Jump to content
hacıhayri

Kemirgen Bakımı Hakkın Da Sıkça Sorulan Sorular [S.s.s]

Önerilen İletiler

Merhaba arkadaşlar kemirgen bakımı hakkında çokca özel mesaj almaktayım ve sorulan soruları defalarca yanıtlamışımdır artık böle bir konu açma kararı aldım ve artık direk bu konuya yönlendireceğim

1-) kemirgen beslemek istiyorum hangi tür den başlamalıyım?

öncelikli olarak bulunabilirlik yasal kolay erişebilir türleri tavsiye edeceğim

bazı insanlar ve aileleri kuYruklu canlılara ön yargılı fare ve türevlerinin kuyruksuz olmasını istiyor

bende sakinlik elle alıp oynayabilirlik sevebilirlik açısından sırasıyla hamster önerilerim

HAMSTER ÖNERİLERİM

Syrian-Hamster-thumb_ce7d380f-9e67-4aa7- 

Syrian (Suriye)Hamster 

bakımı oldukça kolaydır 1 erkek 1 dişi , 2 dişi şeklinde bakılabilir (kafes büyükse) koloni sisteme uygun değildir sorunlar kavgalar çıkabilir en temizi tek veya 1 erkek 1 dişi veya 2 dişi bakmaktır üretim istenmiyorsa 2 dişi bakılabilir 2 erkek bakılması uzun vadede sorun yaratır.

Robovski-Hamster-Desert_Hamsteri.jpg?fit

Roborovski Hamster

ikinci sakin tür Robo türü hamster dır çok hızlı ve kücüktür gonzaleslerin nerdeyse yarısı kadardır bunu daha çok elde alıp sevmek için değilde görsel seyir zevki alınır dev akvaryumlarda içine çeşitli çark ve oyuncaklarla donatıp izlemek için idealdir genel yapısı itibariyle ısırmaz ama yabanileşmisse ısırma egilimi görür ele alınmayı sevmez hızlı ve kücük olduğu için sürekli kaçar buda tek bakılmaz sosyal hayvandır sağlıklı sorunsuz 1 erkek 1 dişi en idealdir üretim amaçlı kafesiniz büyükse 2 dişi 1 erkek olur dişiler hamileyken ve doğum olunca mutlaka erkek ayrılmalıdır cünkü erkek dişiyi rahatsız eder stress e sokar buna dikkat edilmelidir 

7a0eea730f2898002bdf71b051006709.jpg

Dwarf Campbell (Gonzales)

benim en sevdiğim türdür yurt dışında değerlidir çok agresifdir alınırken mutlaka yavru ve butik üretim yapan yerlerden alınmalıdır elle alınabilir robo kadar kaçışan tür değildir ama ısırabilir elinizde yem veya baska bir koku olmamalı

bi kaç hareket ögretilebilir koloni şeklinde yaşabilir ama kendi kanından olursa, olmazsada geniş bir kafes de sağlıklı olarak 1 erkek 1 dişi , 2 dişi 1 erkek , 2 dişi şeklinde bakılabilir yine dişi hamileyken veya doğumdan sonra mutlaka erkek ayrılmalıdır yoksa rahatsızlık verir

KUYRUKLU MICE (FARE) ÖNERİLERİM

Yine Türkiye de bulunan türler den öneri yapıcağım

2657367_o7091.jpg

Panda Mice

en yaygın fare türlerinden biri bakımı kolay koloni sisteminde rahatlıkla yaşıyabilir ısırganlık saldırganlık yoktur küçük olduğu için tel açıklıgı dar olanlar kafes tercih edilmelidir saklama kabında bakılabilir iyi tırmanıcıdır zıplayabilirler o konuda yüksek bir kab da bakmanız önemlidir

16lede.jpg

Lab Faresi

genelde beyaz renk kırmızı göz varyasyonları vardır ülkemiz ama ara ara çeşitli renklerde çıkıyor sevimlidir panda micelardan büyüktür daha ele avuca gelir sakindir ele alışır bakımı kolaydır kafes veya saklama kablarında bakılabilir ısırma sorunu yoktur

