Jump to content
diablo

Canlınızın rahatsızlığını anlamamız için gerekli taslak

Recommended Posts

• Ülkemizde sürüngen besleyen vatandaş sayısı arttığından beri sürüngen, amfibi ve eklembacaklı sayısıda bir hayli arttı. Maalesef alınan, bakılan her canlı her an sağlıklı olmayabiliyor. Olağandışı bir durum olduğunda her köşe başında sürüngenler üzerine uzmanlaşmış bir veteriner olmadığından dolayı haliyle herkes forumlardan medet umuyor. Bilgimiz dahilinde yorumlar yapıp yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hasta canlılar hakkında konu açılıyor. Her açılan konuda canlının bir fotoğrafı ve bu nedir nasıl olmuştur ve nasıl düzeltilebilir sualleriyle karşılaşıyoruz. Bu da tabi yardım etme süresini bir hayli uzatıyor. Biz bunu kolaylaştıralım dedik ve Hasta canlı sahibi üyemiz aşağıda hazırladığım formu düzgünce doldurup paylaşırsa daha faydalı şekilde yöntem izlenebilir diye düşünüyorum.
    Dip Not: Umarım hiçbir zaman burayı kullanmak zorunda kalmazsınız.

CANLI BİLGİSİ:

Canlınız - Canlının türü, cinsiyeti, yaşı, kilosu ve ne zamandan beri sizinle birlikte olduğu bilgisi.
    Handling - Canlınızı ne kadar sıklıkla elinize alırsınız ?
    Beslenme - Canlınızı ne ile besliyorsunuz. Verdiğiniz yemin boyutu nedir ? Verdiğiniz canlı yemi ne ile besliyorsunuz ?  (Yeşillik yada cansız yem yiyen canlı sahipleri son soruyu dikkate almasın)
    Kalsiyum ve vitamin takviyeleri - Canlınıza verdiğiniz kalsiyum ve vitamin çeşitleri nelerdir ? (Lütfen marka ve model belirtiniz.) Ortalama haftada kaç sefer takviye yapıyorsunuz ?
    Su İhtiyacı - Canlınıza su içirmek için ne gibi yöntemler kullanıyorsunuz ? Şelale mi misting sistemlerinden mi yoksa boş kaba su koyarak mı bu ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz ? Suyunuzu çeşmeden mi veriyorsunuz, arıtma su mu kullanıyorsunuz yoksa içme suyu mu ?(içme suyu ise lütfen marka belirtiniz) Canlınızı su içerken görüyor musunuz ?
    Dışkılama - Mümkünse taze dışkısını tasvir edin, rengini ve şeklini. Sıvı-katı oranını belirtin.
    Geçmişi - Canlı hakkında sizden önceki kişinin vermiş olduğu herhangi bir bilgi varsa belirtiniZ.

TERARYUM BİLGİSİ:

Teraryum çeşidi -  Teraryumunuzu tasvir edin. Yapıldığı malzemeleri belirtin. Camdan mı telden mi yoksa herhangi ahşap çeşitlerinden mi olduğu konusunu belirtin. Varsa marka-model belirtin.

Işıklandırma - Marka,model ve tür belirtin. Günlük ışık açma kapama çizelgenizi yazın.

Sıcaklık - Günlük sıcaklık değerleriniz ? Zemin sıcaklığı tavan sıcaklığı ve basking bölge sıcaklığını ayrı ayrı belirtin. En düşük gece sıcaklığını belirtin. Bu sıcaklıkları ne ile ölçtüğünüzü belirtin. Varsa marka-model yazın.

Nem - Günlük nem değerleriniz nedir ? Bu nem değerlerini nasıl sağlıyorsunuz. Fısfıs ya da misting kullanıyor musunuz ? Kullanıyorsanız ne kadar sıklıkla yapıyorsunuz. Nem değerlerini ne ile ölçüyorsunuz.

Bitkilendirme - Yapay mı canlı mı bitki kullanıyorsunuz ? Canlıysa isimlerini yazınız.

Konumu - Teraryumunuzun evdeki konumu nedir ? Cam kenarında mı, genellikle evde geçişlerin yoğun olduğu bir bölümde mi ?

