Jump to content
onuranhur

Canlı Yem Için Doğru Bir Sistem Mi

Recommended Posts

Önümüzdeki aylarda gecko alacağım için ona canlı yem hazırlamaya başladım. Tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Dubialarım(30 adet) saksı içinde tırmanabilirler mi? Çatıda kalacaklar çünkü iyi hava sirkülasyonu mevcut. Onlara kuru kayısı verdim.

Bir de un kurtlarım var onlara da patates verdim. Daha iyi hava almaları için kapağın yarısını kesip sineklik yapıştırdım.

Saksı 2 ay onlara yeter mi?

Dışarıda bulunmaları mite baskınına sebep olur mu?

Bu koşullarda yemler için sağlıklı üreme olur mu?

IMG_20200728_144030.jpg

ada_oz, 44 dakika önce yazdı:

dubialar yavru mu

Evet yavru. Muhtemelen büyüyeceklerdir.

2 ay boyunca o saksıda rahat ederler mi bilmiyorum fakat plastik kaplar heryerde satılıyor onlar her açıdan daha iyi is görecektir, sicak ve nemi yüksek bir yerde yasiyorsaniz çatıda bakmanızı önermem onun disinda bi sikinti olucagini düşünmüyorum bu arada dubialarin üreme boyutuna gelmesi epey bi zaman alacaktır

• Like 1

Posted (edited)
ada_oz, 27 dakika önce yazdı:

2 ay boyunca o saksıda rahat ederler mi bilmiyorum fakat plastik kaplar heryerde satılıyor onlar her açıdan daha iyi is görecektir, sicak ve nemi yüksek bir yerde yasiyorsaniz çatıda bakmanızı önermem onun disinda bi sikinti olucagini düşünmüyorum bu arada dubialarin üreme boyutuna gelmesi epey bi zaman alacaktır

Evet o kaplardan bulunduğum yerde çok satılıyor. Dubialar karanlığı sevdiği için bu saksıyı düşünmüştüm. Ancak önümüzdeki aylarda daha büyük bir alana koyabilirim. Zaten çok küçükler Ankara canlı yem sitesinden aldım. Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Edited by onuranhur

sağlıklı üreme olur mite baskını olmaz ve plastik kap almak yerine yoğurt kabını kullana bilirsiniz ayrıca un kurd ları için 2 tane daha plastik kaba ihtiyaç var çünkü larva ve böcek halleri pupaları yiye bilir ve böcekler için yumurtalıklar lazım çünkü kendilerini güvende hissederlerse yumurtlarlar

• Like 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By JujuHendrix
      Şimdi hobide çok yeniyim. Hatta daha başlayamadım bile. Sürekli araştırma yapmaktan, kafama takılan soruları cevaplayacak insan aramaktan hobiye başlayamadım. Çok sağolsun Kaan Sezer, epey yardımcı oldu/oluyor. Bu forum sayesinde tüm maceramı beraberce yaşamayı planlıyorum. Öncelikle bendeki bilgileri paylaşayım;

-UVB lamba şart 
      -Isıtıcı spot şart

Bu ikisi hayati önem taşıdığından, en temel gereksinimler olarak karşımıza çıkıyor. Daha sonra;

-Taban uzunluğu geniş olan bir teraryum gerekiyor (benim yapılmakta olan teraryumum 100*60*60 ebatlarında olacak)
      -Taban malzemesinde kum kullanmak kötü bir fikir. Kağıt havlu kullanmak en güzeli. (Estetik olarak berbat)
      -Besleme, yavruyken %70 protein %30 sebze olacak. Yetişkin olunca, oranlar terse dönebilir ya da %50-%50 olarak düzenlenebilir.
      -Neme ihtiyaçları yok. Teraryumun içindeki su kabının yayacağı nem yeterli olacak.
      -Teraryumun içerisinde sıcak ve soğuk alan oluşturulmalı. sıcak alan 35-40 derece, soğuklan alan da 20-25 derece olacak.
      -Şart değil ama mümkünse saklanabileceği küçük bir mağara olmalı.
      -Un kurdu kesinlikle verilmemeli. (çok yemsiz kalındıysa belki biraz verilebilir.)
      -Kalsiyum desteği olmazsa olmaz. 
      -Bakım maliyeti en yüksek canlılardan biri. 

Eksik ya da yanlış bilgileri düzeltmenizi önemle rica ediyorum. Zira hata yapmaktan çok korkuyorum. Canlıyı henüz almadım ama aldığımda her şeyimin dörtdörtlük hazır olmasını istediğim için bilgi ve birikimlerinize ihtiyacım var. Malzemeler pahalı olduğu için, o konuda da nokta atışı seçimler yapmak istiyorum. Bunları ileride konuşuruz.