JgRZsUzvTk68IS9E2__C9Q.jpg?width=952&height=540&mode=both&scale=both

Rat Faresi

şuan pet alemindeki en büyük fare diyebiliriz bakımı basittir sakin bir türdür boyut olarak  25-30 cm ye ulaşabilir Ratların vücut ağırlığı dişilerde 250-300 gr, erkeklerde 300- 500 gr dır. boyut itibariyle büyük kafeslerde bakılması önerilir koloni şeklinde bakılmaya uygundur sakinlerdir ısırma sorunu olmaz ve en akıllı fare türüdür komutları algıayabilir egitilebilir 

2-) Kemirgen aldık neyle besliyeceğiz ?

bir çok markanın bir çok ürününü denemiş biri olarak türkiye ve avrupa piyasasındaki çoğu yemi denedim pelet granül taneli v.s çoğu zaman kendim karıştırıp rasyon yapıp verdim ama artık bende alttaki markayı kullanıyorum

kullanma nedenim öncelikle besleyici TAM yem pelet olması yem seçmenin önüne geçiyor bunu size bir örnekle anlatacağım

anneniz karışık türlü yaptı tabağa  siz ise en sevdiğiniz sebzeyi yediniz gersini yemediniz tam beslenmemiş olursunuz

ama anneniz size o türlüyü rondo veya blendar dan geçirip tabağınıza koysa mecbur bütün besinleri yemek zorunda kalıcaksınız böle olduğu için siz dengeli  beslenmiş olacaksınız bu yüzden kolay bulunabilirlik uygun fiyat ve besleyicliği yeterli olduğu için iki markanın ürünlerini öneririm

1- CP YUMURTA TAVUĞU YEMİ

cp-t-1.jpg

2- CP ETLİK TAVUK YEMİ

cp-pil%C4%B1-1.jpg

GÖRÜŞÜNÜ BÖLE

cp-etlik-pilic-pelet-yem-5111__139208415

3- PROYEM ETLİK YEM

118.jpg

https://proyem.com.tr/icerik-48-etlik_2#

4-PROYEM YUMURTA YEM

117.jpg

https://proyem.com.tr/icerik-50-yumurtaci_1

GÖRÜŞÜNÜ BÖLE

pele.jpg

BU İKİ MARKA 81 İLDE ANA BAYİLERİ MEVCUT KÜÇÜK GRAMAJLARDA İNTERNETTEN KOLAY BULUNABİLİYOR N11 GİTTİGİDİYOR SAHİBİNDEN.COM V.S GİBİ YERLERDE

BU İKİ MARKANIN PELET ÜRÜNLERİDE İYİDİR GRANÜL VE TOZ TAVSİYE ETMEM PELET ÜRÜNLERİNİ KULLANINIZ

PELET YEMLERDE ETLİK VE YUMURTA YEMİNİ KARISTIRARARAK VERME AMACIMIZ BİRİNDE PROTEİN DİĞERİ KALSİYUM AĞIRLIKLI OLDUĞU İÇİN KARISTIRARAK HARİKA BİR KOMBO OLUŞTURUYORUZ

BU YEMLER PROFESYONEL YEMDİR İÇERİĞİ ZENGİN İHTİYAC DUYDUKLARI HERŞEY VARDIR

HAYVANSAL ARTIK,KAN,TIRNAK ANTİBİYOTİK V.S İÇERMİYOR 2020 DE YÜRÜRLÜĞE GİREN YASADAN DOLAYI ARTIK DAHA TEMİZ VE BESLEYİCİ YEMLER ÜRETİLİYOR

3-) Suluk Alıcam Öneriniz nedir?

Arkadaşlar çer çöp 3-5 tlye satılan dandik suluk almayın ya aldıgınız da damlatır yada 3-5 gün sonra damlatır maddi durumunuz el verdiği en iyi suluğu alın nedir bu suluklar sıralama rasgeledir senin maddi gücüne hangisi uygunsa onu al

PANDA MİCELAR İÇİN YAVRUYKEN BAZILARI BİLYELİ SULUKTAN İÇEMİYORLAR GÜCLERİ YETMİYOR ONUN İÇİN GÜZEL BİR SULUK ÖNERECEĞİM BU ÜRÜNDEN RAHATLIKLA İÇERLER AMA HER GÜN SUYU DEĞİŞTİRİP TEMİZLEMEİSİNİZ SULUĞU

main_01.jpg

https://www.hepsiburada.com/hagen-habitrail-mini-mushroom-oasis-hamster-suluk-pm-HB000005JSS0

