Jump to content

Recommended Posts

Phyllium türlerini yaşatamıyorum. Diğer türlerde bu sorunu hiç yaşamadım. (M. Extradentata, Lopaphus, R. Nematodes, E. Tiaratum, P. Schultei) Ancak Phyllium Giganteum ve philippinicum türleri yumurtadan çıktıktan 1-2 hafta sonra ölüyor ilk kabuğu atamadan. 10 yavru falan çıkmıştı hepsi öldü sırayla. Elimde daha çok yumurta var ama çıktıkça ölüyorlar. Yabancı kaynaklarda araştırdım ama bulamadım sebebini. Böğürtlen ile besliyorum ve yediklerini de görüyorum beslenmede sıkıntı yok. Günlük nemlendirmesini yapıyorum, havalandırma olarak kabın bir yüzeyi tamamen sineklik. Sadece bu türlerde yaşıyorum sorunu. Aslında E. Tiaratum yavruları da ilk çıktığı zamanlarda kayıplar yaşadım ama bu kadar değil. Sonradan çıkan yavrular gayet sağlıklı L3 oldu hepsi. Phyllium türleri büyütmüş, tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu şekide sebepsiz ölümleri bende yaşadım. Herşey normal şartlarda olsa bile phyllium türlerinde kayıplar yaşanabiliyor. Ben bunu türe bağlı buluyorum, doğasında da ilk çıkan pek çok yavru başkasına yem oluyor. Belki genetik olarak çok dayanıklı değiller. Birkaç kabuk attıktan sonra ölümler azalıyor ama özellikle kahverengi oldukları ilk kabuk boyunca hiç sebep yokken ölebiliyorlar. Umarım başka kayıp yaşamazsın. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

O zaman yapacak birşey yok. Bugün bunu yazdıktan sonra iki yavru daha çıktı :) Yumurtlatabileceğim kadar, bir çift büyüse yine iyi. Bekleyip görücem artık şansa bağlı.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By Hypoiodous
   ACHRIOPTERA FALLAX - METALLIC STICK INSECT   Genel Tanım:
   Achrioptera Fallax/Manga, Madagaskar'da bulunan bir sopa böceği (Phasmid) türüdür. Hobide oldukça yaygındır.

   Dış Görünüş:
   Erkekler, parlak mavi bir gövdeye ve küçük kırmızı kanatlara sahiptir. Bu kanatları uçmak için kullanamazlar, korktuklarında güçlü görünmek için açarlar ve tıslama benzeri bir ses çıkarırlar. Bacaklarının altı turuncu renktedir.
   Dişiler ise erkekler kadar renkli değildirler. Açık veya koyu kahverengi renkte olabilirler. Kırmızı antenleri ve dikenleri dikkat çeker.
   Erkekler 13, dişiler 18 cm'ye kadar büyüyebilir. Yavrular kahverengidir. Son kabukta renklenirler. 

   Beslenme:
   Çoğu sopa böceği türünde olduğu gibi bu tür de böğürtlen yaprakları ile beslenir. Bunun dışında gül ve okaliptus ile de beslenebilir. Yapraklar taze olmalıdır. Yaprakları taze tutmak için büyük dallar halinde koparılıp, içi su dolu bir kaba konmalıdır. Bu yöntem ile yapraklar 3 haftaya kadar taze kalacaktır. Su kabının üstünü pamuk veya streç film ile kapatmayı unutmayın, aksi takdirde yavrular kabın içine düşüp boğulacaklardır.

   Teraryum:
   Teraryum, canlının en az üç katı genişliğinde ve yüksekliğinde olmalıdır. Büyük tür oldukları için teraryumun büyük olmasında fayda var. Canlı kabuk attıkça daha büyük teraryumlarda bakılmalıdır. Havalandırma önemlidir, bu yüzden teraryumun en az bir yüzeyi tamamen sineklik olmalıdır. Taban malzemesi olarak nemli cocopeat torfu veya kağıt havlu kullanılabilir. Ekstra aydınlatma gerekli değildir, gün ışığı yeterli olacaktır.
    


