Jump to content

CanTheRagnarsson

Members
 • Content count

  58
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

CanTheRagnarsson last won the day on April 19

CanTheRagnarsson had the most liked content!

Community Reputation

45 Excellent

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. CanTheRagnarsson

  Yılan Derisi Ve Tarantula Kabuğu Saklayanlar

  Benim de bir kutu tarantula kabugum var ama zaman gectikce kuruyorlar, dokununca kirilacak vaziyete geliyorlar. Bu post vesilesiyle tavsiye alabilirim
 2. CanTheRagnarsson

  Dubialar Koloni Kurar Mı?

  1 cmlik bir dubianin adult olmasi icin 3 4 kat buyumesi gerekir, bu da en az 6 7 ayi bulur, bu sureci surekli besin bulmadan zaten atlatamaz, evin bir kosesinde olup gidecektir. Hadi diyelim ki buyuk bir mucize oldu da surekli besin alabilecegi bir yer buldu da adult olabildi. Erkekse disi, disiyse erkek bulmasi lazim uremesi icin? Onu da bulmasi tamamen imkansiz yerli bir tur degil. Merak etmeni gerektirecek bir durum yok yani
 3. CanTheRagnarsson

  Tarantula Cinsiyet

  9.saniyede videonun kalitesi beni yaniltmiyorsa flapleri var. Yani disi demek oluyor. Hayirli olsun:)
 4. T. Albopilosum, çiftleştirilmesi oldukça kolay bir türdür. Kokonlarından çıkan yavru oranı da oldukça fazladır. Bunu tüm Tliltocatl üyeleri için de söyleyebiliriz. Albolar için genel karşılaşılan sorun, hobideki birçok Albonun aslında orjinal T.Albo olmaması, yani hybrid olmasıdır. Hobideki birçok Albo Hobi Form’dur. Orijinal Albo ise Nicaragua formundadır. Hobi form Albolar, Albopilosum-Vagans çiftleşmesiyle elde edilir. Bu nedenlerle Albopilosumlar birçok hobicinin ilk tarantulasıdır. - Çiftleşme süresince dişi-erkek çok yakından takip edilmelidir. Çiftleşmeden sonra erkek, dişi bölgesinden alınmalıdır. -Dişi kabuk attıktan sonra en az 3 hafta beklenmelidir. - Dişi çiftleşme öncesinde beslenmiş olmalıdır. -Çiftleşmeden önceki 3 haftada nem ve sıcaklık arttırılması başarı oranını arttıracaktır. - Başarılı bir çiftleşmeden 1-3 ay sonra dişi kokon örecektir. - Yeterli bir sperm aktarımında 300-800 sling kokondan çıkacaktır. - Manuel inkübe etmek için şartlar : 24-28 Derece sıcaklık ve %80-90 nem.
 5. Şirin ve çekici görünümlerine rağmen bu türde yamyamlık oldukça yaygındır. Genellikle erkeğin varlığını hisseder hissetmez dişi defansif tepkiler verir. Doğal hayattaki çiftleşme sezonları martta başlar, kokonlar ise mayıs veya haziranın sonlarında örülür. -Dişi kabuk attıktan sonra en az 6 hafta beklenmelidir. Diğer türlerde olduğu gibi, bu türde de çiftleştikten sonra kabuk değişimi yumurtaların boşa çıkmasına sebep olacaktır. -Dişi yeteri kadar beslenmelidir. -Doğal ortamlarına olabildiğince uyum sağlamanız sizin bir nebze de olsa yararınıza olacaktır. Bu yüzden Mart ayı en uygun zamanlamadır. -Kokondan 80-175 yavru çıkar. - Erkek için teraryumda saklanabileceği yerler ayarlayın. Hobicilerin genel hatası çiftleşme esnasında çifti gözlememeleridir. Bu yüzden erkek teraryumdan kaçar ya da dişi için lezzetli bir tartara olur. Bu yüzden olası ani ataklara karşın teraryumda erkeğin kaçabileceği sığınaklar bulunması başarı oranını arttıracaktır. - Dişi çiftleşme biter bitmez yuvasına dönecektir. Çiftleşmeden 3-5 ay arasında kokonu örecektir. - 5 hafta sonrasında yavrular çıkmaya başlayacaktır. - Manuel inkübasyon için şartlar : %100 nem ve 26-29 derece sıcaklık. - Yüksek nem ihtiyacı olan bir tür olmasına karşın, yüksek nem yüzünden birçok sling kaybedilebilir. Bu yüzden yaşam alanında güzel bir hava akışı sağladığınızdan emin olmalısınız.
