Jump to content
RedCanTV

Un Kurdu Yetiştirmek

Önerilen İletiler

Arkadaşlar sorum şu biz kendimiz evde un kurdunu nasıl üretebiliriz sıfırdan internetten vs sipariş vermeden

tarihinde RedCanTV tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
mesut kalan, 37 dakika önce yazdı:

un kurtları sporlar yada mantarlar gibi üremez yani sıfırdan üretemezsiniz

ancak internetten yada birinden alarak üretebilirsiniz

peki evde oluşan kurtlar nasıl oluşuyor

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
RedCanTV, 21 dakika önce yazdı:

peki evde oluşan kurtlar nasıl oluşuyor

unların kepeklerin yulafların ekmeklerin vb. besinlerde oluşan kurtlar yetişkin bir güvenin içine yumurtlaması ile büyür ve büyüdüğünde onlarda güve olur 

yoktan var olmazlar

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
mesut kalan, 2 dakika önce yazdı:

unların kepeklerin yulafların ekmeklerin vb. besinlerde oluşan kurtlar yetişkin bir güvenin içine yumurtlaması ile büyür ve büyüdüğünde onlarda güve olur 

yoktan var olmazlar

pekigüve yumurtası ile oluşan kurtlardan canlı yem olurmu

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

RedCanTV, 

Sevgili kardeşim, isim benzerliğinin nelere yol açtığı ortada. Hobide kullanılan bu larvaya Un Kurdu diyoruz, evet. Lakin, bu un kurdu, o annelerimizin beyaz un kavanozlarının içinde zaman zaman gördüğümüz un kurdu değil (bunun nasıl oluştuğunu da mesut yukarıda özetlemiş zaten güzelce). 

Bizim un kurdu dediğimiz, dünyada sadece bizim un ile bağdaştırdığımız, dünyada "Mealworm" yaygın ismiyle tanınan "Tenebrio molitor;" doğada çürümüş kütüklerin içinde bulunabiliyor. Neticede doğada yaşıyordu bu hayvan, labaratuvarda yetiştirilmedi, doğru. 

Ancak iş hobide, yani evlerimizde kullanıma geldiğinde işin rengi değişiyor. 

Çünkü:

1- Bu kurdu evden çıkıp -bu örneği verdiğim için- her çürümüş kütüğün altında bulamayız. 

2- Bulsak bile, doğadan gelen bu bireylerde bir çok parazit ve pestisit (böcek ilacı) bulunacağı için bunları canlılarımıza vermemiz risk teşkil edecektir. 

Un kurdu, hobideki en ulaşılabilir ve en ucuz canlı yem. İlk koloniyi satın almamız gerekiyor. Bunun dışında, evde 0'dan Tenebrio molitor üretemiyoruz malesef. 

İyi hobiler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
seamansoul, 16 dakika önce yazdı:

RedCanTV, 

Sevgili kardeşim, isim benzerliğinin nelere yol açtığı ortada. Hobide kullanılan bu larvaya Un Kurdu diyoruz, evet. Lakin, bu un kurdu, o annelerimizin beyaz un kavanozlarının içinde zaman zaman gördüğümüz un kurdu değil (bunun nasıl oluştuğunu da mesut yukarıda özetlemiş zaten güzelce). 

Bizim un kurdu dediğimiz, dünyada sadece bizim un ile bağdaştırdığımız, dünyada "Mealworm" yaygın ismiyle tanınan "Tenebrio molitor," doğada çürümüş kütüklerin içinde bulunabiliyor. Neticede doğada yaşıyordu bu hayvan, labaratuvarda yetiştirilmedi, doğru. 

Çünkü:

1- Bu kurdu evden çıkıp -bu örneği verdiğim için- her çürümüş kütüğün altında bulamayız. 

2- Bulsak bile, doğadan gelen bu bireylerde bir çok parazit ve pestisit (böcek ilacı) bulunacağı için bunları canlılarımıza vermemiz risk teşkil edecektir. 

Un kurdu, hobideki en ulaşılabilir ve en ucuz canlı yem. İlk koloniyi satın almamız gerekiyor. Bunun dışında, evde 0'dan Tenebrio molitor üreyemiyoruz malesef. 

İyi hobiler.

teşekkürler benim bir sorum var daha önce bunun hakkında başlık açtım ama cevabımı tam olarak alamadım ben karıncalarımı bir süreliğine milipede (kırkayak) ile besleyebilirmiyim

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
8 minutes ago, RedCanTV said:

teşekkürler benim bir sorum var daha önce bunun hakkında başlık açtım ama cevabımı tam olarak alamadım ben karıncalarımı bir süreliğine milipede (kırkayak) ile besleyebilirmiyim

O başlıkta da arkadaşlar cevap verdiler, ancak nedenini bilmediğim bir şekilde burada verilen cevaplar bir türlü seni tatmin etmiyor. 

