Jump to content
Grommash

30.20.25 Nano Tetra Köyü :d

Önerilen İletiler

Okulumun olmamasını fırsat bilip birkaç ay önce ufak bir akvaryum kurdum. 30.20.25 ölçüde yaklaşık 12-13 litre su var sanırım. Tabanda çok az hagen kullandım sağ tarafa da taşlarla set çekip jbl manado doldurdum :) Tüm akvaryumu kuma dikilen türde bitkilerle doldurmak istemiyorsanız çok ekonomik bir yöntem. Şu an birkaç yavru guppy, 5 ember tetra, 4 tane neon tetra ve bir otocatle ile birlikte karışık varyetelerde karidesler ve salyangozlar var. Biraz mecburiyetten bu kadar kalabalık oldu ama herhangi bir sorun yaşamadık o yüzden ayırmakla da uğraşmadım gelişimleri güzel gidiyor balıkların. Bu fotoğraf kurulumun orta dönemlerinden emberlar yeni gelmişti ertesi gün yakalayabildiğim kadarıyla guppyleri çıkardım ama birkaç firari yavrumuz var fotoğrafta da gözüken :D 

IMG_3155.JPG

Biraz kurulumda kullandığım malzemelerden bahsetmek istiyorum. Isıtıcım yok bu tankta, sıcaklık en düşük 20 celcius oluyor odamda. Genelde 22-24 celciustaki neon tetra denemelerim hüsranla sonuçlanmıştı ama emberlar çok daha düşük sıcaklıkta sağlam kalıyorlar-mış, bu sefer neonlar da sorun çıkmadı enteresan bir şekilde. Isıtıcı kullanmamam biraz da deneysel bir amaç içindi bitki ve balık gelişiminin farkını görmek için, çooook büyük fark göremedim ben baktığım canlılar için hatta salyangozların üremesi daha yavaş bu işime geldi bazen ramshornlar çok fazla sayıya ulaşıyor.

Akvaryum bu ithal kenarları oval olanlardan şu an piyasada pek bulunmuyor sanırım üzücü bir şekilde, bayağı memnunum. 

Aydınlatma olarak 9 wattlık cool daylight led ampul kullanıyorum philipsti sanırım. Oldukça başarılı sonuç aldım.

Filtrasyonda sobonun en küçük boy şelale filtresi var malzeme olarak elyaf ekledim mevcut kartuşu çıkarıp yeterli oldu.

CO2 olarak önce ISTA marka tabletlerden kullandım işe yarıyor (özellikle küçük tanklarda) ama çok da kullanışlı değil gibiydi yine ISTAnın başlangıç düzeyindeki CO2 setinden aldım yaklaşık 50-60 tl sanırım. Tek tüple 70 kere yanında gelen plastik aparatı dolduruyormuş.

Aslında hayalimdeki tek tür ember beslemekti ve belki yavru almaktı ama şu an pek mümkün değil gibi :D IMG_3153.JPGIMG_3159.JPGIMG_3221.JPGIMG_3224.JPGIMG_3212.JPGIMG_3186.JPG

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
mesut kalan, 7 dakika önce yazdı:

abi çok güzel olmuş lakin tek tür beslemek istersen blody mary karides tercih edebilirsin tavsiyem 👍

Aralarda var bi 8-10 tane kiraz-sakura arası. Birkaç da wild type renklerde var koyu yeşil, mavi. Ben karışık seviyorum zaten üretim olmuyor böyle karma tankta yavrular genelde yem oluyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ardaacar, 19 saat önce yazdı:

Çok güzel olmuş az litrede balık yetiştirmek bayağ zordur sen başarmışsın eline sağlık

Balık başına 1-2 litre bu boyda canlılar için sorun çıkarmıyor ama her zaman olduğu gibi yemlemeyi dikkatli yapmak lazım. Ve belirli bir sayının üzerine çıkmamak lazım 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
tahaklc, 18 saat önce yazdı:

Hocam çok güzel olmuş. Bu kadar küçük yerde zor olmadı mı ben de şu karantina işi bitince karides tankı kurmak istiyorum

Birkaç püf noktası var garantiye almak için kurulumu canlıları eklemeden önce en az birkaç hafta boşta çalıştırmak lazım veya sera nitrivec kullanıp 4-5 gün boyunca çalıştırıp öyle eklemek lazım hayvanları. 10-15 litre yeterli olur karideslere. (Catappa yaprağı, moss şart karideslere benim düşüncem.) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Grommash, 20 dakika önce yazdı:

Birkaç püf noktası var garantiye almak için kurulumu canlıları eklemeden önce en az birkaç hafta boşta çalıştırmak lazım veya sera nitrivec kullanıp 4-5 gün boyunca çalıştırıp öyle eklemek lazım hayvanları. 10-15 litre yeterli olur karideslere. (Catappa yaprağı, moss şart karideslere benim düşüncem.) 

Aşağı yukarı neler koymam gerektiğini biliyorum şimdi aklıma gelenler:

Bi kaç dal subulata 

Biraz christmass moss

Top yosun 

Kendinden motorlu pipo filtre 

Smd Led bar 

Bunları kesin koymam gerektiğini biliyorum ama bunlar dışında başka bir şey lazım mı emin değilim. Başta hepsini koyup bir hafta boşta çalıştırıp sonra canlıları koymayı düşünüyorum. Şu virüs illeti bi bitsin öyle hepsini kendim elden almak istiyorum bitince atıcam inşallah

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
tahaklc, 9 saat önce yazdı:

Aşağı yukarı neler koymam gerektiğini biliyorum şimdi aklıma gelenler:

Bi kaç dal subulata 

Biraz christmass moss

Top yosun 

Kendinden motorlu pipo filtre 

Smd Led bar 

Bunları kesin koymam gerektiğini biliyorum ama bunlar dışında başka bir şey lazım mı emin değilim. Başta hepsini koyup bir hafta boşta çalıştırıp sonra canlıları koymayı düşünüyorum. Şu virüs illeti bi bitsin öyle hepsini kendim elden almak istiyorum bitince atıcam inşallah

Neocaridina besleyeceksen zaten sıkıntı yaşamazsın kolay kolay çok sağlam hayvanlar. Kirazdır, sakuradır, mavi melektir hepsi aynı birbirine göre kolaylığı zorluğu yok

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Grommash, 8 dakika önce yazdı:

Neocaridina besleyeceksen zaten sıkıntı yaşamazsın kolay kolay çok sağlam hayvanlar. Kirazdır, sakuradır, mavi melektir hepsi aynı birbirine göre kolaylığı zorluğu yok

Başlangıç için planım öyle. Önce bitkili akvaryum işini bi deneyimleyeyim ondan sonra içini renklendirmek isterim tabi ki ama deneyim kazanmadan hayvanlara eziyet etmek istemiyorum 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.