 6. Erkeklerin ve dişilerin genellikle aynı teraryumda bir çift olarak bakıldığı göze alındğında, Irminia’larda çiftleşme nispeten sorunsuz ilerler (1). Dişi başlangıçta erkeğin davul hareketine tepki verebilir, bu da genellikle erkeğin kabuyl edilip çiftleşmenin sonuca başarıya ulaşmasıyla sonuçlanır. Erkek ve dişiyi ayrı tutmaya karar veririseniz, erkeği her 3 günde bir yeniden tanıtın, ancak, burada dikkatli olunması gereken şey dişinin tutumudur. Dişiden aşırı agresif tepkiler görürseniz bunu yapmayı bırakın. Dişinin agresifliğinin yeteri kadar beslenmemesi, kabuk döneminden yeni çıkmış olması veya önceden başarılı bir çiftleşmenin gerçekleşmiş olması gibi nedenleri olabilir. - İrminia’lar cinsel dimorfizm’e sahip canlılardır. Adult erkeklerle dişilerin görünüşleri bambaşkadır. Bu yüzden cinsiyet ayrımı kolaydır. Bknz: - Üreme, dişinin kabuk atmasından en az 4, en fazla 6 hafta sonra başlayacaktır. Fakat döllenme gerçekleştikten sonra dişideki bir kabuk değişimi, yumurtaların boşa çıkmasına sebep olacaktır. Bu nedenle, kokon hazırlama süresi düşünülerek ilk çiftleşme iyi bir zamanla yapılmalıdır. Yine de, dişinin kabuk atmasını geciktirecek önlemler mevcuttur. Örnek olarak, sıcaklığın düşürülmesi, nemin azaltılması gibi. Çiftleşmeler sonuçlandıktan sonra dişinin kabuk atmasını önlemek amacıyla bu önlemler alınabilir. - Çiftleşmeden önce dişi yeteri oranda beslenmelidir. Az beslenmenin olası sonucu, erkeğin kaybıdır. -Çiftleşmeden sonra dişi rahatsız edilmemelidir. -Dişi çiftleşmeden ortalama 1-1.5 ay sonra kokonu hazırlayacaktır. -Kokon örüldükten ortalama 7 hafta sonra ortalama 150 yavru çıkar. 6.hafta civarında kokonu anneden alıp, elle açmak da bir seçenektir. - İrminiaların (2) hobicileri şaşırtan bir özelliği ise ilk kokondan 4 ay sonra ikinci bir kokon örebilmesidir. Ancak ikinci kokondaki döllenme oranı çok azdır (40-80). -Annenin ölümü, mite baskını vs gibi beklenmedik durumlarda manuel inkübe etmek gerekebilir. İnkübe şartları : %70 nem, 26-29 derece sıcaklıktır. 1- Bu kaynakta aynı teraryumda dişi ile erkeğin aynı teraryumda tutulabileceği yazıyordu ancak unutulmamalıdır ki en risksiz yöntem dişi ve erkeğin sadece çiftleşme için bir araya getirilmesidir. 2- Çift kokon sadece irminialara ait bir özellik değildir, Psalmopoeus’ların bazıları bu özelliğe sahiptir. 3- Adult olmuş bir İrminia erkeği ile Cambridgei erkeği birbirlerine aşırı benzerler ve ayırt edilmeleri neredeyse imkansızdır. Not : Bu çiftleştirme rehberini bu konudaki Türkçe kaynak eksiğinden hazırlamaya karar verdim. İstediğiniz türleri bana iletirseniz, serinin devamında onlara öncelik veririm.
 7. CanTheRagnarsson