Karıncalarını, bırak milipede ile, sivrisinekle, karasinekle, kelebekle, güveyle, kısacası herhangi bir canlı ile besleyebilirsin. 

Önemli olan bu değil. 

Önemli olan, verdiğin canlı yemin doğadan toplanmamış olması (pestisit, parazit vb. nedenler) ve yemin niteliği. 

Nitelik dediğimiz şey de canlı yemin ne kadar protein, yağ vb. ihtiva ediyor olması. 

Yüksek protein ve düşük yağ her zaman iyi değildir, yüksek yağ ve düşük protein de her zaman kötü değildir. Duruma göre değişir. Kış uyusundan çıkmış bir lepoard gecko için örneğin, yüksek yağlı yemler bir süreliğine tercih edilebilir. Karıncanın hangi dönemde, neye ihtiyacı olduğunu bilmene bağlı bu. 

Lütfen biraz araştır, öğrendiklerini uygula, takıldığın noktaları buraya sor. 

Yoksa gittikçe sana verilen cevaplar ister istemez azalacaktır. 

Bu da benden sana bir tavsiye. 

İyi hobiler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
seamansoul, 7 dakika önce yazdı:

O başlıkta da arkadaşlar cevap verdiler, ancak nedenini bilmediğim bir şekilde burada verilen cevaplar bir türlü seni tatmin etmiyor. 

Karıncalarını, bırak milipede ile, sivrisinekle, karasinekle, kelebekle, güveyle, kısacası herhangi bir canlı ile besleyebilirsin. 

Önemli olan bu değil. 

Önemli olan, verdiğin canlı yemin doğadan toplanmamış olması (pestisit, parazit vb. nedenler) ve yemin niteliği. 

Nitelik dediğimiz şey de canlı yemin ne kadar protein, yağ vb. ihtiva ediyor olması. 

Yüksek protein ve düşük yağ her zaman iyi değildir, yüksek yağ ve düşük protein de her zaman kötü değildir. Duruma göre değişir. Kış uyusundan çıkmış bir lepoard gecko için örneğin, yüksek yağlı yemler bir süreliğine tercih edilebilir. Karıncanın hangi dönemde, neye ihtiyacı olduğunu bilmene bağlı bu. 

Lütfen biraz araştır, öğrendiklerini uygula, takıldığın noktaları buraya sor. 

Yoksa gittikçe sana verilen cevaplar ister istemez azalacaktır. 

Bu da benden sana bir tavsiye. 

İyi hobiler.

teşekkürler sizleri sıktıysam özür dilerim

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
2 hours ago, RedCanTV said:

teşekkürler sizleri sıktıysam özür dilerim

Hayır, hayır, özür dilemeni gerektirecek bir durum yok. 

Rahatsız olmakla alakalı değil, seni hobiyi daha çabuk ve iyi kavrayacağın yöntemlere kanalize etmekle alakalı bu durum. 

İyi hobiler. 

• Like 1
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
seamansoul, 6 saat önce yazdı:

RedCanTV, 

Bizim un kurdu dediğimiz, dünyada sadece bizim un ile bağdaştırdığımız, dünyada "Mealworm" yaygın ismiyle tanınan "Tenebrio molitor;" doğada çürümüş kütüklerin içinde bulunabiliyor. Neticede doğada yaşıyordu bu hayvan, labaratuvarda yetiştirilmedi, doğru. 

Çünkü:

Un kurdu, hobideki en ulaşılabilir ve en ucuz canlı yem. İlk koloniyi satın almamız gerekiyor. Bunun dışında, evde 0'dan Tenebrio molitor üretemiyoruz malesef. 

İyi hobiler.

üstad bir kez daha döktürmüş, ellerinize sağlık editör bey.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

ben annanemin bahcesinde bir odun parcasi gormustym yapilcak bisey yoktu can sikiniti odunun kabugunu soyuyordum un kurdu cikti iki cubuk alip cikardim kabugu soyarken kullandigim aglet.biraz.zarar.vermisti bende.gordugum bir messor.kolonisine attim  peki ya bu buldugum un kurdu ile.daha fazla.un kurdu urettmem mumkun.deyil.deme.sadece 1 tane ile