Savic biba

9147749957682.jpg

Trixie cam suluk

format:webp

imac bibber

format:webp

Ferplast drinky

ferplast-hamster-sulugu.jpg

bu yukarıdaki verdiğim markaların suluklarını güvenle kullanabilirsiniz bu markalar dısında suluk muluk almayın kardeşim

_______________________________________________________________________________________________________

birde şu ürün piyasa da çokca bulunuyor ve kullanan çok eger ki bu ürünü kullanan insanın kendine saygısıı yoktur bu suluk ben adam değilim suluğudur ben bu suluğu alırım hayvanım ıslanır hasta olur ölür suluğudur kafesi ıslatır damlatır bir boka yaramayan lanet bir suluktur gördüğüm petshopda ne kadar varsa alıp imha ediyorum 3 liraya bu suluğu alacağına yere at PARANI.
bu suluğa ve kullananları gördükce kan beynime sıçrıyor hele bide facede gruplarda övenler var bu suluğu neyse elimden 500 üzeri kemirgen geçti kesinlikle bu suluğu kullanmayın!

48612049863127745437.jpg

4-) Taban Malzemesi Ne Kullanmalıyım ?

ben 8 yıldır aralıksız bütün kemirgenlerim de tek bir ürünü kullanıyorum parasının hakkını verir kokuyu en iyi şekilde hapseder sürekli kuru tutar anti bakteriyal dir hayvanlarada bir zararı yoktur başka da kullanmam bu ürüne kadar 30-35 farklı marka ve malzeme denemişimdir en iyisi bence budur hayvanların poposuna ve anüs kısmına yapışmaz talaşmış samanmış peletmiş v.s kullanmam evimede sokmam bu benim fikrimdir ve tecrübelerim sonucu budur

sanicat-active-marsilya-sabunlu-10-lt-2-

5-) Çark ne kullanmalıyım

kemirgenize bütceğinizin yettiği en büyük çarkı almalısınız küçük çarklarda rahat edemezer zorlanırlar ve spor yapamazlar yağlanıp ölürler onun için büyük çarklar almalısınız maddi durumun hangi büyük çarka yetiyorsa onu al sonucda sonsuza kadar kullanırsın kaliteli malı

bu şekilde disk çark kullanabilirsin bunların çapları var en büyüğü hangisi ise onu almalısın

Trixie Hamster Koşu Diski 17cm

9106110840882.jpg

Trixie Hamster Oyun Çarkı 28cm

JPM014258_47176.jpg

Karlie Ahşap Kemirgen Tekeri 20 cm

karlie-ahsap-kemirgen-tekeri-20-cm-1050.jpg

bi tanede ucuz yollu büyük çark önereyim 19.5 cm çapı var oripet marka

1_org_zoom.jpg

KULLANMAMAN GEREK ÇARK TİPLERİ !!!!

BU ÇARKLAR NEDEN KULLANILMAZ ÇÜNKÜ ARASI BOŞLUKLUDUR HAYVAN DÖNERKEN ARAYA AYAGI KAÇARSA KIRILIR İNCİNİR HATTA KOPABİLİRİZ O YUZDEN TEHLİKELİ !!!!!!

rqvHuEzQ9cj22lYQ-636528350143683299.jpg

images?q=tbn:ANd9GcRdd_guSiJ3L3zw5yta5As

JPM022737_1.jpg

BUNLAR KULLANILMAZ !!!!!!!!

