Jump to content
Agnomina

Yardım Eder Misiniz?

Önerilen İletiler

Evde bir uçuş oldu ve prens ve prensesi ayrı yerlerde buldum deneme uçuşu da olabilir. Ama prens ile prensesi aynı alana koydum 2 günden fazla bekledim hiç bir hareketlenme olmadı aslında yakın mesafede uzun uzun duruyorlar ama hiç bir türlü çiftleşme olmadı olsaydı prens ölecekti. Ama ölmedi ama prenses kanat döktü? Belki stresten de olabilir ama olasılık çiftleşmiş de olabilir başka bir prensle bu prens yanında duruyor bekliyor ama prens sürekli durup gidiyor falan. Ama şuan prenses kanat döktü yani kanatları uzun süre baktığım dan sonra dökülmüş olarak gördüm ayırdım nemli yere koydum ama abdomen kısmını fotoğrafta ki şekil de durarak sürekli bir şeyler yapıyor. Sizce neden böyle bir durumlar oldu ? 

Yani neden çiftleşmemişse kanat döktü. Yada çiftleşme oldu kanat döktü ise neden abdomeni ile bu şekilde durarak uğraşıyor? 

IMG-20200519-WA0048.jpeg

IMG-20200519-WA0041.jpeg

IMG-20200520-WA0008.jpeg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kraliçe zaten evine gelmeden önce uçmuş olduğundan çiftleşmiş olabilir. Hiç denemedim ama aynı test tüpüne koyup çiftleştirme işe yaramıyor diye biliyorum her yerde öyle yazıyor. Sen kraliçeyi tek başına test tüpüne koy (test tüpü hazırlamayı bilmiyorsan internette var) 1 hafta karanlıkta kalsın rahatsız etme(biliyorum zor oluyor meraktan dolayı ama karınca hobisi sabır hobisidir.) erkeği salabilirsin işine yaramaz zaten yakında ölür. Kraliçe kanat dökmüş büyük ihtimalle yumurtlar. 1 hafta sonra bakarsın yumurtlamışsa tamamdır 2 ay içerisinde işçi çıkar. Beslemene gerek yok 2 ay haftada bir kontrol edersin yeterli. Karıncan messor olması lazım. İşçisi çıktıktan sonra sürekli tüpünde tohum olması gerekir. Böcek ve ballı suda verirsin. Yumurtlamazsa bir hafta daha bekleyip yine yumurtlamazsa salabilirsin. O harekete gelince, anlamını bilmiyorum ama işçiler de yapıyor onu kraliçe de. Ben kendini temizlediklerini düşünüyorum. Aynı zamanda kraliçe de o hareketi yaparak yumurtluyor. Çok kafaya takacak bişey değil bence.
Başka soruların olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İlginiz çok çok teşekkür ederim hobi de profesyonel değilim sizin gibi ama hazırlamaları gerekenleri vs herşeyi biliyorum. Bende messor structor kolonisi var bakımlarını vs herşeyi biliyorum. Ama bu messordan gerçekten küçük hani messor kraliçesi bundan büyük. Ve hani böyle durumla hani ilk defa karşılaştım o yüzden daha profesyonel insanlara sormak en iyisidir diye yazdım cevaplarınız için çok teşekkür ederim

İyi forumlar 🙂

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bende profesyonel değilim elimden geldiğince araştırmaya, öğrenmeye çalışıyorum bir yandan türü tam belli olmuyor haftalık kontrolde yakından fotoğraflarını çekip atarsanız daha iyi olur.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben de öyle profesyonel değilim ama uzun zamandır karıncalarla ilgileniyorum ama bu olan durum hiç başıma gelmedi ve bu bir deneyim oldu okuyanlara da yardımcı oluruz herkes deneyim alır bu konuda ben de deneyim almış oldum. Prens ve prensesi ayrı yerlerde buldum ama ne olur ne olmaz diye aynı yerde beklettim ama çiftleşme olmadı prens ölmedi. Belli vakit ardından prenses kanat döktü çiftleşmesi olmuş olabilir yüksek ihtimalle tabi ki bu durum da gene buraya yumurtladı veya yumurtalamadı diye atarım ve herkes de biz de deneyim almış oluruz. Kanat döktüğü için sıcaklık ve nem sağlayarak karanlık yaparak sakin rahatsız olmayacağı yere koydum. İler ki süreçler de yazarım tabi ki okumuş olunur deneyim alınır böyle düşünüyorum. İyi forumlar dilerim 🤗🤗IMG_20200520_150626.thumb.jpg.573e86366e6f2dfbd5639b4e6abb3db2.jpg

