Jump to content

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar. Havaların ısınmasıyla arka bahçemizde cataglyphis cinsi karıncaların dolaşmaya başladığını fark ettim. Bugün bir tanesini izledim gerçekten büyük bir yuvaları varmış pek incelemedim ama 100+ işçisi rahat vardır daha sonra detaylı incelerim. Bu türü de çok beslemek istiyorum. Bakımının ne kadar zor olduğunu biliyorum. Karınca çiftliğimden ve bikaç başka youtuberdan videolarını izledim. Kendim de araştırdım fakat çok az bilgi bulabiliyorum. Yabancı kaynakları da araştırmaya çalıştım baya az bilgi bulabildim hep genel aynı şeyler var. Besleme ortamını biliyorum işçi eklemek felan gerekiyor. Arka bahçemde yuvaları olduğu için işçi bulmak sorun değil. Outworld+ test tüpü ve ısıtma pedi kullanarak yaşam ortamı oluşturmayı düşünüyorum başlangıç için. En büyük sıkıntım kraliçeyi nasıl bulmak gerektiği hakkında. Çoğu izlediğim hali hazırda dolaşan kraliçeleri bulup işçi ekleyip bakmayı deniyor sanırım. Bana bu noktada yardım edebilirseniz çok sevinirim. Sorularım:

# Bu cinsin kraliçeleri hareketli mi yani dışarı çıkıp dolaşıp avlanıyorlar mı? Yani dışarıda işçilerin arasında kraliçe bulma şansım var mı?

#Koloni multiqueen mi solo queen mi oluyor(yani multiyse ve dışarda dolaşıyorsa dışardan kraliçe almak mantıklı gibi duruyor)

# Prens- Prenses uçuşları oluyor mu ve ne zaman oluyor?

#Uçuşu bekleyip genç kraliçe mi bulmak gerekir? Yoksa (dolaşıyorsa) dışarıdan kraliçe bulmak mı gerekir.

#Büyük bir tür olduğundan sayıları az oluyor ve az sayılı bir koloni ne kadar prens prenses üretebilir? Mesela 100 işçili bir koloni prens-prenses üretir mi? Üretse bile az sayıda olur ise bulma şansım olur mu ki?

###bu sorular aklıma takıldı ve cevabını bulamadım. Normal karınca bakımından farklı ve zor olduğundan sizlere danışmak istedim. Bilgisi olan veya tecrübesi olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×