Jump to content
Orhi Borhi

Tarantula Beslemek

Önerilen İletiler

Merhabalar, son günlerde tarantula bakma fikri var aklımda, bu konuda az çok tecrübesi olan insanlar sorularımı cevaplarsa sevinirim.
İlk olarak başlangıç türü ne olabilir? (brachypelma smithi güzel gözüküyor hemde başlangıç türü sanırım ona bakabilirim.) Birde bu smithinin bakımını biraz özet geçebilirmisiniz? (ben. yinede araştıracağım sadece özet geçerseniz hazırlıklı olurum :) ) Şimdiden sağolun.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Smithi başlangıç türü fakat ülkemizde bulması şu sıralar oldukça zor onun dışında herhangi bir Brachypelma, Grammostola türüyle başlanabilir  son günlerde yaygın bulunan Lasiodora parahybana ve Nhandu chromatuslarda başlangıç için uygun seçenekler

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Orhi Borhi, 38 dakika önce yazdı:

Merhabalar, son günlerde tarantula bakma fikri var aklımda, bu konuda az çok tecrübesi olan insanlar sorularımı cevaplarsa sevinirim.
İlk olarak başlangıç türü ne olabilir? (brachypelma smithi güzel gözüküyor hemde başlangıç türü sanırım ona bakabilirim.) Birde bu smithinin bakımını biraz özet geçebilirmisiniz? (ben. yinede araştıracağım sadece özet geçerseniz hazırlıklı olurum :) ) Şimdiden sağolun.

B.Smithi başlangıç için uygun bir türdür.Zehir seviyesi azdır agresif değildir fakat büyüme hızı konusunda çok sabır gerektiren bir tür olduğu söylenebilir.Tabi bulunması zor ve avrupa vb genelde soyu tükenme tehlikesi olduğu için beslemek yasaktır.Türkiyede hepsi yasak ama yine de söyleyeyim dedim.Eğer başka ne olabilir diyorsanız çok bulunan ve ucuz olan grammostola türleri olabilir.Bende pulchripes var,iştahsız ve çok yavaş,hobiden soğutur denmişti.Her verdiğimde yiyiyor gayet iştahli bir canlı,karakterle de ilgisi var tabiki.Nisan ayından bu yana 2 kabuk attı şuan L4 boyutunda.Bunun dışında uygun olan ve kolay bulunan türler Lasiodora Barahybana veya Chromatus olabilir.Aslında iyi yapılmış araştırmalar ve düzgün bilgilerle her türe bakmak mümkündür fakat işin içinde tecrübe payıda var tabiki.Çoğu yer türü tarantulanun bakım şartları aynıdır.Zemine torf koyulur istenirse küçük bi dekor,mağara falan kullanılıyor fakat küf yapmayacak malzemeler olması önemlidir.Son açmış olduğum konumda canlıma yapmış olduğum yaşam alanını ve yaptığım nemlendirmeyi görebilirsiniz.İlla ki dekor veya saklanma alanı gerekli değil zaten sling canlılar istediği zaman torfu kazıp kendine yuva yapabiliyor.Ayrıyetten sormak istediğiniz varsa bildiğim kadarıyla cevaplarım.İyi forumlar.

tarihinde efekaman tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Brachpelmalar genel olarak pahalı ve bulması biraz zor olabilir başlangıç için uygundurlar tliltocatl cinsine de bakabilirsiniz druto nun söylediklerinin yanısıra 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Orhi Borhi, 57 dakika önce yazdı:

knk tliltcoalt albiposum.lasiodora praphyana vb canlılar alabilirsin

eğer sling alacaksan her türü alabilirsin fark etmez hareketlerine göre canlı büyüdükçe birbirinize alışırsınız ben olsam tünel türleriyle başlamazdım her an kaçtı mı kabukta mı ne yapıyor takip edebilmek için (ben sling l4 tliltcoalt aldım canlının büyümesini izlemek çok zevkli tavsiye ederim)

yem olarak ben ilk olarak bufola kurdu ve un kurdu aldım sen istersen yanında madagaskar tıslayan hamamböceği yavrusu dubia .tartara morio kurdu vs alabilirsin

nerde bakacağına gelirsek hastanelerdeki 100mllik idrar kutusunun üstündeki kapağa ve yanlardan birkaç delik açarak hava akışını sağlayıp mite .küf vb sorunların önüne geçebilirsin 

2günde 1 fıs  su sıkarak su ihtiyacını karşılayabilirsin 

torf olarak hindistan cevizi torfu 1-3 cm arsı koysan yeter sana bağlı 

canlıyı yeni evine yerleştirdikten ve suyu sıktıktan sonra (toprağın 3t1i) olabildiğince kutunun kapağını açmadan sarsmadan loş bir yerde hayvan dinlenmete alınmalı ki kargo sitresini iyice atsın 1 hafta sonra küçük un kurdu vs önüne atarak deneyebilirsin çok zorlama baktın yemiyor her gün veya 2 günde bir yem denemesi yapma kimi canlılar 1 ay sonra yiyor yiyene kadar 3-5 gün aralıklarla tekrar deneyebilirsin yemezse 1 hafta beklersin sana kalmış

