Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

 1. Past hour
 2. narsis

  Kraliçe Bulabilir Miyim?

  hocam bu aralar lasius ve tetra uçuşları var şanslıysanız bula bilirsiniz... eğer bulamazsanız yumurtalı kraliçe gönderebilirim formica lasius tetra var şu aralar elimde... SAĞLIKLI HOBİLER...
 3. Today
 4. Onlorot

  Kraliçe Bulabilir Miyim?

  Sıcak ve rüzgarsız günlerde arayın yüksek ihtimal bulursunuz. Kasıma kadar uçuşlar ülke genelinde devam ediyor. Bol şanslar.
 5. efekaman

  Kraliçe Bulabilir Miyim?

  Herkese merhaba. Son zamanlarda tarantula yanında ayrı bir hobi olması için karınca işine girişmek istiyorum.Temel seviyede bakım konularıı biliyorum.Sorum şu; Şuan Bartın'da yaşıyorum.Havalar ısınmaya başlayalı 1-2 hafta oldu ve nem değerleri 65-75 arasında.Şu zamanlarda kraliçe bulabilir miyim?Bulamazsan en yakın hangi tarihte bulabilirim?Uçuş takvimlerine baktım fakat karadeniz bölgesi için pek detay bulamadım,o yüzden bu konuyu açıyorum.Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler,iyi hobiler..
 6. tommy06

  Satılık Damızlık Dubia Kolonisi

  Günceldir
 7. Yesterday
 8. yavuz selim

  Kraliçe Midir?

  teşekkürler
 9. narsis

  Kraliçe Midir?

  Tetramorium kraliçesi
 10. yavuz selim

  Kraliçe Midir?

  Şans eseri buldum arkadaş kraliçe olabilir dedi sorayım dedim.
 11. Yetkin

  Kabuk Değiştirme

  Nem ölçere gerek yok fısfıs nem sağlamak konusunda işe yaramıyor bir köşeden damlatın alt kısımları nemli olsun torfun 1 yazan yere kadar nemli olsa yeterli nemi sağlıyacaktır üst kısımlar kuru olsa bile şuanki nemli değil ıslak olmuş
 12. narsis

  Kabuk Değiştirme

  Hocam hindistan cevizi torfu kullanın ve fazla su sıkmışsınız... SM-A315F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 13. ege.garip

  Kabuk Değiştirme

  Hobiye yeni başladım lasiodoram da var nem ölçer aldım onu kullanmaya gayret gösteriyorum bir de spreyim var hem sprey biçiminde (yani küçük su taneciği) hem de su silahı gibi modu var spreyi ilk başta direk tüm teraryuma sıkıyorum 1 fıs sonra bir kenara şırınga gibi diğer moddan sıkıyorum. Genelde %80 gibi bir değer çıkıyorr fakat bu sefer 92 çıktı arkadaş sağ olsun gözümü açtı torfu yeniledim..
 14. Venom

  Kabuk Değiştirme

  Kabuk attığında kabuğu mağara dışına atar veya kendisi dışarı çıkar zaten içerdeyken rahatsız etmemekte fayda var. Yuva tasarımı için de çok düşünmeyin çünkü kendi bildiklerini okurlar. Serbest bırakın sadece gereksinimlerini karşılamak yeterli olur o da bol torf ve nemi hafif yüksek tutmaktan ibaret. Nem de ıslaklık değil havadaki nemden bahsediyoruz burada ve bunu en iyi sağlamanın yolu havalandırma ile dengelemektir.
 15. tarantula_Yusuf

  Kabuk Değiştirme

  Nem yapmamışsın adeta havuz yapmışsın. Fısfıs ile kenardan hep aynı yer olacak şekilde sıkabilirsin. O kendisi ayarlar tüneli yuvayı falan, ona bırak yani. Ama nemi çok fazla, torfu yenilemeni öneririm, elinde başka torf yoksa tarantulayı başka yere alıp torfu mikrodalga ve ya fırında kurut, sonra tekrar koyup tarantulayı geri koy. Bir yer belirle ve her nem yaptığında oradan tap ve az yap, fısfıs ve ya şırınga kullanabilirsin.
 16. efekaman