Sizin bulunduğunuz yer - Ülke, İl, İlçe olarak canlının bulunduğu\sizin oturduğunuz yeri belirtin.

Şu anki problem - Bu konuyu açış sebebiniz, şüphelendiğiniz hastalık durumu hakkında bilgi verin. 

Fotoğraflar - Teraryumunuzun dışarıdan genel görünümü, yakın çekim olarak içeriden görünümü. Canlınızın genel görünümü hastalığın belirtilerinin olduğu yere doğru zoomlanmış görüntüsü.

Evet arkadaşlar ben sizler için örnek bir tane hazırladım. Sizde bunun gibi formu doldurup yeni konu olarakı açarsanız çok efektif bir şekilde canlının durumunu izah etmiş olursunuz.

Canlınız -  Blue Tree Monitor, Erkek, 16 aylık, 1250 gram 5 aydır benimle birlikte

Handling - Haftada 3-4 kere handling yaparım. Her elime alışım 10-15 dakika sürer.

Beslenme -  Günde 20 adet 5 cm büyüklüğünde çekirge ile besliyorum, haftada 2-3 sefer morio kurdu veriyorum. Çekirgeleri marul ve yulaf ile moriolarıysa havuç ile besliyorum.

Kalsiyum ve vitamin takviyeleri - Exo Terra Calcium, Exo Terra Calcium with d3, Exo Terra Multivitamin kullanıyorum. d3 süz kalsiyumu her beslenmede d3 lü kalsiyumu 2 haftada 1 multivitaminide yine 2 haftada 1 kullanıyorum.

Su İhtiyacı - MistKing yağmurlama sistemi kullanıyorum. Günde 5 sefer 2 saat aralıklarla ortamı ıslatıyor ayrıca şelale kullanıyorum. Blue Tree Monitorumü şelaleden su içerken görüyorum. Erikli marka içme suyu kullanıyorum

Dışkılama -  Katı dışkısı kahve renginde yumuşak. Üresi ise beyaz renkte. 

Geçmişi - Aldığım kişi bana canlının kardeşleriyle beraber yaşadığını söyledi. 

TERARYUM BİLGİSİ:

Teraryum çeşidi -  Exo Terra 90*45*90 cm lik cam teraryumunu kullanıyorum.

Işıklandırma - Uv-b için Exo Terra UVB 200 spiral ampul kullanıyorum. Basking için ise Osram 100 watt spot ampul kullanıyorum. Sabah 7 den akşam 7 ye ışıklar açık.

Sıcaklık - zemin sıcaklığı 22 derece tavan sıcaklığı 28 derece basking alan 40 derece. Dijitalk termometre ile ölçüyorum.

Nem - Gün içerisinde %70-%80 arasında seyir ediyor. MistKing yağmurlama sistemi ve Exo Terra şelale kullanıyorum. Dijital nem ölçer ile ölçüyorum. 

Bitkilendirme - Canlı bitki kullanıyorum. Ficus benjamin, dracena massengena isimli bitkileri kullanıyorum. 

Konumu -Oturma odasında duvara yaslanmış şekilde sol tarafında pencere var. 

Sizin bulunduğunuz yer - Türkiye, Ankara, Çankaya da oturuyorum.

Şu anki problem - Canlımın gün içinde sağ gözü kapalı. Neden olur ? Ne yapmalıyım ?

blue-spotted-tree-monitor.jpg

blue.jpg

greentreeviv3.jpg

Fotoğraflar - Teraryumunuzun dışarıdan genel görünümü, yakın çekim olarak içeriden görünümü. Canlınızın genel görünümü hastalığın belirtilerinin olduğu yere doğru zoomlanmış görüntüsü. 

Buyrunuz;

Canlınız -  

Handling -  

Beslenme -  

Kalsiyum ve vitamin takviyeleri -

Su İhtiyacı -  

Dışkılama -  

Geçmişi -

TERARYUM BİLGİSİ:

Teraryum çeşidi

Işıklandırma -  

Sıcaklık -  

Nem -  

Bitkilendirme -  

Konumu -  

Sizin bulunduğunuz yer -  

Şu anki problem -  

Fotoğraflar -

Şuna da bir güncel diyelim. Sorun yaşayan arkadaşlarımız sadece "geckom yemiyor" demek yerine buradaki bilgileri doldurup buna göre konu açarlarsa çok daha kolay ve nokta atışı olarak yardımcı olabiliriz.

