Jump to content
tahaklc

Ratlar Hakkında Iki Üç Soru

Önerilen İletiler

Merhaba. Rattus sahiplenmeyi düşünüyorum ama aklımda iki üç soru var. 

1) Bazıları çok büyük oluyorken bazıları daha orta boy oluyor. Sorduğum zaman ikisi hakkında da rat deniliyor neye göre bu kadar boy farkı oluyor? 

2) Kafes dışındayken dışkılama işi nasıl oluyor. Mesela benim bir çift panda micem var bazen kolumdayken falan hep dışkılama yapıyorlar hem sıvı hem katı olarak. Panda mice küçük olduğu için açıkcası o kadar sorun olmuyor özellikle beslemeden sonra almamaya dikkat ediyorum falan bir şekilde halloluyor ama Rattuslar büyük olduğu için ve İnternette gördüğüm kadarıyla baya da büyük dışkılıyorlar eğer panda mice gibi nerede yaptığını farketmeyecekse baya zorlayıcı olabilir. 

3) 2 dişi olarak besleyeceğim cennet papağanımla aynı odada olsalar stres yaparlar mı yoksa ayrı odalarda bakmam daha mı doğru olur. 

Şimdiden teşekkür ederim 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

dişi ve erkek boy farkı var bildiğim kadarıyla strese girme olayı bende 2 tane var sabahlara kadar ben strese giriyorum geceleri oyun oynamayı seviyolar dışkılamada evet farketmiyolar nereye dışkı bıraktıklarını ama bunlarınki sıvı değil katı sadace ben 2 saat oynadım 1 kere elime idarar yaptıklarını görmedim hep yaşam alanına yaptılar idrarlarını ama dışkılama çok 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
DMRBastic;L, 14 dakika önce yazdı:

dişi ve erkek boy farkı var bildiğim kadarıyla strese girme olayı bende 2 tane var sabahlara kadar ben strese giriyorum geceleri oyun oynamayı seviyolar dışkılamada evet farketmiyolar nereye dışkı bıraktıklarını ama bunlarınki sıvı değil katı sadace ben 2 saat oynadım 1 kere elime idarar yaptıklarını görmedim hep yaşam alanına yaptılar idrarlarını ama dışkılama çok 

Benim panda miceler de öyle. Öğlen 4-5e kadar uyuyorlar gece olunca bi başlıyor fıldır fıldır sabaha kadar durmuyor. Dışkı olayı sorun biraz ya panda micelerinki küçük yine bir şekilde halloluyor da ratlarınki büyük biraz diye biliyorum 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
tahaklc, 43 dakika önce yazdı:

Benim panda miceler de öyle. Öğlen 4-5e kadar uyuyorlar gece olunca bi başlıyor fıldır fıldır sabaha kadar durmuyor. Dışkı olayı sorun biraz ya panda micelerinki küçük yine bir şekilde halloluyor da ratlarınki büyük biraz diye biliyorum 

evet büyük

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1) Boyut dişi erkek veya yaşa göre değişir. Yetişkin bir ratla subadult yada hopper bir ratın boyutu tabiki bir olamaz. 
2) Bildiğim hiçbir ratın tuvalet eğitimi yok. Vermeyi deneyen var mı ona da denk gelmedim.
3) Papağanınızla ilgili bir stres yapacaklarını düşünmüyorum. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
katilayi, 5 dakika önce yazdı:

1) Boyut dişi erkek veya yaşa göre değişir. Yetişkin bir ratla subadult yada hopper bir ratın boyutu tabiki bir olamaz. 
2) Bildiğim hiçbir ratın tuvalet eğitimi yok. Vermeyi deneyen var mı ona da denk gelmedim.
3) Papağanınızla ilgili bir stres yapacaklarını düşünmüyorum. 

Ben tuvalet eğitiminden daha çok diğer kemirgenler (tavşan gibi) kokuya göre yapma eğilimi için söylemiştim. Teşekkür ederim 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
TeaxyWolf, 13 dakika önce yazdı:

hazır konu acılmısken bende bi soru sorıyım o zaman ratleri tek olarak besleyebilirmiyiz 

bildiğim kadarıyla evet ama sosyal canlılar oldukları için genelde tek beslenmiyorlar 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ratlarda gen faktoru de onemli ama erkek biraz daha iri oluyor. Buna bagli beslenme de obezite de boy farkini etkiler tabi. Diskilama konusunda da tabiki ratlar daha cok işer ve diskilar p. Micelara gore ve disarida tuvalet egitimi vermen imkansiz gibi birsey.sadece kafesinin 1 2kosesini idrar yapmak icin kullanirlar. Koselere belki ufak bi kap koyup alistirabilirsin. Ratlar sosyal canlilardir, baska canlilarla ayni odada kalabilirler. Kedisiyle besleyen arkadasim bile var.bide kemirgenlerin neredeyse tamami gececidir. Gunes battiktan sonra aktif hale gelirler. 

