Jump to content

Önerilen İletiler

Öyle aslında gerekli malzeme olduğunda teraryum yapımı da basit. Ve bu hobi gerçekten insanı farklı meslekler sahibi ediyor 😅

Sandmat yapımı için alt zemin malzemesi milyoncularda satılan masaüstüne koymak için kesilen şeffaf malzeme olabilir, akvaryum silikonu ile birlikte. Sıcaklık sorun olmaz. Sıcak silikon olsaydı sorun çıkabilirdi. 
Bakalım zaman ayırabilirsem ben de yapacağım el yapımı sandmat ve tabi videosunu da çekerim 🙌🏻😊

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir
CyBeRr, 10 dakika önce yazdı:

Öyle aslında gerekli malzeme olduğunda teraryum yapımı da basit. Ve bu hobi gerçekten insanı farklı meslekler sahibi ediyor 😅

Sandmat yapımı için alt zemin malzemesi milyoncularda satılan masaüstüne koymak için kesilen şeffaf malzeme olabilir, akvaryum silikonu ile birlikte. Sıcaklık sorun olmaz. Sıcak silikon olsaydı sorun çıkabilirdi. 
Bakalım zaman ayırabilirsem ben de yapacağım el yapımı sandmat ve tabi videosunu da çekerim 🙌🏻😊

Ben bu sand mat işine baya kafa taktım çok şey denedim ama hala exo terra sand mat gibi olmadı. Büküldüğünde veya kıvrıldığında silikon üstündeki substratı tutmuyor. Üstünde çalışmaya devam ediyorum eğer olursa forumda paylaşırım

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Bukalemuncu, 13 saat önce yazdı:

Teraryum kaça mal oldu

Ahşap malzemelere para vermedim. Bir arkadaş sağolsun, marangozdan kullanılmayan parçalar bulmuş.

Camlar                            200 TL

UVB                                200TL

Strafor                             90TL

Menteşe+Kilit                   100TL
Isıtıcı Lamba                     40TL

Elektrikçi+Timer vs.           300TL

Toplam                            930TL

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhabalar. Elektrik işleri bitti. Beğenilerinize ve fikirlerinize sunuyorum. Her zaman olduğu gibi; öneri ve eleştirilere sonuna kadar açığım.

Öncelikle kendi fikirlerimi aktarayım;
-Kırmız lamba hoşuma gitmedi. İleride gün ışığı ya da ışık vermeyen seramik lambalarla değiştirmeyi planlıyorum. Şimdilik böyle kalsın dedim.
-Taban malzemesi konusunda hâLâ daha netleşemediğim için şimdilik önerdiğiniz gibi bir kısmına kraft kağıdı koydum. Diğer kısımda herhangi bir malzeme kullanmadım.
-Temazsız ateş ölçer ve termometre ile yaptığım ölçümlerde uygun sıcaklık değerlerine ulaşabildim. Teraryumun sol tarafı 40-45 derecelerde iken sağ tarafı 23-25 li derecelerde oluyor.
-İlk hevesten olsa gerek içine bir iki obje koydum:) ama zamanla değişir bunlar. Daha sade bir düzenleme yapmak gerekebilir. Tecrübelendikçe değişimlerde olacaktır. Şimdi düzgün iş görür bir kütük arıyorum. Bi doğa yürüyüşünde buluruz umarım:)
-Sıra dragonu almaya gelebildi nihayet:)

4.thumb.jpg.be807c5e612ec8a264f62a1c376c2aa2.jpg3.thumb.jpg.4de0398fd02dd8377e1fd1f7064941e0.jpg2.thumb.jpg.ad3e09e1d0021379685d415208d906a7.jpg1.thumb.jpg.81cc55e7c9ca2ba6f1b4c7be4b7d8cd8.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
JujuHendrix, 18 dakika önce yazdı:

Merhabalar. Elektrik işleri bitti. Beğenilerinize ve fikirlerinize sunuyorum. Her zaman olduğu gibi; öneri ve eleştirilere sonuna kadar açığım.