6-Kafes ne önerirsin?

ne kadar paran varsa o kadar büyük kafes al hayvanın büyük kafes de çok mutlu olur örnek bi kaç marka önereyim siz araştırıp bütcenize uygun alırsınız

Trixie Hamster Kafesi 40x38x30

trixie-hamster-kafesi-40x38x30-0ed1.jpg

IMAC Criceti 9 Hamster Kafesi Lacivert Mavi 45x26,5x27,5 Cm

%C4%B1mac-criceti-9-hamster-kafesi-lacivert-m-7419.jpg

Imac Rat 80 Hamster Kafesi 80x48,5,5x37,5 Cm

%C4%B1mac-rat-80-hamster-kafesi-80x4855x375-c-0564.jpg

İmac Rat 80 Double Hamster Kafesi

%C4%B1mac-rat-80-double-hamster-kafesi-2801.jpg

yada paranız mı az al kardeşim alttaki saklama kabın dan 130 litre hacimli 52 x 81 x 45,5 cm ölcülerinde kendin dizayn et içini hem geniş hem ferah hem sağlam hem saydam hem tekerlekli hemde ucuz 

9937695801394.jpg

7- Kemirgen yuvası nasıl olmalıdır?

herşeyden yuva yapabilirsiniz saksıdan yoğurt kabından yada internetten şekilli güzel yuvalar alabilirsiniz içine hayvanın rahat edeceği kağıt,pamuk,yün,keçe,kalın örgü ipi koyabilirsiniz onlar zaten yuvayı kendi rahat edecekleri şekilde yaparlar

bunlarda örnek kemirgen yuvaları

images?q=tbn:ANd9GcTgCLKXLhn6DEkCoRTlHb4

Pet-Supplies-Luxury-Building-Multifunctional-Villa-Hamster-Wooden-Two-Layer-Village-Guinea-pigs-small-pet-House__68976.1568446224.jpg?c=2

51EvhZIvs-L._AC_SY355_.jpg

how-to-make-a-diy-hamster-cage-on-your-own-600x400.jpg

BAŞKA SORMAK İSTEDİĞİNİZ SORU VARSA BU KONU ALTINDA SORABİLİRSİNİZ

tarihinde hacıhayri tarafından düzenlendi
  • Like 4
  • Thanks 4

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
hacıhayri, 29 dakika önce yazdı:

RİCA EDERİM

SORUSU OLAN VARSA BU BAŞLIK ALTINDA CEVAPLAYABİLİRİM

butun sorularımın hepsini yanıtlamıs cok tesekurler ediyorum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Lab farelerinin çiftleşmesi, çiftleştikten sonra ki durumları, gebeliği kaç gün sürüyor ne zaman doğurur, doğurduktan sonra ne olur, yeni doğan yavrular ne zaman olgun hale gelir gibi ufak tefek şeyleri de yanıtlarsanız ben çok mutlu olurum... 

hacıhayri, 19.06.2020 - 19:49 yazdı:

RİCA EDERİM

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

kesinlikle bu suluğu kullanmayın kan beynime sıçrıyor görünce dediğiniz suluğun resmi açılmıyor resmi tekrar atarmısınız bizde imha edelim 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kaç derecede bakalım? , kış uykusu varmı bu canlılarda, yem konusunda kabını doldurup bırakalımmı yoksa bir programa göremi verelim, haftada bir morio, un kurdu, dubia versek olurmu teşekkürler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

saklama kabında bakıcaksak kab siyah olsa ve içerisi karanlık kalsa sorun olurmu? hava almaları için kabın üstünü havya ile delsek yetermi yoksa sineklik mi yapalım?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

RİCA EDERİM

Yetişkin lab fareleri yetişkin olduktan sonra ne zaman ürer ne kadar sürede bir yavrular hamileliği ne kadar sürer

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Yetişkin lab fareleri yetişkin olduktan sonra ne zaman ürer ne kadar sürede bir yavrular hamileliği ne kadar sürer
En az 8 aylık olmaları en sağlıklısıdır. Hamilelik 1 ay kadar sürer.

LLD-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
En az 8 aylık olmaları en sağlıklısıdır. Hamilelik 1 ay kadar sürer.

