Jump to content
deaply

Avicularia Versicolor

Önerilen İletiler

Herkese iyi hobiler Versicolor türü tarantula aldım tarantulam hakkındaki detaylı bilgileri versicoloru aldığım arkadaştan ve diğer birkaç versi besliyen arkadaşlardan aldım fakat birçok kişide bakımı hakkında beni korkuttu mesela kötü bakım şartlarında direk ölebileceğini söyleyen , stresten direk ölebileceğini söyleyen çok hassas tür olduğunu söyleyen arkadaşlarımda oldu korktum açıkcası beni bilgilendirirseniz çok sevinirim aşağıdaki tüm yorumlarınızı dikkate alacağım özellikle versicolor hakkında bilgisi olanlar yazar ise çok sevinirim. Dip not: versim l4 olarak geldi ve bende l5 oldu yani bir kabuk attı fakat kabuğunu biraz sıkıntılı attı her zamanki gibi sabah kalkıp versimin kapağını açmıştım ve sarhoş gibi olduğunu gördüm dedim kesin ölücek bişeyi var halbuki kabuk hazırlığındaymış ama ben korktuğum için bayağı dürtmüştüm tarantulamı bacaklarını dürtüp yürütmeye çalıştım daha sonra kapağını kapatıp 30 dakika sonra baktığımda ise kabuk attığını görmüştüm yani kabuk atmadan 30 dakika önce versicolora bayağı dürttüm strese soktum ama kabuğunu başarıyla attı hiç bir sıkıntı olmadan sizce sıkıntı olurmu ilerde? cevapalrınız için teşekkürler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Öncelikle, taksonomide yapılan değişiklik sebebiyle artık Avicularia Versicolor değil, Caribena Versicolor. 

Bu türün bakımı için söyleyebileceğim en önemli şey, sürekli vurgulananın aksine, yaşam alanında nemden ziyade havalandırmanın önemli olduğu. Yaşam alanının iyi havalanıyor olması oldukça önemli.

Torfunu da kuşkusuz nemli tutmak gerekiyor. Ancak bana göre bu ikinci sırada. 

Kötü bakım şartlarında ölmesi, tüm canlılar için geçerli olduğu gibi, bu tür için de kuşkusuz geçerli. Köpekler, kediler, iguanalar da kötü bakım şartlarında ölebilir.

Bu hobide, sabırlı olmalısın, ki sen yumurtadan işçilerin çıkmasını sabırla bekleyen bir karınca hobicisisin. Bu konuda da sabırlı olmalısın. Bir hayvanı dürterek onu iyileştiremeyiz; tam tersi ona -bir şeyi varsa dahi- daha da zarar veririz. Örümcekler öldüğünde "death curl" konumuna geçecekleri için -Google'a yazarsan net fotolar görebilirsin- bunu anlaman kolay. "Acaba öldü mü" deyip, dürtmeni gerektirmez, öldüğünü zaten anlarsın. Yani her iki durumda da dürtmen hiç bir şeyi daha iyiye götürmene, ya da bir şeyleri anlamana yardımcı olmayacak. 

Tabi ki bu bir tecrübe. 

Dış iskelet değişimini iyi bir şekilde gerçekleştirdiğini söylediğine göre, ileride bir sorun olmaz. Bu defa şanslıydın. Bundan sonra özellikle pre-molt'taki bireyleri strese sokmamaya çalış. 

İyi hobiler.

• Like 2
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
seamansoul, 7 dakika önce yazdı:

Merhaba,

Öncelikle, taksonomide yapılan değişiklik sebebiyle artık Avicularia Versicolor değil, Caribena Versicolor. 

Bu türün bakımı için söyleyebileceğim en önemli şey, sürekli vurgulananın aksine, yaşam alanında nemden ziyade havalandırmanın önemli olduğu. Yaşam alanının iyi havalanıyor olması oldukça önemli.

Torfunu da kuşkusuz nemli tutmak gerekiyor. Ancak bana göre bu ikinci sırada. 