P00328-162357.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ben annanemin bahcesinde bir odun parcasi gormustym yapilcak bisey yoktu can sikiniti odunun kabugunu soyuyordum un kurdu cikti iki cubuk alip cikardim kabugu soyarken kullandigim aglet.biraz.zarar.vermisti bende.gordugum bir messor.kolonisine attim  peki ya bu buldugum un kurdu ile.daha fazla.un kurdu urettmem mumkun.deyil.deme.sadece 1 tane ile
P00328-162357.thumb.jpg.ce1732bae4eaa58c4cdcf14d01333bb6.jpg
Cevap biraz geç oldu ama kusura bakmayın. Un kurdu böcek evresinde erkek ve dişilerin çiftleşip yumurtlaması ile çoğalıyor diye biliyorum yani tek kurt ile olacak iş değil. 2 kurt olsa da yeni nesillerde akraba evliliği olacağı için sağlıklı bir koloni kurmak zor olacaktır. Canlıların yaşam süreleri düşecektir ve sağlıklı yavru sayısı azalacaktır. Kurt almamayı tercih etmenizi de anlamıyorum. 5 tl ye koloni başlatacak kadar çok kurt alabilirsiniz. 5 tl ye bile gerek yok aynı ildeki birinden rica etseniz size yetecek kadar verebileceğinden eminim. Ayrıca doğadan alınma hiçbir canlıların beslenmesi, diğer hayvanları beslemek için kullanılması zaten önerilmez. Hem doğanın dengesini bozduğu hemde birçok parazit, ilaç, hastalık taşıma olasılığı olduğu için. Un kurtlarını sıfırdan oluşturamazsınız. Bir satıcıdan -çok ucuz bir fiyata- temin edip uygun koşullarda bakmanız gerekiyor. Bir kere alsanız zaten çok basit canlılar. Çok hızlı büyüyüp çoğalırlar. Olay bir kere almak gerisi gelir zaten.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

dostum unkurdu üretmek dünyanın en basit işi. un kurdunun içine patates at haftaya 2 katı 3 katı çoğalır :D

edit/ bu arada kesinlikle önceden satın almış olman gerekir.

tarihinde detizefidir tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
seamansoul, 01.04.2020 - 23:59 yazdı:

Hayır, hayır, özür dilemeni gerektirecek bir durum yok. 

Rahatsız olmakla alakalı değil, seni hobiyi daha çabuk ve iyi kavrayacağın yöntemlere kanalize etmekle alakalı bu durum. 

İyi hobiler. 

ben un kurtlarımı yataklık yerine un koysam olurmu

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
52 minutes ago, RedCanTV said:

ben un kurtlarımı yataklık yerine un koysam olurmu

Yataklık dediğimiz şey de bir karışım zaten. İçinde kepek, mısır unu, galeta unu gibi şeyler var. 

Bahsettiğin beyaz un ise, kullanma, mite riski çok yüksek. 

Mısır unu ile birlikte galeta ununu karıştırıp kullan hiç bir şey yapamıyorsan. Ya da yulaf ezmesi al (Eti Lifalif vb.), onu yataklık olarak kullan, yine de beyaz un kullanma. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
seamansoul, Bir saat önce yazdı:

Yataklık dediğimiz şey de bir karışım zaten. İçinde kepek, mısır unu, galeta unu gibi şeyler var. 

Bahsettiğin beyaz un ise, kullanma, mite riski çok yüksek. 

Mısır unu ile birlikte galeta ununu karıştırıp kullan hiç bir şey yapamıyorsan. Ya da yulaf ezmesi al (Eti Lifalif vb.), onu yataklık olarak kullan, yine de beyaz un kullanma. 

teşekkür ederim

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
atakankvk, 03.04.2020 - 14:32 yazdı:

Cevap biraz geç oldu ama kusura bakmayın. Un kurdu böcek evresinde erkek ve dişilerin çiftleşip yumurtlaması ile çoğalıyor diye biliyorum yani tek kurt ile olacak iş değil. 2 kurt olsa da yeni nesillerde akraba evliliği olacağı için sağlıklı bir koloni kurmak zor olacaktır. Canlıların yaşam süreleri düşecektir ve sağlıklı yavru sayısı azalacaktır. Kurt almamayı tercih etmenizi de anlamıyorum. 5 tl ye koloni başlatacak kadar çok kurt alabilirsiniz. 5 tl ye bile gerek yok aynı ildeki birinden rica etseniz size yetecek kadar verebileceğinden eminim. Ayrıca doğadan alınma hiçbir canlıların beslenmesi, diğer hayvanları beslemek için kullanılması zaten önerilmez. Hem doğanın dengesini bozduğu hemde birçok parazit, ilaç, hastalık taşıma olasılığı olduğu için. Un kurtlarını sıfırdan oluşturamazsınız. Bir satıcıdan -çok ucuz bir fiyata- temin edip uygun koşullarda bakmanız gerekiyor. Bir kere alsanız zaten çok basit canlılar. Çok hızlı büyüyüp çoğalırlar. Olay bir kere almak gerisi gelir zaten.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Saol abi çok teşekkur ederim ve un kurdu kolonisi alıcam . 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.