Jump to content
mrfiski13

Karınca Akvaryumu İçin Fikir Gerekli

Önerilen İletiler

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim fakat uzun zamandır karıncalara ilgim var ve elimden geldiğince doğru ve sağlıklı bir şekilde yapmaya çalıştım bu hobiyi,ben bir karınca akvaryumu tasarladım kendi çapımda ve sizden istediğim yanlışları mı neler yapmam gerektiğini söylemeniz fikir vermeniz.İçerisin de canlı olarak sadece peygamber devesi(mantis) ve bitkiler mevcut iki güne bir nemlendirip her gün akşam 4-5 saat kadar ışık yakıyorum sabahları güneş de vuruyor tam üstüne benim bu akvaryumu yapmamdaki amaç hem bitki bakmak hemde karınca bakmak ikisini aynı anda yapmak ve seyir zevki yaşamak istiyorum

İçerisine Camponotus Sanctus kraliçesi atmayı düşünüyorum fakat şuan larvaları ve sadece 5 adet işçisi var az geleceğini farkındayım sizce direk o şekilde koymalı mıyım yoksa beklemem gerekir mi test tüpü ile birlikte koymayı düşünüyorum Messor kolonim de var +35 işçili fakat Camponotus kraliçesi ve işçileri daha büyük ve renkli olduğundan bu akvaryuma yakışacağını düşünüyorum

-Sizce işçi artmasını bekleyeyim mi

-Akvaryumun içerisine döngü oluşması açısından ne tür böcekler atabilirim

-Koloni test tüpünü terk edip yuva kazmaya çalışacak mıdır (sorun değil)

Şimdilik sorularım bu kadar Fikir, eleştiri ve önerilerinize açığım

Keyifli Hobiler :)

IMG_20210701_212538.jpg

IMG_20210701_212600.jpg

IMG_20210701_212504.jpg

IMG_20210701_212434.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Fikir güzel fakat küçük koloniler için fazla büyük bir alan en az 300-400 işçiye ulaşırsan akvaryumda beslemek izlemek keyif verecektir ancak 40-50 işçili bir koloni için bence fantazi olur bu ki bunun içinde bioaktif bir outworld yapman lazım canlı bitkiler, toprak, küf ve miteleri önlemek için isopodlar, otomatik nemlendirme sistemi buhar sistemi vs vs çok teferuatlı ve lüks.. ayrıca koloni sayısı çok az olduğu için toprağı kazıp oraya taşınma ihtimalleri de var..

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu kadar az işçili bir koloniyi eklemenizi tavsiye etmem. Mantis konusunda tam olarak emin değilim sadece varsayım olarak konuşucam, ben mantis eklemenizi tavsiye etmem. İşçi sayısı artınca mantisi avlamaya çalışabilirler. Sizi yanlışta anlamış olabilirim koloniyi mantisle aynı alanda mı bakmayı planlıyorsunuz ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Erastes, 01.07.2021 - 23:16 yazdı:

Fikir güzel fakat küçük koloniler için fazla büyük bir alan en az 300-400 işçiye ulaşırsan akvaryumda beslemek izlemek keyif verecektir ancak 40-50 işçili bir koloni için bence fantazi olur bu ki bunun içinde bioaktif bir outworld yapman lazım canlı bitkiler, toprak, küf ve miteleri önlemek için isopodlar, otomatik nemlendirme sistemi buhar sistemi vs vs çok teferuatlı ve lüks.. ayrıca koloni sayısı çok az olduğu için toprağı kazıp oraya taşınma ihtimalleri de var..

isopod eklemeyi düşünüyorum zaten yakın zamanda,benim için kazmaları sorun değil aslında bir yem koyduğum da onu yuvaya taşımalarıni izlemek bile bana yeterli

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Swalfken, 02.07.2021 - 00:46 yazdı:

Bu kadar az işçili bir koloniyi eklemenizi tavsiye etmem. Mantis konusunda tam olarak emin değilim sadece varsayım olarak konuşucam, ben mantis eklemenizi tavsiye etmem. İşçi sayısı artınca mantisi avlamaya çalışabilirler. Sizi yanlışta anlamış olabilirim koloniyi mantisle aynı alanda mı bakmayı planlıyorsunuz ?

