Jump to content

Elveriel

Moderators
 • Content count

  84
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Elveriel last won the day on February 10 2021

Elveriel had the most liked content!

Community Reputation

87 Excellent

3 Followers

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Elveriel

  Karınca Uçuş Takvimi

  Karınca dünyası kullanıcılarına ait olduğu yazıyor. Böyle bir tablonun oluşturulması çok ilginç bir girişim olmuş, tebrik ederim. Ancak tür teşhislerini doğru yapabilen kişilerce veri girişi yapılması gerekecektir, aksi halde bilgi kirliliği oluşabilir.
 2. Merhabalar, Peygamber devesi kokonuna benziyor.
 3. Elveriel

  Kardinal Tetra Üğretmeyi Başardım

  Artemia yiyebiliyor mu dikkat ettiniz mi? Bu süreçte beslenme en önemli zorluklardan biri. Eğer yiyemez ise beslemenin bir yolunu bulmak gerek. Kardinal tetra üretim deneyimim hiç olmadı ama Avrupa sazangillerinden Phoxinus sp. üretmiştim, yavruları benzer, ancak büyüklerdi, artemia yiyolardı. Talihsizlik, birkaç günlüğüne seyahate çıkmıştım ve iki gün beslenmeyen küçük yavrularımın bir kısmını kaybetmiştim; bunun dışında hiç kayıp yaşamadım rutin akvaryum bakımı ile.
 4. Bu canlılara Türkçe cıvık mantarlar da deniyor, gerçekten çok ilginçler. Yaşam döngüleri içinde serbest bir şekilde yaşayabildikleri hem tek hücreli evreleri, hem çok hücreli evreleri, hem de eşeyli üreyebldikleri evreleri tek bir canlı türünde toplayabilen bir canlı türünden bahsediyoruz Bildiğim kadarıyla bu özelliklerin hepsini birden gösteren başka bir canlı grubu yok... Benzetmelerle şöyle özetlemeye çalışayım, bu canlılar serbest yaşamlarına cinsiyete göre birer amip veya öglena olarak başlıyor, bu amip veya öglenaların birleşmesi ile (çiftleşme) ortaya tam teşekküllü bir amip çıkıyor. Bu amipler bölünüp çoğalarak veya kendileri gibi serbest dolaşan tek hücreli diğer amiplerle bir araya gelerek yukarıda fotoğraflarını gördüğünüz çok hücreli, cıvık, yayılmacı canlıyı oluşturuyorlar... İyice olgunlaştıktan sonra ise bir bitki veya mantar gibi spor keseleri üretiyor, olgunlaşan sporları ortama yayıyorlar; sporları tohumlar gibi düşünebilirsiniz, ancak aslında sporların içinde canlının gametleri, yani üreme hücreleri var: işte bunlar da en başta bahsettiğim amip veya öglena benzeri hücrelerin ta kendileri! Ne yazık ki bu yaşam döngüsünü anlatan güzel bir Türkçe kaynak bulamadım, ancak aşağıdaki görsel yine de fikir verecektir
 5. Elveriel

  Böceğin Türü Konusunda Yardım Lazım

  Curculionidae familyası içinde araştırabilirsiniz böceğin türünü. Karıncaların genellikle herbivor ve tarım zararlısı türlerden oluşan bu familyaya ait bir türü çok miktarda avlama davranışı baya ilginç.. Gözlem yaptığınız Messor ve bu kınkanatlının türlerini teşhis etmek bu açıdan baya ilginç bir konu.
 6. Elveriel

  Bilgili Birinden Yardıma Ihtiyacım Var

  Cocopeat özelinde, mısır yılanlarında substrat yutmak bir problem değil; ancak daha farklı malzemelerde problem yaşanabilir.
 7. Elveriel

  Bilgili Birinden Yardıma Ihtiyacım Var

  Yaşam alanı: 20-30 litrelik civarı saklama kapları yavrular için uygun oluyor (son aldığımda 20tl idi). Züccaciyecilerde vb. bulabilirsiniz. Kapaklarının sağlam kapandığından emin olunuz. Isıtıcı ped&kablo: bulabildiğiniz en ucuzunu ve küçüğünü alın. Su ve saklanma kapları: evden uydurabileceğiniz birşeyler çıkacaktır, plastik bardak, yoğurt kabı (uygun şekilde keserek) Taban Malzemesi: havlu kağıt veya doğal bir görünüm isterseniz coco-peat (preslenmiş, saksı bitkileri için olan uygundur) hesaplı alternatifler Yem: Forumdan bulabilirsiniz. Başlangıçta bunların dışında ekstra para harcamanıza gerek yok; zamanla malzemeleri de upgrade etmek, yenilerini eklemek de mümkün ve keyifli olur tabii.
 8. Elveriel

  Bu Nedir Arkadaşlar

  Nerede, hangi ilde gözlemlediniz acaba?
 9. Elveriel

  İlginc Bir Olay

  Muhtemelen, gece aktivite halindeyken yaşam alanının kenarlarına tırmanmaya çalışıyor ve bir noktada yorulup, daha fazla dik duramayıp veya kapağa vb. güç yettirmeyip düşüyor, bedeninin zemine çarpmasıyla çıkan sesi duyuyorsunuz.
 10. Elveriel

  Bu Ne?

