Jump to content
akudra

Üretim Yardimi

Önerilen İletiler

Merhabalar.Elimde şuan 1 adet erkek leopard gecko var yanına da dişi alacağım 1-2 hafta içerisinde ancak ikisinin de morphunu bilmiyorum sorun olur mu?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

Öncelikle leopardların illa Çiftleşmelerine gerek yoktur. Kendileri zaten eş ile bile yaşamayan canlılardır. Çiftleşme bilinçli kişiler tarafından profesyonel şekilde yapılmalıdır. İnkübasyon sırasında oynayan Derece yavruların göz kapaksız , dirseksiz , kısa vücutlu veya başka deformasyonlara sebebiyet verebilmektedir.

Bunlar dışında hasta , büyümeyen , cüce olan , genetik bir sıkıntısı olan canlilarda anaç yapılmamalıdır.

Genetik olarak ise bilinmeyen genetikli leopardların çiftleştirilmemesi gerekir. Bir leopardın genetiği (het dahil) bilinmiyorsa o leopard “pet quality” yani sadece pet olarak bakılması gerekmektedir. 

Genetiklerde ise çaprazlanmaması gereken bir kaç morph vardır.

1) enigma x enigma yapılmamalıdır. Yavruların %25i ölür.

2) sendromlu enigma çiftleştirilmemelidir. Gelen enigma yavruların %95i sendromlu gelir

3) White&Yellow sendromu olan canlılar çiftleşmemelidir. 

4) Farklı tür albino veya farklı tür albino heti taşıyan canlılar çiftleşmemelidir. Örnek : tremper x het bell 

5) Göz genini etkileyen genler çaprazlanmamalıdır. örnek: Marble eye x Eclipse , Lemon x Eclipse albino

Genetik sıkıntılı bir konudur. Eğer konuya hakim değilseniz sonucunda sakat doğacak yavrunun veya ilerde acı çekecek canlının sebebi siz olacaksınız. Bu bilinç ile ilerleyin.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Forumlar elbet bilmediklerimizi öğrenmemiz için kurulan yerler ama biraz araştırma yaparsanız sorduğunuz soruların çoğunun cevabını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

w&y sendromu artık eskisi gibi yaygın olmamakla beraber w&y olan canlılarda denge problemi , kafa pozisyon düşüklüğü , star gaze denen sersem hareketini yapan canlılara deniyor. Enigma sendromuna benziyor ama genelde o kadar ağır olmuyor.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

arkadaşlar birincisi canlımın fotoğrafın yüklerim eve gidince ikincisi ise 2.yi daha almadım ayrıca üretim hakkında bilgim var inkübator vs. tek aklıma takılan konu buydu onu da size sordum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
miraç, 4 saat önce yazdı:

morphmarket gibi sitelerde çokça canlı satıyolar ilginç.

WY sendromu eskiye nazaran çok nadir gözükür. Her White and Yellow morphlu canlı sendromlu,hasta değildir. Bunu karıştırmayalım. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.