Kötü bakım şartlarında ölmesi, tüm canlılar için geçerli olduğu gibi, bu tür için de kuşkusuz. Köpekler, kediler, iguanalar da kötü bakım şartlarında ölebilir.

Bu hobide, sabırlı olmalısın, ki sen yumurtadan işçilerin çıkmasını sabırla bekleyen bir karınca hobicisisin. Bu konuda da sabırlı olmalısın. Bir hayvanı dürterek onu iyileştiremeyiz; tam tersi ona -bir şeyi varsa dahi- daha da zarar veririz. Örümcekler öldüğünde "death curl" konumuna geçecekleri için -Google'a yazarsan net fotolar görebilirsin- bunu anlaman kolay. "Acaba öldü mü" deyip, dürtmeni gerektirmez, öldüğünü zaten anlarsın. Yani her iki durumda da dürtmen hiç bir şeyi daha iyiye götürmene, ya da bir şeyleri anlamana yardımcı olmayacak. 

Tabi ki bu bir tecrübe. 

Dış iskelet değişimini iyi bir şekilde gerçekleştirdiğini söylediğine göre, ileride bir sorun olmaz. Bu defa şanslıydın. Bundan sonra özellikle pre-molt'taki bireyleri strese sokmamaya çalış. 

İyi hobiler.

Teşekkür ediyorum evet o andaki paniğime , heyecanıma yenik düşerek amatörce bişey yaptım. Bakım şartları olarakta aklımda soru işareti kalmadı. Tekrardan teşekkürler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: rengoku
      Merhaba l3 vagans tarantulam mağarasının önünü toprakla kapattı ve 3 gündür dışarı çıkmıyor yaklaşık 2 hafta önce kabuk attı sanırım erkek, bunu neden yapıyor olabilir torfta veya teraryumda bir sıkıntı olduğunda mı yapıyorlar yoksa kabuk değiştirmek için mi ? ne kadar süre sonra endişelenmem gerek (başlık ironi)

a7d56334-39fb-44dc-96db-f2a0fbfbc084.jfif
    • Yazan: rengoku
      Merhabalar, yaklaşık 1 ay kadar önce yavru bir tarantula edindim. Tarantulam kabuk değiştirdi ve biraz büyüdü yaşam alanını orantılı şekilde büyütmek istiyorum ama taban malzemesiyle alakalı bir sıkıntı çekiyorum(daha doğrusu aklıma takılan bağzı şeyler var).Hindistan cevizi torfu bulamadım büyük ve tanıdığım bir petshopa gittim orda talaş kullanabilirsin dediler bende biraz talaş satın aldım. L3 bir vagans için talaş kullanmam sıkıntı yaratır mı yani nem tutma konusunda ve canlıya rahatsızlık verir mi 
      yanıtlarsanız çok mutlu olurum ilk canlım ve forumda yeniyim
    • Yazan: eneskalayli
      Selamlar herkese,

Mümkünse İstanbul içerisinde Lasiodora Parahybana öncelikli yer türlerinden en fazla l8 canlı arayışındayım. Yoğunluklu araştırmamı Parahybana üzerine yapmış olduğum için öncelikli olarak parahybana istiyorum fakat önerileriniz doğrultusunda farklı türlere de yönelmem mümkün. Daha önce karınca ve mantis besledim. Tarantula konusunda uzun zamandır isteğim var fakat bilgim yetersiz kalacağı için cesaret edip almıyordum. Artık yeterince bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum, güzel bir çocuk edinmek istiyorum fakat elde edebileceğim kanalları bilmiyorum.

Bu arkadaşları nerelerden elde edebiliriz nasıl fiyatlar ödemek makuldur, bilgilendirebilrseniz çok memnun olurum.

Keyifli hobiler...
    • Yazan: Furkiiiiii
      Dostlarım L3 olana kadar çok güzel besleniyordu L3 olunca beslenmeyi bıraktı yemiyor sizce sorun nedir?(Türü=T.Vagans)

• Yazan: Furkiiiiii
      Dostlarım L3 olana kadar çok güzel besleniyordu L3 olunca beslenmeyi bıraktı yemiyor sizce sorun nedir?(Türü=T.Vagans)

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.