Jump to content
MelodyHemmings

Hangisi ? Gece-Gündüz Değişim Yapmalı Mıyım ?

Recommended Posts

Merhaba, benimkilerin yanına çift bearded aldım. Canlılar 1- 1,5 haftalık falan. Elimde her lamba var; spot, desert uvb, ınfrared, seramik (bd için olanlar).. Çok ufak oldukları için endişeleniyorum. Hangi lambaları kullanmalıyım. Döngü halinde mi olmalı ? (Sabah uyandığımda 10 saat uvb kalsa misal (10-12 saat çalışması gerektiğinden diyorum) uvb yi çıkardıktan sonra gece lamba takmalı mıyım ?) 

Tam olarak hangilerini kullanmam gerektiğini daha tecrübeli arkadaşlar söylerse sevinirim.  Biraz uzun oldu kusura bakmayın. Eksik varsa söyleyebilirsiniz. (Yeyişkinleri daha büyük alana koydum. Bunlar kedilerin rahatsız edemeyeceği alanda)

İyi hobiler :)

20200618_213040.jpg

Uvb markası değişmiyor diye biliyorum. Desert-tropical falan.. Sadece uvb ve spot takıp uvb yi 10 saat tutacağım. Sonra spot kalacak. 

Bu lambayı yeni gördüm iş görür mü ?

Screenshot_2020-06-18-22-54-01.png

Posted (edited)

Tropical ve dessert fark eder desert kullanmalisin. Gece gündüz dongusu evet olmali yoksa yorgun düşer ve gereksiz istahsizlik gereksiz enerji patlamalari( zamansizca genellikle geceleri saga sola kosuyor bendeki boyle dengesizlik olustugu zamanlarda) yasayabilir. Infarer ve uvb yeterli ikisinide ayni anda kullanabilirsin.

Edited by borga123
  • Like 1

Uvb markası değişmiyor diye biliyorum. Desert-tropical falan.. Sadece uvb ve spot takıp uvb yi 10 saat tutacağım. Sonra spot kalacak. 

Bu lambayı yeni gördüm iş görür mü ?

Screenshot_2020-06-18-22-54-01.thumb.png.3b99344d095ff1f9fcd188f8ecf23691.png

Bu lamba Uvb değil, sadece aydınlatma amaçlı kullanilabilir. Gündüz 10-12 saat Uvb açık kalsın. Havalar zaten sıcak olduğundan gece ısıtıcı vs hiçbir lamba yakmana gerek yok

Merhaba,
döngüyü nizami sağlamak için zamanlayıcılı priz kullanmanızı tavsiye ederim 20-30₺ civarında bir alet, çok verimlidir. Uvb lambayı armatür olmadan taktığınızda uygun konsantreyi sağladığını düşünmüyorum çünkü ışık çok yayılıyor UVB için kesinlikle armatür kullanmanızı öneririm. Exo Terra'nın vs. modelleri mevcut. Böylece UVB'yi konsantre hâle getirip daha verimli hâle getirirsiniz. Seramik lambayı ışık yaymadığı için tek başına değil de daha çok destek amaçlı (spot ışığa destek) veya kışın soğuk olduğunda gece ısıtmak için kullanmalısınız. Canlıların deri pigmentlerini harekete geçirip daha iyi renk almalarını sağlamak için ısıtıcı lambanız gün ışığı ya da sarı olmalı, ışıksız kalmamalılar yani. 
 UVB ve ısıtıcı lambayı çok ayrı yerlere koyarsanız canlılar ısınmak için spot altına gidiyorlar genelde de orada kalıyorlar UVB almıyorlar bu yüzden bu lambaları yakın tutmakta fayda var (Hem UVB olan hem ısıtan lambalar da mevcut).
 Soğuk alana da mağara koymanızı tavsiye ederim, tabii ısıyı takip için de termometre. 
 İyi hobiler.

• Like 1

EthemOZ, 49 dakika önce yazdı:

Merhaba,
döngüyü nizami sağlamak için zamanlayıcılı priz kullanmanızı tavsiye ederim 20-30₺ civarında bir alet, çok verimlidir. Uvb lambayı armatür olmadan taktığınızda uygun konsantreyi sağladığını düşünmüyorum çünkü ışık çok yayılıyor UVB için kesinlikle armatür kullanmanızı öneririm. Exo Terra'nın vs. modelleri mevcut. Böylece UVB'yi konsantre hâle getirip daha verimli hâle getirirsiniz. Seramik lambayı ışık yaymadığı için tek başına değil de daha çok destek amaçlı (spot ışığa destek) veya kışın soğuk olduğunda gece ısıtmak için kullanmalısınız. Canlıların deri pigmentlerini harekete geçirip daha iyi renk almalarını sağlamak için ısıtıcı lambanız gün ışığı ya da sarı olmalı, ışıksız kalmamalılar yani. 
 UVB ve ısıtıcı lambayı çok ayrı yerlere koyarsanız canlılar ısınmak için spot altına gidiyorlar genelde de orada kalıyorlar UVB almıyorlar bu yüzden bu lambaları yakın tutmakta fayda var (Hem UVB olan hem ısıtan lambalar da mevcut).
 Soğuk alana da mağara koymanızı tavsiye ederim, tabii ısıyı takip için de termometre. 
 İyi hobiler.

Sağolun. Elimde hepsi mevcut. Bu fotoğrafı ilk geldiklerinde çektim. Şuan daha hoş dizaynda. 

İyi hobiler 

• Like 1