Jump to content
Ayberk

Bci Solunum Yolu Enfeksiyonu Şüphesi

Recommended Posts

Boam 1 haftadır nefes alırken click sesi çıkartıyor. Bazen üst çenesini gererek nefes alıyor. Daha önce bu durumla karşılaşanlar var ise tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. 

Videoda 32. Saniyede net click sesi duyuluyor. 

En net şekilde çenesinin yan tarafındaki yanağı üste doğru sıyırarak ışık ile bakmanız sonuç verecektir, sağlıklı bir ağız kuru olur. Fazla ıslaklık ve ufak baloncuklar IR (üst solunum yolu enfeksiyonuna) işaret etmektedir.

• Like 1

tommy06, 2 saat önce yazdı:

En net şekilde çenesinin yan tarafındaki yanağı üste doğru sıyırarak ışık ile bakmanız sonuç verecektir, sağlıklı bir ağız kuru olur. Fazla ıslaklık ve ufak baloncuklar IR (üst solunum yolu enfeksiyonuna) işaret etmektedir.

Bu sekilde baloncuklar var, tedavi için nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? 

IMG_20200817_151409_BURST069.jpg

• Sad 1

Evet enfeksiyon mevcut gibi duruyor, canlınız yetişkin olsaydı kas içine enjekte biçimde antibiyotik önerirdim (en etkili ve canlılarımda kullandığım yöntem). Canlınız henüz çok ufak antibiyotik için. Günde 10 dk vicks buharı olan kapta bekletmeniz belki yardımcı olacaktır ancak canlı çok ufak olduğu için söylediklerim yalnızca öneri niteliği taşımaktadır, hiç bu kadar ufak bir canlıya tedavi uygulamadım.

• Like 3

tommy06, 29 dakika önce yazdı:

Evet enfeksiyon mevcut gibi duruyor, canlınız yetişkin olsaydı kas içine enjekte biçimde antibiyotik önerirdim (en etkili ve canlılarımda kullandığım yöntem). Canlınız henüz çok ufak antibiyotik için. Günde 10 dk vicks buharı olan kapta bekletmeniz belki yardımcı olacaktır ancak canlı çok ufak olduğu için söylediklerim yalnızca öneri niteliği taşımaktadır, hiç bu kadar ufak bir canlıya tedavi uygulamadım.

Antibiyotik olarak ne kullanıyordunuz? Ve kaç kilogramlık canlıya kaç ml uyguluyorsunuz? kilo ile oranlayarak bir doz yapabilir miyiz? 

Ayberk, 17.08.2020 - 16:14 yazdı:

Antibiyotik olarak ne kullanıyordunuz? Ve kaç kilogramlık canlıya kaç ml uyguluyorsunuz? kilo ile oranlayarak bir doz yapabilir miyiz? 

Yetişkin canlıda Baytril kullandım ben kg basına 0.1 cc şeklinde 7-10 gün 24 saatte bir olarak uyguladım. Yavru canlıya enjeksiyon yapmak bana riskli geliyor, antibiyotiği bünyesi kaldıramayabilir. Vicks uygulayabilirsiniz, kaynar suya bir miktar vicks ekleyip kap içerisinde buharı biriktirin sonra suyu çıkartıp içeri 10 dk canlınızı yerleştirin. Bu uygulamayı günde 1 şekilde ve 10 dakikadan uzun uygulamayın. En masum yöntem bu gibi duruyor yavru için. Tekrar etmemde fayda var hiç yavru tedavisi uygulamak zorunda kalmadım bu yüzden söylediklerim yalnızca öneri niteliğindedir mümkünse veteriner hekim danışmanlığında uygulama yapın.

• Like 1

FireReptile, 6 saat önce yazdı:

Son durum nedir acaba

3 gündür viks tedavisi uyguluyorum, hırıltıda azalma var.

Önce canlıyı içine kapatabilecegimiz delikli küçük bir kaba koyuyorum.

O kabı daha büyük ve daliksiz bir kabın içerisine yerleştiriyorum. 

Bir fincan kaynar suya yarım çay kaşığı viks ve 3-4 damla okaliptüs yağı ekleyip. Fincanı büyük kutuya koyuyorum. Maksimum 10 dakika kalıyor. 

İştahı kapalı en son 10 gün önce yemişti bugün yem reddetti. 

IMG_20200820_172824.jpg

IMG_20200820_172845.jpg

• Like 1

IR varken yem yememeleri yetişkinlerde dahi sık karşılaşılan bir durum, yavru için çok normal. 

• Like 2

tommy06, 4 saat önce yazdı:

IR varken yem yememeleri yetişkinlerde dahi sık karşılaşılan bir durum, yavru için çok normal. 

Bir süre daha viks tedavisi uygulayacagım, yem yemediği için bagışıklıgıda düşüyormuş  gibi görünüyor daha kötü olur ise en son çare olarak baytril uygulayacağım. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. Gelişme oldukça yazarım. 

• Like 1

Bugün hiç hırıltılı nefes almıyor ve yem kabul etti, sanırım tedavi başarılı sonuç veriyor 😁👌

IMG_20200821_125126.jpg

• Like 1

Olumlu sonuç almanıza sevindim, ancak bittiğini düşünerek tedaviyi kesmeyin. Enfeksiyon yok olduğunda dahi +5-7 gün antibiyotiğe devam edilmesi gerekiyor tekrarlamaması için, aynı şekil vicks tedavisinede devam edin umarım sağlığına tam olarak kavuşacaktır.

• Like 1
  • Thanks 1