8 Haftalık"

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
mssxr, 09.09.2020 - 21:17 yazdı:

kesinlikle bu suluğu kullanmayın kan beynime sıçrıyor görünce dediğiniz suluğun resmi açılmıyor resmi tekrar atarmısınız bizde imha edelim 

ölmüş resimleri güncelledim

bahsettiğim bu tıpalı suluklar beş para etmez su damlatan hayvana zararı olan kalitesiz suluktur petshoplar çokca satar

48612049863127745437.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
hacıhayri, Bir saat önce yazdı:

ölmüş resimleri güncelledim

bahsettiğim bu tıpalı suluklar beş para etmez su damlatan hayvana zararı olan kalitesiz suluktur petshoplar çokca satar

48612049863127745437.jpg

Hocam beslediğim bütün kemirgenler özellikle dişi tavşanımın idrarı aşırı pis kokuyordu. Kemirgenlerdeki koku sorununu nasıl çözebiliriz ? Panda micelerimi her omzuma veya vücuduma aldığımda üstüme işiyor normal midir

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

RİCA EDERİM

RAT FARESİ İÇİN

1-)tek bakılması canlının omrunu kısaltıyormu ona göre 2 dişi almayı düşünüyorum(sıkıntı olmazsa tek alıcam)

2-)kaç lıtrelık saklama kabı yeterlı olur 2 dişi için 

3-)yem olarak ne onerırsınız bazıları tek tıp yemden başka yemez zararlı dıolar

4-)alt malzeme oalrak ne onerırsınız bbazıları marangoz talaşı zararlı bazıları ıyı dıo onerebılcegınız bışey varmı

5-)onerdıgınız urunlerın lınklerını bırakırmısınız

bide ortalama  yavru bir rat faresi piyasa fiyatı nedir

ŞİMDİDEN teşekkür ederim herşey için :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
tunecchi, 8 saat önce yazdı:

RAT FARESİ İÇİN

1-)tek bakılması canlının omrunu kısaltıyormu ona göre 2 dişi almayı düşünüyorum(sıkıntı olmazsa tek alıcam)

2-)kaç lıtrelık saklama kabı yeterlı olur 2 dişi için 

3-)yem olarak ne onerırsınız bazıları tek tıp yemden başka yemez zararlı dıolar

4-)alt malzeme oalrak ne onerırsınız bbazıları marangoz talaşı zararlı bazıları ıyı dıo onerebılcegınız bışey varmı

5-)onerdıgınız urunlerın lınklerını bırakırmısınız

bide ortalama  yavru bir rat faresi piyasa fiyatı nedir

ŞİMDİDEN teşekkür ederim herşey için :)

Tek bakamazsınız. İki hemcins almalısınız.

Saklama kabı/akvaryumda rat bakamazsınız hayvanın ciğerleri amonyak ve nem birikiminden parçalanır. Ayrıca hiçbir saklama kabı, 130 litrelikler dahil ihtiyaç duydukları alana uymuyor. Küçükler. Kafes dört tarafı telden 80x50x50 olmalı.

Yem versele laga crispy muesli hamster yemi olmalı. Türkiye'de rat yemi yok, buna en yakın ürün ismini verdiğim ürün. İçerisindeki yer fıstıkları çıkarılmalı çiğ fıstık protein ve nişastanın sindirilmesini önlediği için.

Alt malzeme olarak kumaş kullababilirsiniz.

Ratler ucuz hayvanlar değiller, kafesi kendiniz inşa etmelisiniz. Saklama kabında veya tek bakmanız eziyetten farksız.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ozanercan, Bir saat önce yazdı:

Tek bakamazsınız. İki hemcins almalısınız.

Saklama kabı/akvaryumda rat bakamazsınız hayvanın ciğerleri amonyak ve nem birikiminden parçalanır. Ayrıca hiçbir saklama kabı, 130 litrelikler dahil ihtiyaç duydukları alana uymuyor. Küçükler. Kafes dört tarafı telden 80x50x50 olmalı.

Yem versele laga crispy muesli hamster yemi olmalı. Türkiye'de rat yemi yok, buna en yakın ürün ismini verdiğim ürün. İçerisindeki yer fıstıkları çıkarılmalı çiğ fıstık protein ve nişastanın sindirilmesini önlediği için.

Alt malzeme olarak kumaş kullababilirsiniz.

Ratler ucuz hayvanlar değiller, kafesi kendiniz inşa etmelisiniz. Saklama kabında veya tek bakmanız eziyetten farksız.

kumaş derken nasıl bi kumaş önerirsiniz talaş kullanmak mı daha mantıklı kumaşmı kumaşa pıslemezlermı çişi falan

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.