Jump to content

Recommended Posts

Phyllium türlerini yaşatamıyorum. Diğer türlerde bu sorunu hiç yaşamadım. (M. Extradentata, Lopaphus, R. Nematodes, E. Tiaratum, P. Schultei) Ancak Phyllium Giganteum ve philippinicum türleri yumurtadan çıktıktan 1-2 hafta sonra ölüyor ilk kabuğu atamadan. 10 yavru falan çıkmıştı hepsi öldü sırayla. Elimde daha çok yumurta var ama çıktıkça ölüyorlar. Yabancı kaynaklarda araştırdım ama bulamadım sebebini. Böğürtlen ile besliyorum ve yediklerini de görüyorum beslenmede sıkıntı yok. Günlük nemlendirmesini yapıyorum, havalandırma olarak kabın bir yüzeyi tamamen sineklik. Sadece bu türlerde yaşıyorum sorunu. Aslında E. Tiaratum yavruları da ilk çıktığı zamanlarda kayıplar yaşadım ama bu kadar değil. Sonradan çıkan yavrular gayet sağlıklı L3 oldu hepsi. Phyllium türleri büyütmüş, tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu şekide sebepsiz ölümleri bende yaşadım. Herşey normal şartlarda olsa bile phyllium türlerinde kayıplar yaşanabiliyor. Ben bunu türe bağlı buluyorum, doğasında da ilk çıkan pek çok yavru başkasına yem oluyor. Belki genetik olarak çok dayanıklı değiller. Birkaç kabuk attıktan sonra ölümler azalıyor ama özellikle kahverengi oldukları ilk kabuk boyunca hiç sebep yokken ölebiliyorlar. Umarım başka kayıp yaşamazsın. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

O zaman yapacak birşey yok. Bugün bunu yazdıktan sonra iki yavru daha çıktı :) Yumurtlatabileceğim kadar, bir çift büyüse yine iyi. Bekleyip görücem artık şansa bağlı.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By ravenouscortex
   Merhabalar, schulteilerimin kaplarına hanımeli ve kurtbağrı dışında tırmanmaları için canlı süs bitkileri yerleştirsem yapraklarını yerler mi? Eğer yerlerse yapay bitki koymayı düşünüyorum daha doğal olması açısından merak ettim de ☺️
  • By CyBeRr
   Videomuzda kutu açılımını yaptığımız Peruphasma sculteilerimizin konusunu da açalım istedim  
   Şuan 6-7 adet sağlıklı bir şekilde büyüyorlar kabuk atarak. Ama hala kırmızı kanatları çıkan olmadı. Asıl o zaman fotoğraflar bir anlam kazanacak diye düşünüyorum  

   Geçen gün Red eyed crocodile skinkim ile çektiğim bir fotoğrafı paylaşayım sizler ile.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×