-Kırmız lamba hoşuma gitmedi. İleride gün ışığı ya da ışık vermeyen seramik lambalarla değiştirmeyi planlıyorum. Şimdilik böyle kalsın dedim.
-Taban malzemesi konusunda hâLâ daha netleşemediğim için şimdilik önerdiğiniz gibi bir kısmına kraft kağıdı koydum. Diğer kısımda herhangi bir malzeme kullanmadım.
-Temazsız ateş ölçer ve termometre ile yaptığım ölçümlerde uygun sıcaklık değerlerine ulaşabildim. Teraryumun sol tarafı 40-45 derecelerde iken sağ tarafı 23-25 li derecelerde oluyor.
-İlk hevesten olsa gerek içine bir iki obje koydum:) ama zamanla değişir bunlar. Daha sade bir düzenleme yapmak gerekebilir. Tecrübelendikçe değişimlerde olacaktır. Şimdi düzgün iş görür bir kütük arıyorum. Bi doğa yürüyüşünde buluruz umarım:)

4.thumb.jpg.be807c5e612ec8a264f62a1c376c2aa2.jpg3.thumb.jpg.4de0398fd02dd8377e1fd1f7064941e0.jpg2.thumb.jpg.ad3e09e1d0021379685d415208d906a7.jpg1.thumb.jpg.81cc55e7c9ca2ba6f1b4c7be4b7d8cd8.jpg

çok güzel olmuş tebrik ederim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık gayet güzel olmuş tavsiyem zeminde üst üste duran taşlar için yapıltırıldıysa dikkate almayın eğer gelişigüzel üst üste yerleştirildiyse hareketli taşlar sakatlığa sebep olabilir. Birde uvb lambası bu kadar tepede kaldığı zaman canlı basking alanına gittiğinde (ki çoğu zamanı burada geçiriyor) yeterli uvb alamayabilir.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kaya(5), 1 dakika önce yazdı:

Elinize sağlık gayet güzel olmuş tavsiyem zeminde üst üste duran taşlar için yapıltırıldıysa dikkate almayın eğer gelişigüzel üst üste yerleştirildiyse hareketli taşlar sakatlığa sebep olabilir. Birde uvb lambası bu kadar tepede kaldığı zaman canlı basking alanına gittiğinde (ki çoğu zamanı burada geçiriyor) yeterli uvb alamayabilir.

Taşlar gelişi güzel duruyorlar. Ama birbirine silikonlayabilirim. (ki kaza olmaması için böyle yapmalıyım sanırım) Uvb yüksekliğine gelince durum şöyle; teraryumun iç yüksekliği 45 cm. Basking alanı olarak yüksek oval kayayı kullanırsa (kullanacağını umut ediyorum.) UVB ile dragon arasındaki mesafe, 30 cm lere denk geliyor. Bildiğim kadarıyla 30cm ideal bir ölçü. Tabii sınırlarda olması gereksiz oldu. uvb yi biraz daha aşağıda kullansaydım daha güzel olacaktı. Teraryumun içini ferah kullanmak istediğim için yaşıyoruz bu sorunu. Kütük ve küçük dekoratif merdivenler kullanarak, dragonun biraz daha yerden yüksekte kalmasını sağlayabilirim belki. 
Eğer canlı yukarılarda fazla vakit geçirmezse mecburen uvb yi 10-15 cm aşağıya çekeceğiz.  

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
JujuHendrix, 6 saat önce yazdı:

Yemin ediyorum öykü okur gibi okuyorum postlarını. Şuan ben bile yaşamak isterdim bu terraryumun içinde. Tek kelimeyle mükemmel! Bakalım o şanslı dragon hangisi olacak..

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Blank, 14 saat önce yazdı:

Yemin ediyorum öykü okur gibi okuyorum postlarını. Şuan ben bile yaşamak isterdim bu terraryumun içinde. Tek kelimeyle mükemmel! Bakalım o şanslı dragon hangisi olacak..