şuanlık aklıma gelenler bunlar sorun lursa elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım 

iyi habiler dilerim 

tarihinde emiraltun tarafından düzenlendi
yazım yanlışı
  • Like 1
  • Sad 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
emiraltun, 26 dakika önce yazdı:

knk tliltcoalt albiposum.lasiodora praphyana vb canlılar alabilirsin

eğer sling alacaksan her türü alabilirsin fark etmez hareketlerine göre canlı büyüdükçe birbirinize alışırsınız ben olsam tünel türleriyle başlamazdım her an kaçtı mı kabukta mı ne yapıyor takip edebilmek için (ben sling l4 tliltcoalt aldım canlının büyümesini izlemek çok zevkli tavsiye ederim)

yem olarak ben ilk olarak bufola kurdu ve un kurdu aldım sen istersen yanında madagaskar tıslayan hamamböceği yavrusu dubia .tartara morio kurdu vs alabilirsin

nerde bakacağına gelirsek hastanelerdeki 100mllik idrar kutusunun üstündeki kapağa ve yanlardan birkaç delik açarak hava akışını sağlayıp mite .küf vb sorunların önüne geçebilirsin 

2günde 1 fıs  su sıkarak su ihtiyacını karşılayabilirsin 

torf olarak hindistan cevizi torfu 1-3 cm arsı koysan yeter sana bağlı 

canlıyı yeni evine yerleştirdikten ve suyu sıktıktan sonra (toprağın 3t1i) olabildiğince kutunun kapağını açmadan sarsmadan loş bir yerde hayvan dinlenmete alınmalı ki kargo sitresini iyice atsın 1 hafta sonra küçük un kurdu vs önüne atarak deneyebilirsin çok zorlama baktın yemiyor her gün veya 2 günde bir yem denemesi yapma kimi canlılar 1 ay sonra yiyor yiyene kadar 3-5 gün aralıklarla tekrar deneyebilirsin yemezse 1 hafta beklersin sana kalmış

şuanlık aklıma gelenler bunlar sorun lursa elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım 

iyi habiler dilerim 

Sling alıcaksan her tür olur çok yanlış bir söylem kesinlikle her türün slingi başlangıç için uygun değil 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Yetkin, 8 dakika önce yazdı:

Sling alıcaksan her tür olur çok yanlış bir söylem kesinlikle her türün slingi başlangıç için uygun değil 

tünel türlerini önermedim farkındaysan 

ayrıca canlının davranışlarını gözlemleyebildiği için büyüyene kadar alışır diye düşünüyorum çok da kasmamak lazım .

tabiyki saldırgan olmayan yer türü hızlı büyüyen zehir seviyesi düşük bir tür alırsa daha iyi olur hobiden sıkılmaması için söyledim 

dersenki eğer nemi fazla isteyen bakımı farklı olan türler var diye almadan önce gerekli araştırmaları yaparsa bence bir sakıncası olmaz 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
emiraltun, 20 dakika önce yazdı:

ayrıca canlının davranışlarını gözlemleyebildiği için büyüyene kadar alışır diye düşünüyorum çok da kasmamak lazım .

tabiyki saldırgan olmayan yer türü hızlı büyüyen zehir seviyesi düşük bir tür alırsa daha iyi olur hobiden sıkılmaması için söyledim 

dersenki eğer nemi fazla isteyen bakımı farklı olan türler var diye almadan önce gerekli araştırmaları yaparsa bence bir sakıncası olmaz 

Sadece tünel türleri için geçerli değil bu durum sling alınırsa evet bakılabilir ama şahsen ben tavsiye etmem hiç tecrübesi olmayan bir arkadaşın regalis, murinus vb. Gibi türleri alması ciddi sorunlar yaratabilir hem canlı için hem besleyen için. Mesela hobide başlangıç için alınabilecek bir canlı olmasına rağmen bile benim vagans aşırı hızlı hobiye ilk o canlı ile başlasam sorun yaşayabilirdim canlının karakterine bağlı tabi fakat saldırgan türler genellikle zorlayıcı karakterlere sahiptirler... Nhandu gibi orta seviye sayılabilecek canlılarla başlamak en iyisidir bence.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Orhi Borhi, 2 saat önce yazdı:

Dostum ülkemizde yasak olduğu için istediğin cinse erişim kolay olmuyor bu yüzden slinglere bakmanı öneririm.Murinus dahi olsa adult boya gelene kadar deli gibi tecrübe kasarsın...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Swalfken, 31 dakika önce yazdı:

Sadece tünel türleri için geçerli değil bu durum sling alınırsa evet bakılabilir ama şahsen ben tavsiye etmem hiç tecrübesi olmayan bir arkadaşın regalis, murinus vb. Gibi türleri alması ciddi sorunlar yaratabilir hem canlı için hem besleyen için. Mesela hobide başlangıç için alınabilecek bir canlı olmasına rağmen bile benim vagans aşırı hızlı hobiye ilk o canlı ile başlasam sorun yaşayabilirdim canlının karakterine bağlı tabi fakat saldırgan türler genellikle zorlayıcı karakterlere sahiptirler... Nhandu gibi orta seviye sayılabilecek canlılarla başlamak en iyisidir bence.

Dediklerine katılıyorum dostum.Vagans hakkında şöyle bir şey söyleyeyim.L3 şuan canlım.Kendisi normalde sakin oluyor dokununca tepki vermiyor pek.Sonrasında ise haraket ettiğini algılayamadan yer değiştirmiş oluyor,hayvan bildiğin ışınlanıyor.Sadece böyle özetleyebilirim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Orhi Borhi, 6 dakika önce yazdı:

Ha bu arada bunu kullanabilirmiyim slingde? (bu biraz dik olmaz heralde)

https://www.ankaracanliyem.com/UrunDetay/116/mini-100-ml-teraryum

Screen Shot 2021-06-05 at 11.06.39.png

2 parmak kadar cocopeat kayarsın kullanırsın sorun olmaz...Ama buna para verip kargoyu beklemek sıkıntı en iyiysi git bi sağlık ocağına idrar kabı iste verirler...vermezlerse eczaneden al kargo bekleme...Sağlıklı hobiler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Orhi Borhi, Bir saat önce yazdı:

sling almamam mı gerekiyor ilk tecrübemde? (yalnız grammostola rosea iyimiş)

Rosea çoğu yeni hobiciye önerilse de ben besleme taraftarı değilim.Hem görünüşü çok sade bir tür,hem çok yavaş büyüyor birde zehri çok tehlikeli,sırf sakin olduğu için almak istiyorsanız bilemem ama başka türlere de bakın derim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
efekaman, 17 dakika önce yazdı:

Rosea çoğu yeni hobiciye önerilse de ben besleme taraftarı değilim.Hem görünüşü çok sade bir tür,hem çok yavaş büyüyor birde zehri çok tehlikeli,sırf sakin olduğu için almak istiyorsanız bilemem ama başka türlere de bakın derim.

ya bana zehiri az olan, kolay bakılan, güzel görünen bir tür önerirmisiniz? (şu CC nasıl bir tür?)

tarihinde Orhi Borhi tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Orhi Borhi, 4 dakika önce yazdı:

ya bana zehiri az olan, kolay bakılan, güzel görünen bir tür önerirmisiniz? (şu CC nasıl bir tür?)

Herkesin göz zevki farklıdır.İnternette kısa bir araştırmayla zehri az olan,sakin olan,güzel görünüşlü türlere ve her türlü bilgiye ulaşabilitsiniz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
efekaman, 34 dakika önce yazdı:

Roseanın zehrinin öok etkili olduğu söylenir ama kuru ısırır genelde zehri verdiğinde bile etkisi çoğu nw den biraz fazls psalmopeus ya da ow lerin etkisine ulaşmıyor (tabi ben ısırılmadım ama okuduğum raporlaran gördüğüm bu çok etkili değil)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
efekaman, 14 dakika önce yazdı:

Herkesin göz zevki farklıdır.İnternette kısa bir araştırmayla zehri az olan,sakin olan,güzel görünüşlü türlere ve her türlü bilgiye ulaşabilitsiniz.

ben görünüş olaraka smithiyi çok beğeniyorum.

Yetkin, 1 dakika önce yazdı:

Roseanın zehrinin öok etkili olduğu söylenir ama kuru ısırır genelde zehri verdiğinde bile etkisi çoğu nw den biraz fazls psalmopeus ya da ow lerin etkisine ulaşmıyor (tabi ben ısırılmadım ama okuduğum raporlaran gördüğüm bu çok etkili değil)

smithinin zehiride azmış.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
emiraltun, 13 saat önce yazdı:

Slingken özellikle ow lerin nerdeyse hepsi tünel kazar torf yeterliyse (ister ağaç ister tünel türü olsun) ve oldukça hızlılar bunun yanında hasas türleri dememe gerek yok sanırım 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

ya benim kafam karıştı arkadaşlar ben sonra mı başlasam tarantula hobisine, şimdilik sürüngenle devam ederim zaten sürüngenleride çok seviyorum yinede verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. :komik:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.