Jump to content
Metekagann

Tarantulam Bacak Bıraktı ​😓​

Recommended Posts

Merhaba, bu sabah kabını daha çok havalandırma deliği deldiğim bir kap ile değiştirirken L3 Smithi bir bacağını bıraktı.😓 (Herhangi bir şekilde temas etmiyordum canlıya, birden bırakıverdi.) Araştırdığım kadarıyla bir sonraki kabukta yeniden çıkacakmış ve hayati bir sorun teşkil etmiyormuş.

Ancak merak ettiklerim,

1. Bu şekilde yemleme yapabilir miyim? Yer mi yemez mi?

2. Yemleme yapmak için bir sonraki kabuğa kadar beklemeli miyim?

Bunun haricinde bundan sonraki süreçte ne yapmalıyım? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Ekte görselleri sunuyorum. Şuanda ceviz kabuğunun içerisinde girmiş, kendi haline bıraktım. 

A0840B54-5763-425D-AFB9-CE217E0FB1B8.JPG

IMG_6335.PNG

yemleme yaparsanız bir sorun olmaz kabuk değiştirdikçe kopan uzuvunu yenileyecektir

mağara olarak ceviz kabuğu kullanmanızı önermem küflenebilir plastik bir malzeme kullnırsanız daha streil olur

Ceviz kabuğunu güzelce kaynattım ve içerisindeki kısmı tamamen soydum sonra da güneşte beklettim. Yaşam alanının da kupkuru tarafına koydum.  Yine de küflenir mi?

uzvun koptuğu yere nişasta dökmelisin. ayrıca canlın normal hayatına devam edecek bir sorun yok, sende ona göre normal ihtiyaçlarına devam et.gözlemlemeyi elden bırakma ama 

iyi hobiler..

0MITHRANDIR, 18 dakika önce yazdı:

uzvun koptuğu yere nişasta dökmelisin. ayrıca canlın normal hayatına devam edecek bir sorun yok, sende ona göre normal ihtiyaçlarına devam et.gözlemlemeyi elden bırakma ama 

iyi hobiler..

bir başka bacağını da bırakır diye ürküyorum, çünkü bacağını bıraktığı esnada hiçbir temasım yoktu canlıya

herhangi kötü bir durum gerçekleşeceğini sanmıyorum,

dediğim gibi olması gerekeni izah ettim gerisi sende bitiyor gelişmeleri bildirirsen sevinirim :)

mutlu43, 2 saat önce yazdı:

bu konuyu anlamıyorum ama yapıstıra bilirsin

Yapıştırma abdomen yırtılmasında oluyor diye biliyorum.

mutlu43, 3 saat önce yazdı:

bacağı yapıştırsa ne olacak hayvan kontrol edemedikten sonra 🤪

lüften ciddi yorumlar yazalım

canlının bacağı ilerleyen kabuklarda çıkacaktır illa

• Like 4

Posted (edited)

Güncel durum: ceviz kabuğunun üst tarafında asılı durumda ve 4-5 saattir tepkisiz.

Edited by Metekagann

Metekagann, 14 dakika önce yazdı:

Güncel durum: ceviz kabuğunun üst tarafında asılı durumda ve 4-5 saattir tepkisiz.

strese sokmayın bir süre en iyisi

0MITHRANDIR, 5 saat önce yazdı:

iyi hobiler..

Akıntı yoksa gerek yok böyle şeylere yanlış bilgilendirmeyelim. Akıntı olması durumdunda nişasta veya japon yapıştırıcısı akıntıyı durdurmak için kullanılıyor.

mutlu43, 5 saat önce yazdı:

Anlamadığınız konulara yaptığınız yorumlar daha büyük problemlere yol açabilir. Önce araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Tarantulalar uzuvlarını yenileyebilirler bu süreç slinglerde daha hızlı gerçekleşirken adultlarda bacağın eski halini alması birkaç kabuk atmada ancak toparlanır. Kanama veya herhangi bir akıntısı yoksa bu hayati sorun teşkil etmez. Kabuk atabilmesi için avlanabilmesi/beslenebilmesi gerekir.  Beslenmesinde problem yoksa rahat ol. Yem vermekten kaçınmana gerek yok. Fakat canlı sebepsiz yere bacak bırakmaz gözlemleyemediğin bir olay olmuştur. 

• Like 3

Venom, 13 dakika önce yazdı:

Akıntı yoksa gerek yok böyle şeylere yanlış bilgilendirmeyelim. Akıntı olması durumdunda nişasta veya japon yapıştırıcısı akıntıyı durdurmak için kullanılıyor.