: ) Teşekkürler. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Herkese merhabalar.
Lafı hiç uzatmadan konuyu bitiriyorum. Belki başka bir başlık altında dragonumzun gelişmini paylaşırım. 
Dragonu nereden aldığımı soran olursa eğer satıcının iznin olup olmadığını bilmediğim için aleni bir şekilde söylemek doğru olmaz. 

Son olarak bu işin maliyetini gösterir bir tablo ile malzemelerimi nereden aldığımı gösterir linkleri yazarak işi bitirelim.

MALİYET

Camlar                                                    200 TL (Yerel bir firma)

UVB                                                        200 TL (N.11)

Strafor                                                    90 TL   (N.11 )

Menteşe+Kilit                                          100 TL  (N.11)
Isıtıcı Lamba                                            40 TL  (N.11)

Elektrikçi+Timer vs.                                  300 TL (Yerel bir firma)

Cımbızlar                                                  30 TL (Metal ve Plastik)

Dragon                                                    400 TL (Devlet sırrı)

Dubia (200 adet küçük boy)                       100 TL  (Ankara Canlı Yem)

Bsf (100 gr 600 adet civarı)                       35 TL   (İbrahim Çetin )

Surinamensis (200 adet farklı boylarda)      70TL (Adana Canlı yem

Canlı Yem Saklama kutuları                       80 TL (Migros)

Kalsiyum + Vitamin                                  120 TL (N.11)

Nem ve Isı Ölçer                                      30 TL (N.11)

Yüzey ölçer                                             90 TL (N.11) (Tamamen opsiyonel)

TOPLAM                                                   1885 TL

Not: Ahşap malzemeler için para vermedim. Daha önce de bahsettiğim gibi, bir arkadaşım sayesinde hallettik o işi. Bu maliyet tablosu sadece benim harcamalarımı gösterir. Yani bu rakamlardan çok daha ucuza ya da çok daha pahalıya gelebilir bu iş. Ben kişisel olarak bazı ürünlerin daha ucuzu olmasına rağmen daha pahalı olanını terci ederken; bazı ürünlerde de daha pahalısı varken ucuzunu tercih ettim.

MACERA BAŞLASIN !
: )

1.thumb.jpg.05b368bf1e0ee2cf6045457d3d3ef340.jpg2.thumb.jpg.1ca4ce6c1f85f374cf7419952d31b4a2.jpg3.thumb.jpg.2527e2bd9f199c40bac6f399f8796eed.jpg4.thumb.jpg.f260fa3cf9f111109e0657569a8f31df.jpg5.thumb.jpg.aecad3ee37d70b6448b559cde38d78ef.jpg6.thumb.jpg.4cfb2cf5f4aaabfaaa271cdb4e8a6a6d.jpg7.thumb.jpg.887a0a9a05eb84b0e846675e7558bf79.jpg8.thumb.jpg.bbba44250714a48c38e0de6a10428e26.jpg9.thumb.jpg.f08593ad6d0b07a27154583f2eba4f61.jpg10.thumb.jpg.91a62952cacaf63c7042ca00c669e8ad.jpg11.thumb.jpg.54d78d5a6ff1f5e46bd658c3bc851fb1.jpg12.thumb.jpg.63ba81e97ad9540402e7ee904e122dda.jpg13.thumb.jpg.fa044fc4121f439488a3c0d0889eaa45.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
JujuHendrix, 28.09.2020 - 08:56 yazdı:

Ahşap malzemelere para vermedim. Bir arkadaş sağolsun, marangozdan kullanılmayan parçalar bulmuş.

Camlar                            200 TL

UVB                                200TL

Strafor                             90TL

Menteşe+Kilit                   100TL
Isıtıcı Lamba                     40TL

Elektrikçi+Timer vs.           300TL

Toplam                            930TL

uvb 200 tl demişsiniz hangi marka kullanıyorsunuz link atabilir misiniz?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ekin_place, 25.05.2021 - 22:04 yazdı:

uvb 200 tl demişsiniz hangi marka kullanıyorsunuz link atabilir misiniz?

