Jump to content
Guest

Leopard Gecko Için Vermikülitli Torftan Yataklık

Recommended Posts

Guest

Merhaba,

3 yaşında bir leopard geckom var. Yakında ücretsiz sahiplendireceğim ilgilenecek zaman bulamadığım için ama ondan önce içinden yaşam yerini biraz daha geliştirmek geldi.

Bir siteden vermikülitli torf buldum, siparişini geçtim bile. Normalde bu torfun yumurtalar için kullanıldığını okudum, nem oranı daha fazlaymış. Ben bu torfu direkt yataklık olarak kullanmak istiyorum, peçete yerine yani.

Sağlıksız bir durum oluşturur mu? Bir de belirli bir süre sonra değiştirmem gerekir mi? Yanlış hatırlamıyorsam fazla nem olduğunda cocopearler küf mantarı oluşturabiliyormuş. Bu durum vermikülitli torflar için de aynı mıdır? Ne kadar sürede bir değiştirmek mantıklıdır? 

Guest
MelodyHemmings, 52 dakika önce yazdı:

Vermikülit yara yapabilir. Tavsiye etmem.

Vermikülitlisini almasam da bildiğimiz torftan alsam nasıl olur? Ne kadar sürede bir değiştirmem gerekir, küf yapar mı?

Bir de zaten sipariş etmiş bulundum. Geldiğinde en kötü; en alta torfu koyarım, üstüne de bir kat peçete koyarım, biraz daha yumuşak olsun diye yüzey.

Merhabalar öncelikle ,vermikült olmaz , eğer sahiplendirmek istersniz sahiplenmeyi çok isterim

berkdemirag, 2 saat önce yazdı:

Vermikülitlisini almasam da bildiğimiz torftan alsam nasıl olur? Ne kadar sürede bir değiştirmem gerekir, küf yapar mı?

Bir de zaten sipariş etmiş bulundum. Geldiğinde en kötü; en alta torfu koyarım, üstüne de bir kat peçete koyarım, biraz daha yumuşak olsun diye yüzey.

Normal torf kullanabilirsiniz ancak Bauhaus ta cocopeat var, 11 küsür olmalı. Sıkıştırılmış 5 lt genelde onu kullanıyorum. Gerçek cocopeat o. Bittiğinde elimde vermikülitli vardı (sözde Hindistan cevizi torfu diye satıyorlar). Canlının tırnak ucu hafif yara oldu, hemen atıp yavruluktaki gibi peçete koydum. Deri atınca düzeldi. Riske girmeye değmez bence, çiçek saksısına olur veya iade yapabilirsiniz. Normalde cocopeati 2-3 güne bir değiştiriyorum. Ufak birşey zaten fazla kalmadan atıyorum.

Hayırlı akşamlar, keyifli hobiler.