  Kabuk Değiştirme

  Sling için mağaraya gerek yok,tüpü kaldırıp dümdüz zeminde tutabilirsin.Zaten kendisi arzu ederse kendine bi yuva yapar.Canlının net bir görüntüsü olmadığı ve yem yeme durumu veya en sonki kabuk durumunu belirtmediğin için kabuk konusunda birşey diyemem.Mağara kapatma kabukla ilgili olabilir,stresle de ilgili olabilir.Genel olarak kabuk belirtileri bellidir.Canlının hareketleri yavaşlar,yemek kabul etmez ve kabuğa 2-3 gün kala renkleri ciddi derecede kararır, abdomeni parlaklaşır.Kabuktan 1-2 hafta önce ise abdomenin üst kısmında kellik başlayabilir.Ayrıca şunuda belirtmek isterim Gigas ne kadar nem seven tür olsa da yaptığınız nem fazla olmuş.Toprağın çamur gibi olmasıyla nemli olması ayrı şeylerdir buna dikkat edin.
 17. ege.garip

  Kabuk Değiştirme

  Merhabalar, yaklaşık 2-3 hafta önce sling bir gigas aldım ve ona uygun güzel bir teraryum yaptım(içine girrebileceği bir tüp koydum mağara olarak). Ya mağarasına giriyor (tüpün arkası delik oradan tünel kazıyor) ya da tünelinde kabuk atıp atmadığını nereden anlarım ayrıca mağarasının önünü torf ile kapatıyor, mağarayı tek çıkışlı yapıp yapmama konusunda da emin değilim.Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
 18. Arpa

  Kraliçe Midir?

  Çok teşekkür ederim bu güzel bilgileri paylaştığınız için
 19. Erastes

  Kraliçe Midir?

  Tetramorium olması için 2 petiole lazım.. ilk attığın resime göre lasius son attığın resime göre tapinoma diyorum çünkü iki cinsde birbirne çok benziyor.. kanatlarını dökünce belli olur.. sende bu 2 tür üzerine görsellere bakabilir ve kendi kraliçen ile karşılaştırabilirsin netten
 20. efekaman

  Kraliçe Midir?

  Türü hakkında pek bilgim yok tetramorium olabilir fakat kraliçe olduğu kesin.
 21. Arpa

  Kraliçe Midir?

  Bana kalırsa tetramorium'a daha çok benziyor. Abdomeni lasiustan çok tetramorium'a benziyor ayrıca bacakları kahverengi/kızıl arası bir renk
 22. efekaman

  Kraliçe Midir?

  Kraliçeye benziyor bu açıdan.Yandan net bir fotoğraf atarsanız net birşey söyleyebiliriz.
 23. Erastes

  Kraliçe Midir?

  Lasius kraliçesi gibi yandan abdomeni net şekilde çekebilirsen cinsine daha iyi karar verebiliriz
 24. Arpa

  Kraliçe Midir?

  Dün ilk gördüğümde küçük olduğu için prens zannetmiştim ancak yinede alıp incelemek istedim bu sabah kalktığımda bıraksam mı diye düşünürken altındaki yumurta benzeri şeyleri gördüm ancak emin olamadım sizlerde bakarsanız çok iyi olur.
 25. ada_oz

  Sakalliejder

  tamamdır teşekkür ederim
 26. PadeN

  Sakalliejder

  Porselen duy yazacaktım yanlış olmuş. Isıya dayanıklı olması için kullanmak daha mantıklı. Sen termostatsız kullanıyorsun o şekilde olmaz. Bir tane problu termostat alıp ona bağlaman lazım lambayı. Misal 39 a geldiğinde ısıyı kesecek 36 ya düştüğünde tekrar aktif edecek.
 27. ahmet cem

  H.gigas'dan Dayak Yedim

  reis gigas kitaplığın yanında ki yastığın üstündeydi bende bilmeden silkemiş gibi oldum yastığı oda ayağımın dibine düşünce oldu bişeyler
 1. Load more activity

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×