evet bende işçi sayısı konusun da tereddütlüydüm teşekkür ederim şuan içinde mantis var koloniyi yerleştireceğimde başka bir alan yapacağım mantise aynı yerde kalmayacaklar :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Doğal döngü daha zahmetli ve zor iş. Koloni büyüdüğü zaman döngüyü sağlayan diğer canlıları da yiyebilir tavsiyem Camponotus kolonisi biraz gelişince koymanız ve içine başka herhangi bir canlı koymamanız olur. Ben olsam büyük bir Ponera kolonisi koyardım. Yem bulduklarında arka arkaya yürümeleri çok hoş olurdu.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
mssxr, 03.07.2021 - 10:21 yazdı:

Doğal döngü daha zahmetli ve zor iş. Koloni büyüdüğü zaman döngüyü sağlayan diğer canlıları da yiyebilir tavsiyem Camponotus kolonisi biraz gelişince koymanız ve içine başka herhangi bir canlı koymamanız olur. Ben olsam büyük bir Ponera kolonisi koyardım. Yem bulduklarında arka arkaya yürümeleri çok hoş olurdu.

tarihinde mrfiski13 tarafından düzenlendi
Yanlış yazım

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hocam zaten başka bir canlı olmayacak bulabilirsem sadece isopod ekleyeceğim,dediğiniz gibi Poneraları düşündüm fakat yaşadığım çevrede pek görmüyorum şu sıralar artı olarak Camponotuslar çok hoşuma gidiyor oyuzden seçimimi ondan yana kullandım

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

isopod, springtail döngü için gerekli peygamber devesini çıkarın kum haricinde ne kullandınız toprak olursa test tüpünden geçebilirler ama normal kuru kuma olmaz bitki için de öyle 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Yetkin, 06.07.2021 - 04:10 yazdı:

isopod, springtail döngü için gerekli peygamber devesini çıkarın kum haricinde ne kullandınız toprak olursa test tüpünden geçebilirler ama normal kuru kuma olmaz bitki için de öyle 

isopod edindim bugün ekleyeceğim springtail arayışındayım satılık olarak kültür bulamadım bakınıyorum springtail leri ekledikten sonra bi koloni eklemeyi düşünüyorum 

taban malzemesi olarak zeminde dere kumu ustunde torf üstünde saksı toprağı onun üstünde en ince taneli lav kumu ve onun üstünde de çok ince bi katman silis kumu var 

Not: mantisleri geçici olarak orada bakıyorum koloniyi eklediğim de başka bir teraryum kuracağım

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: AntMan14
      Arkadaşlar bügün lasius kraliçemin ilk işçisi çıktı 🎉🥳. Şekerli suyu nasıl verebilirim. 
      Not:şu an kutuda. Test tüpü, şırınga falan hiç alamam. 
    • Yazan: AntMan14
      Akdeniz bölgesinde bulundu.
      Köydeki bahçemizde bulundu. 
      Öğleden sonra zamanıydı. 
      Not:2.resim şimdiki hali diğerleri eski
    • Yazan: ardapoko
      zorluk seviyesi: 2 
      kraliçe rengi: açık sarı abdomen siyah çizgili
      kraliçe boyutu:8-10 mm
      beslenme: şekerli su ve böcekler 
      bulunduğu bölgeler: avrupa
      koloni boyutu: 100 bin işciye kadar çıkabilir
      koloni yapısız: tek kraliçeli
      işci boyutu: düzenlenicek
      çiftleşme uçuşu: Haziran-temmuz
      nem: outworld %30 - %50 ||| formicarium %50 - %75
      sıcaklık: 28° - 35°
      kış uykusu: düzenlenicek
      formicarium boyutu: küçük
      formicarium malzemesi: ytong önerilir
      taban malzemesi: deniz kumu önerilir
      Açıklama: çok yavaş büyüyen bir türdür çok fazla bakılmaması gerekir hemen yumurtalarını yiyebilir ilk işciye kadar beslenmesi gerekmez.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.