IMG_20200520_150632.jpg

IMG_20200520_150619.jpg

IMG-20200520-WA0008.jpeg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ben de öyle profesyonel değilim ama uzun zamandır karıncalarla ilgileniyorum ama bu olan durum hiç başıma gelmedi ve bu bir deneyim oldu okuyanlara da yardımcı oluruz herkes deneyim alır bu konuda ben de deneyim almış oldum. Prens ve prensesi ayrı yerlerde buldum ama ne olur ne olmaz diye aynı yerde beklettim ama çiftleşme olmadı prens ölmedi. Belli vakit ardından prenses kanat döktü çiftleşmesi olmuş olabilir yüksek ihtimalle tabi ki bu durum da gene buraya yumurtladı veya yumurtalamadı diye atarım ve herkes de biz de deneyim almış oluruz. Kanat döktüğü için sıcaklık ve nem sağlayarak karanlık yaparak sakin rahatsız olmayacağı yere koydum. İler ki süreçler de yazarım tabi ki okumuş olunur deneyim alınır böyle düşünüyorum. İyi forumlar dilerim IMG_20200520_150626.thumb.jpg.573e86366e6f2dfbd5639b4e6abb3db2.jpg
IMG_20200520_150632.thumb.jpg.6c5222fa1cabbacfdc1d78191e074b7f.jpg
IMG_20200520_150619.thumb.jpg.56a0f464df185f80aa332f6c5ac9ef3a.jpg
IMG-20200520-WA0008.thumb.jpeg.e940399ac652a39e84d9e08e2089a580.jpeg
Hepsi aynı canlıya mı ait fotoğrafların ? Sanırım tetramorium cinsi hepsi aynıysa (ilk fotoğraftaki net onu baz alarak söyledim)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Küçükse tetramoriumdur büyük ihtimal. Tohum yemez. Bende de var. Bugün sinirden nerdeyse dışarı atcaktım kolonimi. Bir yem veriyim dedim hepsi dışarı hücum etti. Dedim tüpü outworlde bağliyim. Outworld yapmaya uğraştım küçücük deliklerden zorla kendilerini sokup çıkıyorlar sürekli. en son tüpe geri soktum hepsini, bütün gün onlarla uğraştım çok illet bir tür. Ondan önce tüpleri kirlenmişti baya küf felan bağlamıştı pamukları, 3-4 kez ışığın altına koydum diğer karanlık tüpe geçiremedim. Kavrulsalarda kuruyup ölselerde inat edip geçmediler. Başlangıç türü felan diyorlar ama bence diğer türlerden daha zor. Küçük olduğu ve iğne deliğinden geçebildikleri için hata affetmiyorlar. Aşırı hızlı ürüyorlar. Biraz da hassaslar pamuğa bile dolanıp ölebiliyorlar. Bide bana mı denk geliyor bilmiyorum ama hep ne istediysem tersini yaptılar. Çok uğraştırdılar. Dikkatli olmanı öneririm

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
atakankvk, 19 dakika önce yazdı:

Hepsi aynı canlıya mı ait fotoğrafların ? Sanırım tetramorium cinsi hepsi aynıysa (ilk fotoğraftaki net onu baz alarak söyledim) emoji5.png

Evet hepsi bir canlıya ait. Tetramorium evet öyle 🤗🤗

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
atakankvk, 5 dakika önce yazdı:

Küçükse tetramoriumdur büyük ihtimal. Tohum yemez. Bende de var. Bugün sinirden nerdeyse dışarı atcaktım kolonimi. Bir yem veriyim dedim hepsi dışarı hücum etti. Dedim tüpü outworlde bağliyim. Outworld yapmaya uğraştım küçücük deliklerden zorla kendilerini sokup çıkıyorlar sürekli. en son tüpe geri soktum hepsini, bütün gün onlarla uğraştım çok illet bir tür. Ondan önce tüpleri kirlenmişti baya küf felan bağlamıştı pamukları, 3-4 kez ışığın altına koydum diğer karanlık tüpe geçiremedim. Kavrulsalarda kuruyup ölselerde inat edip geçmediler. Başlangıç türü felan diyorlar ama bence diğer türlerden daha zor. Küçük olduğu ve iğne deliğinden geçebildikleri için hata affetmiyorlar. Aşırı hızlı ürüyorlar. Biraz da hassaslar pamuğa bile dolanıp ölebiliyorlar. Bide bana mı denk geliyor bilmiyorum ama hep ne istediysem tersini yaptılar. Çok uğraştırdılar. Dikkatli olmanı öneririm emoji5.png

Evet öyle yaaa bazen öyle inat ediyorlar. Allah kolaylık versin sana da. Evet öyle başlangıç için bence de iyi bir tür değil 2. Seviye 3. Seviye tür diyebilirim tabi ki siz ne dersiniz bilemem 🤗 Messor başlangıç için iyi bir tür. Zaten bu hobi sabır hobisi öyle kraliçem oldu hop çoğaldı olmuyor. Başlangıç da bazen şekerli su fazla basıp işçileri öldürenler oluyor fln çok dikkatli ve sabır işi 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.