Canlınız -  Akdeniz Bukalemunu(Beslenmemesi gerektiğini biliyorum, akdeniz bölgesine yollama ihtimalim olmadı ve ankarada besliyorum daha 1 hafta yeni olacak)

Handling -  Günlük 1-2 sefer 2 dakikayı geçmeyen tekrarlar(strese girmemesi için)

Beslenme - Beslemek için un kurdu satın aldım çok yüksek miktarda ama kurtları yemedi yemeye yeltenmedi. Bi kabın içine koydum 8 adet yiyip yemediğini kontrol amaçlı. 5 tane kalmıştı geldiğimde ama kurtların kaçtığını düşünüyorum.  

Su İhtiyacı -  Sprey ile su sıkıyorum yapraklardan suyunu içiyor

Dışkılama -  Dışkılama 2-3 gündür yaptığını görmedim.

Geçmişi - Antalyada yakalayan bi yakınım bana verdi. Haberim yoktu beslememem gerektiği hakkında. kenfisi geri dönmese tekrar yanında götürmesini kesinlikle isteyecektim.

TERARYUM BİLGİSİ:

Teraryum çeşidi -  Akvaryum 1 metre yatay 80 cm dikey

Işıklandırma -  Henüz yok

Sıcaklık -  25-30 derecede değişiyor

Nem -  %50-%70 arası

Bitkilendirme - tırmanabileceği alanlar yaratılmış dal ve yaprak destekli yaşam alanı. taşlar vs. ile güzel bur dizayn hazırladım. orta seviyeden biraz daha yüksek sanırım

Konumu -  Ortalama güneş alan bir yer. Ne dimdik güneş alıyor ne de tamamen karanlık.

Sizin bulunduğunuz yer -  Ankara

Şu anki problem -  Un kurtlarımı yemediğini düşünmem( çekirge sinek kelebek verdiğimizde yiyor ama un kurtlarını yemeyi denemedi bile ), çok fazla uyuyor gibi geliyor gözünü kapatıp bi kenara geçiyor hareketsiz öyle bekliyor. 

Şu an evde değilim fotoğraf ekleme ihtimalim yok

Dipnot: Kesinlikle kimsenin akdeniz bukalemunu beslemeye yönlendirilmesini istemiyorum ama inanın bu hayvanı yaşam alanına geri götüremiyorum. Elimden gelen en iyi şekilde bu hayvana bakmak istiyorum. Maddi durumum yettiğince gerekli harcamaları yapacağım, yapıyorum zaten. Lütfen tavsiye ve bilgilerinizi esirgemeyin. Zaten esaret altında beslenmesi çok zor biliyorum. Bu ortama salmam mümkün değil. karga ve saksağanların kendisini yaşatmayacağını tahmin ediyorum. Akdenize göndermem mümkün değil şu an. dostlar lütfen yardım gerekiyor. Dışaridan böcek toplayıp yedirmek istemiyorum. Un kurtlarını neden yemiyor? Zorla yedirme yöntemine başvurmalı mıyım?

batuhanwls, 5 saat önce yazdı:

Canlınız -  Akdeniz Bukalemunu(Beslenmemesi gerektiğini biliyorum, akdeniz bölgesine yollama ihtimalim olmadı ve ankarada besliyorum daha 1 hafta yeni olacak)

Handling -  Günlük 1-2 sefer 2 dakikayı geçmeyen tekrarlar(strese girmemesi için)

Beslenme - Beslemek için un kurdu satın aldım çok yüksek miktarda ama kurtları yemedi yemeye yeltenmedi. Bi kabın içine koydum 8 adet yiyip yemediğini kontrol amaçlı. 5 tane kalmıştı geldiğimde ama kurtların kaçtığını düşünüyorum.  

Su İhtiyacı -  Sprey ile su sıkıyorum yapraklardan suyunu içiyor

Dışkılama -  Dışkılama 2-3 gündür yaptığını görmedim.