tarihinde serkan35 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
serkan35, 16 dakika önce yazdı:

Ratlarda gen faktoru de onemli ama erkek biraz daha iri oluyor. Buna bagli beslenme de obezite de boy farkini etkiler tabi. Diskilama konusunda da tabiki ratlar daha cok işer ve diskilar p. Micelara gore ve disarida tuvalet egitimi vermen imkansiz gibi birsey.sadece kafesinin 1 2kosesini idrar yapmak icin kullanirlar. Koselere belki ufak bi kap koyup alistirabilirsin. Ratlar sosyal canlilardir, baska canlilarla ayni odada kalabilirler. Kedisiyle besleyen arkadasim bile var.bide kemirgenlerin neredeyse tamami gececidir. Gunes battiktan sonra aktif hale gelirler. 

Kafesin neresine tuvaletini yaptığı benim için önemli değil zaten. Ben sadece omzumda ne bileyim kafama falan dışkılama yapsın istemiyorum :D panda miceler için bu hiç farketmiyor hatta vücudumdayken hareket ettikleri için daha fazla dışkılama yapıyorlar bir iki saat gezdirsem bir saat de vücudumdan dışkı temizliyorum. Pandaların küçük olduğu için önemsemiyorum ama ratların dışkısı büyük eğer vücuduma dışkı bırakırlarsa sorun olur biraz 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
reptileForever, Bir saat önce yazdı:

bari bende soru sorayım youtube ta ratların baya eğitildiğini görmüştüm panda miceler da böyle eğitilebilirlermi

Panda miceler de eğitiliyor ama benim bildiğim bi rat kadar olamıyorlar. Ben o eğitim videolarına da anlam vermiş değilim biraz Türkiyede o kadar eğitebilen birini görmedim. Baya zor yani daha çok kendine alıştırıp sağında solunda gezdirmek zevkli 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Erkek ratlar işaretleme amacıyla çok fazla idrar yapıyor. Bir yıl boyunca bir erkek rat besledim. Erkek ratım 20-25 cm gövde ve 20 cm civarı kuyruk boyuna sahipti. Tartıda 350 gram geliyordu. Dışkılama miktarı çok yüksekti. Uysaldı ve hiç ısırılmadım. 

Çok sevdikleri bir yiyeceği sadece eğitim amacıyla vererek internette gördüğün numaralar için eğitebilirsin. Ben malesef eğitememiştim. Plastik bir kutuda bakarsan ses miktarı azalabilir ancak bunu yapacaksan havalandırma deliklerini bir hayli fazla miktarda açmanı öneririm. 

Kafes/Kutu temizliğinde 10 günü geçmeyin. Koku yapabiliyor. 

Bunlar kendi deneyimlerimdir. İyi hobiler. 

tarihinde LordPattis tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
LordPattis, 2 dakika önce yazdı:

Erkek ratlar işaretleme amacıyla çok fazla idrar yapıyor. Bir yıl boyunca bir erkek rat besledim. Erkek ratım 20-25 cm gövde ve 20 cm civarı kuyruk boyuna sahipti. Tartıda 350 gram geliyordu. Dışkılama miktarı çok yüksekti. Uysaldı ve hiç ısırılmadım. 

Çok sevdikleri bir yiyeceği sadece eğitim amacıyla vererek internette gördüğün numaralar için eğitebilirsin. Ben malesef eğitememiştim. Plastik bir kutuda bakarsan ses miktarı azalabilir ancak bunu yapacaksan havalandırma deliklerini bir hayli fazla miktarda açmanı öneririm. 

Kafes/Kutu temizliğinde 10 günü geçmeyin. Koku yapabiliyor. 

Bunlar kendi deneyimlerimdir. İyi hobiler. 

Kafes dışında hiç omzunuza falan dışkılama yapıyor muydu? Yapıyorsa ne sıklıkla? 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
LordPattis, 9 dakika önce yazdı:

Elimdeyken, omzumdayken, yerdeyken, masanın üstündeyken, koltukta dolaşırken her durumda idrar da yaptı, dışkıladı da. Tahminen 30-60 dakikada bir diyebilirim. 

Teşekkür ederim cevaplarınız benim için çok faydalı oldu

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
reptileForever, 2 dakika önce yazdı:

bir soru daha ratların hamsterlar gibi kemirme ve yalama taşı ihtiyaçları var mı

Evet bütün kemirgenlerin ihtiyacı var. Ben panda micelerim için misvak kullanıyorum çok hoşlarına gidiyor 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.