Jump to content
saydemir

İmparator Semender- Mandarin Semender (Tylototriton shanjing)

Önerilen İletiler

N51J5P.jpg

İmparator Semender- Mandarin Semender (Tylototriton shanjing)

Karakteristik özellikler: Bu semender türünün pürtüklü bir derisi, baş ve sırtı üzerinde belirgin kemiksi çıkıntılar bulunur. Kafa üzerinde, paratoid bezlerde, omurga üzerinde, yanal siğillerde kuyruk ve bacaklarda canlı bir turuncu renk bulunur. Geri kalan kısmı ise koyu kahverengi veya siyahtır. Bireyler arasında renk farklılıkları olsa da (sarı-turuncu genişleri) genel görünüş sabittir. 

1Yg0yp.jpg

Doğal Yaşam Alanı: Çin, özellikle Yunnan bölgesinin dağlık kesimleri

Boyut ve Cinsiyet Tayini: Maksimum 17 cm olabilse de pek çok birey daha küçük yaklaşık 12-14 cm arasıdır. Cinsiyet ayırtedicidir erkeklerde daha uzun bir kuyruk ve daha büyük kloak bölgesi bulunur. Kolak bölgesi büyümesi üreme dönemi dışında pek belirleyici değildir.

pRWVom.jpg

Terrarium: Karasal semenderler için uygun bir teraryum hazırlanmalıdır. Tankta orta boy bir su kabı olmalıdır. Üreme dönemleri dışında nadiren suya girerler. Kış aylarında ortamkuru yaz döneminde nemli tutulmalıdır. Toprak tamamen ıslak çamursu olmamalıdır. Bu tür daha kuru alanları tercih eder. Teraryumun bir bölümü daha kuru bir bölümü daha nemli yapılabilir. 60*30*30  cmlik bir teraryum 3-5 canlıdan oluşan bir koloni için yeterli olacaktır.

ZLERJZ.jpg

Beslenme: Waxworm, solucan, un kurdu, cırcır gibi yemleri yiyebilir. Yemler vitamin takviyeleriyle desteklenmelidir.

Sıcaklık: 15-25 C fakat bu semenderler 30 C gibi daha yüksek sıcaklıklara da kısa bir süre tahammül edebilir.

Kışlama: Kış aylarında sıcaklık yavaşça 15 C ye düşürülür.

gkWRAR.jpg

Üreme: Doğal ortamlarında üreme mayıstan ağustosa kadar sürer. Tutsak ortamında üreme için doğal ortam taklit edilebilir. Kış döneminde sıcaklık 15 C ve daha kuru bir ortam hazırlanır. Yaz aylarında sıcaklık 21 C çıkarılır ve daha nemli bir ortam sağlanır. Eğer üreme gerçekleşirse, üreme davranışları ve yumurtaların yerleştirilmesi için yeterli bir su alanı sağlanmalıdır. Yaklaşık 100 yumurta durgun sulardaki bitki yada kaya yüzeylerine yapıştırılır. Larvalar 4-6 cm boyuna ulaştıktan sonra başkalaşım geçirirler ve karaya çıkarlar. Cinsel olgunluğa yaklaşık 3 sene sonra ulaşırlar.

07BAN8.jpg

Not: Bu tür oda sıcaklığında bakılabilecek birkaç nadir semender türlerinden birisidir.

http://www.caudata.org/

Çeviri: Salamanders keeping and breeding. Franks Pasmans

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Aradığım, beslemeyi düşündüğüm türlerden birisi. Cinsiyet tayini zor biraz ama görünüşü muhteşem bir tür. Çinliler bulabildikleri her canlıyı yedikleri gibi bu güzel canlıyı da yiyorlar malesef.

ORLOAD.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Gerçekten çok güzeller.

Dünya nüfusunun 1/3 ü aynı ülkede yaşayınca böyle oluyor. Benim malzeme tedarikçilerim de çin de. Bir daha ki siparişimde esefle kınayacağım onları :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Semenderlerden bir tek kırmızı karınlı semenderi seviyordum ama meğer diğerlerini hiç bilmediğimiz içinmiş. Bu muhteşem canlıyı beslemesem bile gerçekte görmeyi çok isterdim. Umarım bir gün ülkemizde görmek, üretildiğini duymak nasip olur. Elinize sağlık...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Evet bende görmeyi çok isterim. Esasında akvaryumcuların ithalatlarında çin'den gelebileceğini düşünüyorum. Sonuçta kırmızı karınlılarda aynı yoldan geliyor. Ayrıca kırmızı karınlı dışında başka bazı çin menşeeli semender türlerini de akvaryumcularda nadir de olsa görebiliyorum. Bu tür biraz daha az bulunan ve diğerlerine göre belki de pahalı olduğu için sanırım hiç görmedim. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.