  Merhabalar, Eğer doğru seçebildiysem Curculionidae familyasından bir kınkanatlı böcek : )
 11. Elveriel

  Minyatür Keçi

  Turkiyede hiç karşılaşmadım, ancak uzakdoğuda bir ada ülkesi olan Tayvan'da ekstrem boyutlarda cüce örneklerini o kadar çok gördüm ki, bilhassa da adanın da adası olan Greenisland adasında... Neden dünyanın geri kalanına yayılmamışlar şaşırdım doğrusu. Size faydasi olur mu bilmiyorum ama, fırsat bulup da giderseniz o bölgede yetişkinlikte orta-küçük boy köpek boyutlarda olan örneklerini görebilirsiniz.
 12. Elveriel

  Böcek Türü Hakkında Yardım

  Hocam ben güvercin ektoparaziti Pseudolynchia cinsine benzettim. Şehir güvercinlerinde de, evcil güvercinlerde de bulunur. Güvercin besliyorsanız veya karşınıza çıkan yerde güvercinlerin yoğun yaşaması söz konusu ise çok normal bir durum.
 13. Elveriel

  Karıncaların Etçil Bitkilerle Etkileşimi

  Gerçekten ilginç bir konu. Egzotik hayvan hobisi sık sık bilimin önüne geçebiliyor, özellikle omurgasızlardan çok sayıda hayvan türü hobide ele alınmaya başladıktan sonra bilim dünyasına tanıtıldı veya taksonomik problemi çözüldü. Ancak görünen o ki bu durum taksonomiye özgü değil... Türler arası ekolojik etkileşimlerde de orjinal keşifler hobiden çıkabiliyor! @JustReptile söylediklerinize ek olarak, Suibriği bitkisi iki farklı strateji kullanıyor: avlanma organlarının bazıları ile karıncaları sürekli beslemeye devam ederken, en az bir avlanma organi ile ise sürekli avlanmaya devam ediyor. Eğer bu ilişki gerçekten burada anlatıldığı gibi ise gerçekten çok ilginç. Türler arası etkileşimler bazen o kadar karmaşık ki, gözlemlemek çok zor; ancak bir o kadar da merak uyandırıcılar. Paylaşım için çok teşekküler...
 14. Elveriel

  Örümceğin Türü

  Ben de oyumu Latrodectus cinsinden yana kullanayım : ) Dağılım alanı itibariyle Türkiye'de heryerde karşınıza çıkabilir cinsin türleri. Ancak yine de panik yapmaya gerek yok, elinize alıp zorla kendinizi ısırttırmadığınız sürece, yani kolay kolay zarar görmezsiniz Türkiye'de karadullardan.
 15. Elveriel

  Yavru Cornlar Ölür Mü?

  Merhabalar, Sorunuza en kısa cevap; mısır yılanları yavru veya yetişkin, kolay kolay ölmezler. Hobide ele alınan türler arasında evcilleştirme sürecinden geçmiş birkaç türden biri olarak mısır yilanları aynı zamanda ılıman iklim canlılarıdır, yani bizim de yaşadığımız coğrafyada görülen iklimin canlılardır. Ev ortamında kolay kolay üşümezler veya bu nedenle hastalanmazlar. Yem reddetme kış aylarında veya canlı obez & deri değiştirme sürecinde ise dönemsel olarak görülebilir, ancak bilincli bir hobicinin yapacağı gibi termoregulasyonu sağlayacak bir yaşam alanı hazırladığınız sürece bu da pek gerçekleşmez. Kısacası sadece yılanlar arasında değil, tüm sürüngenler arasında bakımı en kolay türdür diyebilirim. Bununla birlikte aldığınız canlı aylardır beslememiş ve bu nedenle zayıf düşmüş olabilir & veya aylarca beslemeden, uygun olmayan ortamda bakılırsa da sonu pek farklı olamayacaktır. Canlı sahiplenirken güvenilir kaynaklardan edinmek ve bakımıyla ilgili bilgilere sahip olmak sizin sorumlulugunuzda.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×