   Sıcaklık ve Nem:
   Bu tür için oda sıcaklığı (22-26°C) uygundur. Nem ise %60 olmalıdır. Yavrular, yetişkinlere göre daha fazla nem ister. Yeterli nemi sağlamak için temiz arıtma su ile günlük fısfıs yapılmalıdır. Teraryum tabanında küf oluşumu gözlemlenirse, havalandırma arttırılmalıdır.

   Üretim:
   Dişi 5-6, erkek ise 4-5 ay içinde yetişkin olur. Gerekli koşullar sağlandığında, zamanı gelince erkek ve dişi çiftleşecektir. Bu tür yalnızca cinsel olarak üreyebilir, partenogenez söz konusu değildir. Dişi, çiftleştikten ortalama 4 hafta sonra yumurtlamaya başlar. 

   Kuluçka:
   Dişi, yumurtaları yere fırlatır. Yumurtalar kahverengi oval bir şekle sahiptir. Yumurtaları haftada bir teraryumdan toplayıp inkübe etmek için ayrı kapaklı bir kaba koyunuz. Kaba birkaç delik açınız ve tabanına nemli kağıt havlu veya vermikülit koyunuz. 3-4 günde bir fısfıs yapınız. Yumurta ve tabanda küf oluşumu gözlemlerseniz kaptaki havalandırmayı arttırın. Küfü azaltmak için springtail kültürü kullanabilirsiniz. Nem %80 olmalıdır. Yavrular oda sıcaklığında 4-5 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. Çıkan yavruları bu kaptan alıp, içinde taze yaprak olan bir teraryuma koyun.
    


   Handling:
   Diğer phasmid türlerinde olduğu gibi bu tür de tamamen zararsızdır. Bacaklarını çok kolay bıraktıklarından handling yaparken dikkatli olunmalıdır. Kesinlikle bacaklarından tutulmamalıdırlar. Yavrular, kopan bacaklarını birkaç kabuktan sonra yenileyebilirler ancak yetişkinler yenileyemez.

   Öneri ve Tavsiyeler:
   Yavrular bazı sert yaprakları yiyemezler. O yüzden yaprakların kenarlarını kesmeniz yemelerini kolaylaştırır.
   Yaprakların ve dalların, teraryumun kenarına değmediğinden emin olunuz aksi takdirde yavrular, yapraklardan uzaklaşıp kaybolacaktır.
   Burada yazanları uygulamanız, yavrulardaki ölüm riskini büyük oranda azaltacaktır.
   Kabuk atarak büyüdüklerinden, canlılar kabuk atarken rahatsız edilmemelidir. Eğer canlı kabuk atarken yere düşerse hemen kabuğun boş kısmından ters bir şekilde tutun ve kabuktan tamamen çıkana kadar bekleyin.
   Eğer yaprakları yabancı bir kaynaktan toplarsanız, her ihtimale karşı canlıya vermeden önce sirkeli suyun için bekletin ve güzelce su ile durulayın.

   Diğer Bilgiler:
   Yavrular %40-50 oranda ölüm riskine sahiptir yani tüm koşulları yerine getirseniz bile bazı yavrular ölecektir.
   Yumurtaların %80'i çıkacaktır. Bu yüzden çok fazla yumurta tutmayınız.
    

    
   Çeviri / Derleme Reptula.com'a aittir. Lütfen kaynak belirtmeden paylaşım yapmayınız.
  • By ravenouscortex
   Merhabalar, schulteilerimin kaplarına hanımeli ve kurtbağrı dışında tırmanmaları için canlı süs bitkileri yerleştirsem yapraklarını yerler mi? Eğer yerlerse yapay bitki koymayı düşünüyorum daha doğal olması açısından merak ettim de ☺️
  • By CyBeRr
   Videomuzda kutu açılımını yaptığımız Peruphasma sculteilerimizin konusunu da açalım istedim  
   Şuan 6-7 adet sağlıklı bir şekilde büyüyorlar kabuk atarak. Ama hala kırmızı kanatları çıkan olmadı. Asıl o zaman fotoğraflar bir anlam kazanacak diye düşünüyorum  

   Geçen gün Red eyed crocodile skinkim ile çektiğim bir fotoğrafı paylaşayım sizler ile.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×