Merhaba.
N.11 de https://urun.n11.com/lamba/uvb-surungen-lambasi-30-watt-90-cm-P442593163
buradan 210 liraya temin edebiliyorum. Yalnız şöyle bir durum var; Eğer satıcıyla özelden mesajlaşırsanız, n11 harici de alışveriş yapmayı teklif edebiliyor. Böylece 180-190 lira gibi bir fiyata da almanız mümkün olabilir. Zaten bu satıcı, bu forumda çoğu insanın tanıdığı Ankara Canlı Yem.
Bu da ek bir bilgi olsun. Şahsen ben N.11 üzerinden almayı tercih ediyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
city35, 04.06.2021 - 23:26 yazdı:

Bearded dragon için uvb 10 olması lazım, aldığınız florosanın uvb oranı nedir? 

Kutunun üzerinde bu konu hakkında bir bilgi yok. 30  watt olduğunu biliyorum. 
1 yılda 2 tane eskittim bu lambadan. Bu lambanın altında son derece sağlıklı büyüyor dragonum. 
1 yaşında ve çok hareketli. Morf renkleri de gayet parlak olarak gelişti. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
JujuHendrix, 5 saat önce yazdı:

1 yılda 2 tane eskittim bu lambadan. Bu lambanın altında son derece sağlıklı büyüyor dragonum. 

Konunun dışında ama entomoloji mi okuyorsunuz ve ya üstünde çalışıyorsunuz? 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Yetkin, 2 saat önce yazdı:

Konunun dışında ama entomoloji mi okuyorsunuz ve ya üstünde çalışıyorsunuz? 

Daha ziyade hobi olarak entomoloji ile ilgileniyorum diyelim. Tam anlamıyla üzerine çalıştığım söylenemez. Yardımcı kaynaklardan faydalanarak bazı meraklarımı gideriyorum. Entomoloji çok çok derin bir alan, daha genç yaşımda karşılaşmış olmayı isterdim. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
JujuHendrix, 07.06.2021 - 09:22 yazdı:

Kullandığınız florosan sanırım uvb 5 oranında çıkış veriyor. İleride mbd hastalığına yakalanır ejderiniz. Size tavsiyem exo terra uvb 150 ya da uvb 200 ampüllerinden birini kullanmanız. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
city35, 13 saat önce yazdı:

Kullandığınız florosan sanırım uvb 5 oranında çıkış veriyor. İleride mbd hastalığına yakalanır ejderiniz. Size tavsiyem exo terra uvb 150 ya da uvb 200 ampüllerinden birini kullanmanız. 

Çok teşekkür ederim bu bilgiyi dikkate alacağım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: baranuslu
      Crested geckomun teraryumu için pet shoptan böyle bir şey aldım, pet shoptaki kişi "mango kökü" dedi  ama bu bir mangrove kökü mü yoksa yati kökü mü emin olamadım. Birkaç kez kaynar suya koydum ve suyun rengini sarı yaptı, teraryumuma eklemek için ne yapmalıyım? 

• Yazan: akudra
      Merhabalar,30x30x30 boyutunda veya o civarlarda teraryum arıyorum.
      pleksiden kendi imal edebilen arkadaşlar varsa onlardan da alabilirim.
    • Yazan: Mayki
      Merhaba dostlar 2 haftalık sakallı ejder yavrum var şuan un kurdu ile besliyorum elimde o olduğu için videoları izledim doğru olmadığını gördüm günlük 1-2 adet yiyor uvb ve ısıtıcı ped aldım teraryum almak istiyorum eksiklerimi söylermisin canlı yem olarak ne vermem gerekiyor bide genellikle kaya üstünde uyuyor elimden geldikçe güneşte tutuyotum.
      Şimdiden teşekürler.Herkese iyi hobiler diliyorum.
    • Yazan: tahir00
      Merhabalar herkese iyi hobiler adult veya adult a yakın dubia ve morio su olanlar yanıtlayarak veya mesajlardan iletişime geçebilirler.
      Morio ve Dubia sı olan tanıdığınız varsa da iletişim bilgilerini bırakırsanız sevinirim.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.