Şimdi gelelim içimdeki sıkıntıya;

Evde böcek bakma fikri büyük bir sorunsal. Yani buna alışıp da olağanlaştırabilirmiyim kafamda bilemiyorum. Hali hazırda evimde Karınca kolonilerim olduğu için unkurdu kültürü kurdum. Molitöre dönüşmüş böceklerim de var yani. Onlara alıştım diyebilirim. Gözüme sevimli geliyorlar. Belki de yavaş hareket ediyor olmaları bunda büyük bir etken. Pek tabii tırmanamıyor olmaları da işimi kolaylaştırıyor. Ejderlere fazla olmamakla beraber Morio Kurdu verilebileceği söyleniyor. Bu güzel haber, çünkü Moriolar da gözüme güzel gözüküyor. Dubiaları hiç yakından görmedim ama sevebilirim sanki. O çekirgeler, cırcırlar, lobsterlar ve madagaskarlar !!!!! çok irite ediyor. hele lobsterların tırmanabiliyor olmaları bile başlı başına sorun. Madagaskarlar desen KABUS ! cırcır ve çekirgelerin zıplamaları ve ısırmaları KARABASAN !!!! 

Kendimce; protein kaynağı olarak dubia ve morio ile beslerim diyorum ama emin değilim. 
      ha bir de BSF lavraları varmış. Ama yani onlar da un kurdu gibi masum ve temiz değiller sanki:) 

Daha fazla uzatmayayım; teraryumun tasarımı, elektrik aksamı hakkında daha konuşulacak çok şey var. 
      Pek tabii her şeyi hazırlayıp, tüm masrafları yapıp canlıyı almaktan vazgeçme ihtimalim hala daha var:)
      Bakalım.
    • By RW07
      TAG'S Feeder Bugs & Reptiles olarak, kendi canlılarımız için özenle yetiştirdiğimiz canlı yemlerin fazlasını sizlerle paylaşalım istedik. Böylelikle sizlerin [çok değer verdiğiniz] evcil hayvanlarınızın da *iyi beslendiğinden emin olabilecektik.
      “BEST FEEDER BUGS FOR YOUR PET” mottosuyla bu keyifli serüvene başlamış olduk.
      Not. Özellikle esaret altında yaşayan canlılar için *iyi beslenme, takviyeler, ısı, uv, nem gibi faktörler hayati önem taşır.
      *İyi beslenme ancak, hijyenik bir ortamda yetişen, iyi beslenen, sağlıklı, besin değeri yüksek canlı yemlerin tüketilmesiyle söz konusu olabilir.

• By arda_dolgun
      Merhabalar sizlere nasıl evde roach chow yapabileceğinizi anlatan bir video yaptım umarım yardımcı olmuşumdur aklınıza soru gelirse sormaktan çekinmeyin hepsini cevaplayacağım

• By arda_dolgun
      Merhabalar sizlere dubialar ve çeşitli canlı yemler için deneyimlerimi ve bilgilerimi paylaşacağım öncelikle Blaptica dubialar ile başlamak istedim.

Nasıl daha hızlı üremelerini sağlarız :

İlk önce dubialar da beslenme çok önemlidir iyi bir beslenme dubiaların üreme hızını etkiler benim önerim roach chow  ve havuç ile portakal diyeti bu besinler canlıyı daha sağlıklı bir hale getirir,ısı 32 dereceyi geçmemelidir,haftada birkere nemlendirme yaparsanız canlılarınız daha kolay kabuk atarlar ve daha hızlı büyürler,her zaman yem bulundurma dişiler için yararlıdır dişiler doğada yemek bulamadıklarında doğum yapmazlar bu yüzden dubailarınızın kabında ne kadar sık yem bulunursa dişi yumurtlamak için kendini daha rahat hisseder ve bu nedenle üreme hızı da artar,dubialarınızın kabında bolca saklanma alanı bulundurun yumurta kabı ve kağıt havlu kartonu çok işe yarar bunlar canlınızı rahat ve güvende hissettirir ve daha hızlı üreme elde edersiniz.

yem ve diyet:

Canlınızın beslenmesine dikkat etmeniz gerekir,roach chow çok önemli bir rol oynar eğer yanlış yapılmış bir roach chow  kullanırsanız canlılarınızda ölüm meydana gelir nedeni ise yüksek proteinden kaynaklanır bazı sürüngenler bu tarzda beslenmiş dubialar yerse sağlığında problemler meydana gelebilir sadece roach chow  kullanman iyi değildir en az haftada bir kere meyve veya sebze verilmelidir ama en önerilen havuç ile portakaldır hem üremede yardımı bulunur ve su ihtiyaçlarını da karşılamış olurlar.

NOT:
      daha bir sürü paylaşmak istediğim bilgiler var mesela evde nasıl roach chow  yapılır hem ucuz ve pahlı olarak yapım videosu yapabilirim isterseniz,beetle jelly yapımı ,cırcır böceği üretimi, bakımı ve yuva nasıl olaması gerektiği ile ilgili bilgiler,cırcır böceği için diyet yapımı ,çeşitli böcekler için diyet yapımı ile video ve fotoğraflı bilgiler paylaşabilirim bir çoğu kendi deneyimimdir bir kaçını da yurt dışındaki böcek bakıcılarıyla konuşarak öğrendim ve uyguladım.İstek gelirse hepsini yapabilirim umarım hepinize yardımcı olabilirim eğer yanlış bildiğim veya yanlışım varsa düzeltmekten çekinmeyin teşekkürler  .

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.