Geçmişi - Antalyada yakalayan bi yakınım bana verdi. Haberim yoktu beslememem gerektiği hakkında. kenfisi geri dönmese tekrar yanında götürmesini kesinlikle isteyecektim.

TERARYUM BİLGİSİ:

Teraryum çeşidi -  Akvaryum 1 metre yatay 80 cm dikey

Işıklandırma -  Henüz yok

Sıcaklık -  25-30 derecede değişiyor

Nem -  %50-%70 arası

Bitkilendirme - tırmanabileceği alanlar yaratılmış dal ve yaprak destekli yaşam alanı. taşlar vs. ile güzel bur dizayn hazırladım. orta seviyeden biraz daha yüksek sanırım

Konumu -  Ortalama güneş alan bir yer. Ne dimdik güneş alıyor ne de tamamen karanlık.

Sizin bulunduğunuz yer -  Ankara

Şu anki problem -  Un kurtlarımı yemediğini düşünmem( çekirge sinek kelebek verdiğimizde yiyor ama un kurtlarını yemeyi denemedi bile ), çok fazla uyuyor gibi geliyor gözünü kapatıp bi kenara geçiyor hareketsiz öyle bekliyor. 

Şu an evde değilim fotoğraf ekleme ihtimalim yok

Dipnot: Kesinlikle kimsenin akdeniz bukalemunu beslemeye yönlendirilmesini istemiyorum ama inanın bu hayvanı yaşam alanına geri götüremiyorum. Elimden gelen en iyi şekilde bu hayvana bakmak istiyorum. Maddi durumum yettiğince gerekli harcamaları yapacağım, yapıyorum zaten. Lütfen tavsiye ve bilgilerinizi esirgemeyin. Zaten esaret altında beslenmesi çok zor biliyorum. Bu ortama salmam mümkün değil. karga ve saksağanların kendisini yaşatmayacağını tahmin ediyorum. Akdenize göndermem mümkün değil şu an. dostlar lütfen yardım gerekiyor. Dışaridan böcek toplayıp yedirmek istemiyorum. Un kurtlarını neden yemiyor? Zorla yedirme yöntemine başvurmalı mıyım?

Merhaba bu durumda mecburen evde bakmak zorundasınız canlıya,dediğiniz gibi ankarada bu mevsimde kül olur herhalde canlı.Soruna gelir isek,un kurtları çok da sağlıklı besinler değildir zaten.Doğasında hiç kurt yemediği için yemiyor olabilir,bazı canlılar da un kurdunu özellikle sevmeyebiliyor.Öncelikle uvb lamba almanız gerekiyor camdan alacağı güneş ışını onun için yetersiz olacaktır.Ayrı olarak spot lamba alıp basking(güneşlenme) alanı gerekiyor.%50 nem düşük.Verdiğiniz yemlere de d3 süz kalsiyum verirseniz çok iyi olacaktır. 

Bomontii1, 7 saat önce yazdı:

Merhaba bu durumda mecburen evde bakmak zorundasınız canlıya,dediğiniz gibi ankarada bu mevsimde kül olur herhalde canlı.Soruna gelir isek,un kurtları çok da sağlıklı besinler değildir zaten.Doğasında hiç kurt yemediği için yemiyor olabilir,bazı canlılar da un kurdunu özellikle sevmeyebiliyor.Öncelikle uvb lamba almanız gerekiyor camdan alacağı güneş ışını onun için yetersiz olacaktır.Ayrı olarak spot lamba alıp basking(güneşlenme) alanı gerekiyor.%50 nem düşük.Verdiğiniz yemlere de d3 süz kalsiyum verirseniz çok iyi olacaktır. 

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Satın alabileceğim canlı yem olarak bir öneriniz var mıdır acaba? Kaç günde kaç adet ile beslemeliyim?

Ayriyeten sürüngen dostları isimli bir yputube kanalında bir videoda bahsetmişlerdi bukalemunların gözlerini kapatması onlar için kötüye işaret olabilirmiymiş öyle şeylerden bahsettiler o yüzden fprce feeding yöntemine başvurmaları gerektiği söylediler. Hayvanın sürekli gözlerini kapatıp uyuyor gibi durması(uyuyor mu bilmiyorum) iyice dürtüklesem bile gözünü açmaması bi sorun belirtisi midir?