Anlamadığınız konulara yaptığınız yorumlar daha büyük problemlere yol açabilir. Önce araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Tarantulalar uzuvlarını yenileyebilirler bu süreç slinglerde daha hızlı gerçekleşirken adultlarda bacağın eski halini alması birkaç kabuk atmada ancak toparlanır. Kanama veya herhangi bir akıntısı yoksa bu hayati sorun teşkil etmez. Kabuk atabilmesi için avlanabilmesi/beslenebilmesi gerekir.  Beslenmesinde problem yoksa rahat ol. Yem vermekten kaçınmana gerek yok. Fakat canlı sebepsiz yere bacak bırakmaz gözlemleyemediğin bir olay olmuştur. 

kusura bakmayın cidi bir durum oldugunu dusunemedim

mutlu43, 4 saat önce yazdı:

kusura bakmayın cidi bir durum oldugunu dusunemedim

8 bacağı var diye 1 tanesinin kopması ciddi olmayan bir durum mu oluyor @mutlu43 lütfen bilmiyorsak bilenlerin yazmasını bekleyin

Çoğu bilgili arkadaş elinden geldiğince yazıyor zaten.

Amacım seni kötülemek değil.

Birisi ileride aynı durumu yaşarsa eğer yanlış yazılan yorumlar yüzünden canlının ölümüne sebep verebilir.

iyi hobiler herkese❤️

Bacak kırılması, kopması gibi durumlar pek sorun olmuyor tarantulalarda. Yemeye devam edebiliyorlar ve yaralandıklarında normalden daha hızlı kabuk atıyorlar (yaralarını iyileştirme eksiklerini tamamlama amaçlı) Abdomende bir sıkıntı olduğunda ve sıvı çıkışı varsa yapıştırıcı sürülüyor akıntının durdurulması için. Bir sonraki kabukta canlı kendini topluyor. Nişasta da sürülebiliyormuş onu da yukarıda yazmışlar bende yeni öğrenmiş oldum. Genelde durup dururken bacak kopması felan pek olmaz aslında çifleşme sırasında zarar görebiliyorlar. Handling sırasında atlarsa felan zarar görebiliyor ama kabında dururken bacağının kopması garip. Sen yakından takip et canlını bence, ortamında da keskin birşeyler varsa onlara da bacağı takılmış olabilir şöyle bir yaşam alanının içini yoklamanı öneririm. Belki ceviz kabuğu kesmiştir uçları keskin duruyor uclarını törpüleyebilirsin ne olur ne olmaz aklıma başka birşey gelmiyor. 

• Like 1
  • Thanks 1

mutlu43, 13 saat önce yazdı:

Lütfen bilginiz dahilinde olmayan konular hakkında yorum yapmayınız.

Bilginiz dahilinde olmayan şeyler hakkında yorum ve söylemlerde bulunmak, yardımcı olmaktan çok sadece durumu daha kötü bir hale getirebilir.

Herkese yardım etmek gibi bir zorunluluk yoktur.

Bu sizin için bir uyarı olsun, dikkat edin.

• Like 1

Venom, 13 saat önce yazdı:

bilgim var  eklem sıvısı akıyorsa dökülmesi gerektiğine, gözümden kaçmış yazdığımı sanıyordum kusura bakma 

Metekagann, 4 saat önce yazdı:

Gece kapatmış, kabuk değişimi zamanı demek ki :)

kabuktan sonra güncelleme yapar mısınız rica etsem

TheAware, 7 dakika önce yazdı:

kabuktan sonra güncelleme yapar mısınız rica etsem

tabii

Posted (edited)
Metekagann, 37 dakika önce yazdı:

tabii

türü nedir belki bende beslerim küçük bir türse,ve fiyatı ne kadardır genelde bu türün

Edited by omeryegen1

omeryegen1, 28 dakika önce yazdı:

türü nedir belki bende beslerim küçük bir türse,ve fiyatı ne kadardır genelde bu türün

Smithi, forumda "Almak isteyenler" kısmına bir konu açarsanız arkadaşlar size ulaşacaktır. Fiyatları ise 100 ila 200 lira arasında değişebiliyor.

Metekagann, 3 dakika önce yazdı:

Smithi, forumda "Almak isteyenler" kısmına bir konu açarsanız arkadaşlar size ulaşacaktır. Fiyatları ise 100 ila 200 lira arasında değişebiliyor.

tamamdır teşekkür ederim son sorum olarak handling falan sıkıntı çıkarır mı bu arkadaş