaynakçaya gelince gerçekten zor çünkü terra şartlarını benzer coğrafyalarda yaşayan geckolardan harmanlayarak yaptım.Gerçekten haklarında hiç ama hiç bilgi yok malesef

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Benim bahsettiğim değerler kış uykusu dönemi içindi normal dönem değerleri aynı zaten senin dediğinle ana tankta anne tarafından kuluçkalandığını eklemeyi unutmuşum ama super glue kullanan tüm canlılarda zaten öyle :) Kaynakçaya gelince gerçekten zor çünkü terra şartlarını benzer coğrafyalarda yaşayan geckolardan harmanlayarak yaptım.Gerçekten haklarında hiç ama hiç bilgi yok malesef

Bitki de kullanılmıyor bu arada, çok kurak iklim olduğundan çöl bitkileri olur sadece onların da süsten fazla bir anlamı olmuyor. Genelde düz duvarlar ve mağra, çatlak şeklinde saklanma ve yumurtlama yerleri oluşturacak kayalar ve kuru kütükler, dallar kullanılıyor. Tabana da genelde kum kullanıldığını gördüm ama kurak iklim olduğundan ve zeminde fazla durmadıklarından kağıt havlu, gazete, halı vs. de olabilir. Kum daha doğal ve hayvan için stres azaltıcı olabilir. Bir de eğer kum taşlardan, duvarlardan, kütüklerden daha sıcak olur ise dişi yumurtaları kuma da gömebilirmiş bir kaynağa göre (kaynağı unuttum ne yazık ki, belki aşağıdakilerden birindedir).

O zaman regazzi'ye özel olmasa da kendi baktığım "Fan-foot" kaynaklarını yazayım belki bu konu da bütün veya çoğu "Fan-Foot" türü üzerine olabilir, zaten azcık olan bilgiyi türlere bölmek iyice zor (genelde beslenen tür P. guttatus, çoğu bilgi ona ait):

- http://www.the-lizard-lounge.com/content/species/fan-footed-gecko.asp

- http://www.reptilesmagazine.com/Reptile-Magazines/Reptiles-Magazine/January-2011/Fan-Footed-Gecko-Breeding/

- http://www.inaturalist.org/taxa/33879-Ptyodactylus-hasselquistii

- http://www.geckosunlimited.com/community/other-geckos/25272-ptyodactylus-hasselquisti-incubation.html

- http://www.geckosunlimited.com/community/s-african-geckos-afroedura-chondrodactylus-pachydactylus-palmatogecko/20756-ptyodactylus-hasselquistii-tips.html

- http://www.geckosunlimited.com/community/other-geckos/18617-p-hasselquistii-eggs.html

- http://de.wikipedia.org/wiki/F%C3%A4cherfinger

- http://eol.org/pages/1055469/overview

- http://www.centralpets.com/animals/reptiles/lizards/lzd5984.html

- http://www.geckosunlimited.com/community/other-geckos/22747-fan-toed-gecko-type-ptyodactylus.html

- http://www.arkive.org/common-fan-footed-gecko/ptyodactylus-hasselquistii/

- http://www.jonboone.com/index.php?link=galleryphotos&row=4

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bitki önerilmiyor konusuna takıldım açıkçası,nasıl su içecek bu hayvanlar?Ben çoğu setupta (3 tane gördüm zaten :laugh: )

bitki gördüm,kaptan su içmesi olanaksız :) belki fake plant kullanılabilir

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bitki önerilmiyor konusuna takıldım açıkçası,nasıl su içecek bu hayvanlar?Ben çoğu setupta (3 tane gördüm zaten :laugh: )

bitki gördüm,kaptan su içmesi olanaksız :) belki fake plant kullanılabilir

Su nasıl içiyorlar ne açıklayan birini gördüm, ne kafeslerinde su kabı gördüm (hiç tam kafes fotosu görmedim), ne de camlarda dekorlarda su damlası olan bir foto gördüm. İlk aklıma gelen suyu büyük ölçüde yedikleri böceklerden aldıklarıydı, bunu yapan çöl sürüngenleri var, ancak bir makalede cam ve taşlardaki su damlalarını yalayıp içecekleri ve bazen su kabından da içebilecekleri yazıyor (kaynaklarda vardır). Ancak problem şu ki su damlalarından içecekse bu fısfıslamak demek ve fısfıslamak da bol nem getirir, halbuki bu tür %20-30 nem istiyor. Bir kaynakta da su ile ilgili sadece "kafeste mutlaka su kabı bulundurulmalı" denmiş.

Benim aklıma en yatkın gelen çözüm şu: Mutlaka camdan veya kayalardan aşağı sarkarak su içebilecekleri ufak bir su kabı olacak (day geckolar gibi kafa üstü durarak yiyip içmeyi seviyorlar muhtemelen) ve haftada 2-3 kez su içmeleri için yakınlarındaki yüzeylerde fısfısla su damlaları oluşturulacak (bütün teraryum ıslatılmayacak, fazla olmayacak yoksa nem çok yükselir).

Boynuzlu Kurbağa Kertenkeleleri de haftada 1-2 kez fısfıslanan suyu yüzeylerden yalayarak veya derilerindeki kanallarla içiyorlar, çöl türleri her gün su içme ihtiyacı duymuyor. Sadece haftada birkaç kez ve az miktarda fısfıslama olunca da nem artmıyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Metabolizmalarının en yavaş olduğu kış döneminde bile 2 günde bir fısfıslamadan bahsetmiş bir üretici senin kaynaklarda,bence su içme konusuna açıklık getirecek tek kişi Kaan abi.Bekleyip görelim :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Metabolizmalarının en yavaş olduğu kış döneminde bile 2 günde bir fısfıslamadan bahsetmiş bir üretici senin kaynaklarda,bence su içme konusuna açıklık getirecek tek kişi Kaan abi.Bekleyip görelim :)

Ben görmemişim demek.  :arştır: Ancak nemi yükseltmeyecek miktarda sulanıyordur muhtemelen, 2 günde bir de haftada 3-4 kez demek oluyor gerçi, tahmin ettiğimde 1-2 kez fazla galiba.

Hangi kaynaktaymış?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.