  Beyler Yaaa

  Bu tarz seyler hobide bazen olabiliyor. Bunun önüne bir nebze gecebilmek icin, sahsi dusuncem, en azindan kargo garantisi veren hobicileri/ureticileri tercih etmektir. Mesela @borga123'ten 5 adet albo almistim zamaninda. Akdeniz sicagi malum, 2 tanesi dehidrasyona ugramisti. Sag olsun ikisini de telafi etti, telafiden de 1isi dehidrasyona ugradi:)) benim moralimin bozuldugunu gorunce istersen bekle bir sonraki kokon actigimda farkli sling vereyim dedi. Hayatinin sonuna kadar bir referans kazanmis oldu. Mesela boyle ureticiler desteklenmeli. Sonuc olarak bu tarz seyler olabilir, hemen sogumamalisin. Gecmis olsun.
 8. CanTheRagnarsson

  Beyler Yaaa

  Abdomen yirtilmasinda yapistirici kullanilir kuruyunca sizmayi engeller diger kabuga kadar. Ama bu daha l1 canli ise yarar mi bilmem, ve muhtemelen öldüğünü tahmin ediyorum. http://www.tarantulas.com/first_aid.html yine de "super glue and injury repair" bolumu yardimci olabilir diye linki birakayim.
 9. CanTheRagnarsson

  Acil Yardım

  Her seyden once ziplayabilecek bir tur degil de.. Neyse ciddi cevap yazmak absurd olur sanirim. Firinda hafif marine edilmis dana bonfile isini gorecektir bu tur icin🤙 yanina da kucuk bir porsiyon pirinc pilavi, birer kadeh de cabernet sauvignon sarap alirsan cok guzel bir romantik gece gecirebilirsiniz.. Ek olarak evet tarantulalar da baya zipliyor.
 10. CanTheRagnarsson

  Kulucka Sirasinda Elektirik Kesintisi

  Anladim.. Tesekkurler
 11. Arkadaşlar merhaba. Leopard gecko yumurtalari sabit 31 derecede yaklasik 30 gundur kulucka surecinde. Ancak 2 gun once yaklasik 2 saat, dun de yaklasik 4 5 saat suren elektirik kesintileri yasandi. Bu surecte ortam isisi 25 dereceye kadar dustu maalesef. Bugun yumurtalara kontrol icin baktigimda halen damarlar ve embriyo belli ancak yumurtalarda (3 gun once baktigima kiyas ile) yumusama meydana gelmis. Sizce bu isin riski nedir? Daha once bunu yasayan var mi? Yardimlarinizi bekliyorum
 12. CanTheRagnarsson

  Ev Yapimi Kalsiyum Tozu

  Bahsettiginiz sekilde normal kalsiyum tozu elde edersiniz, d3lü kalsiyum degil. 50 60 tl vermeyeyim derken canliniza yazik etmeyin. Zaten bir kere alinca ( 2 gecko icin) 9 ay yetiyor.
 13. CanTheRagnarsson

  Murinus Ters Döndü Çok Acil!

  Anladim. Tarantulalar zaten ters donmeden ziyade, deathcurl pozisyonuna gelip oyle ölüyor. Yani korkmana gerek yok. Ters donduklerinde kabuk atiyorlar her ne kadar bazen baska pozisyonlarda da kabuk atsalar da geneli budur. Bunun disinda eger hareketlerinde bir sorun yoksa, is cozulmustur. Torfu da bir nebze daha nemlendirirseniz daha iyi olur. Iyi hobiler:)
 14. CanTheRagnarsson

  Murinus Ters Döndü Çok Acil!

  Kabuk atma belirtisidir. Ama cok kurcalarsan o zaman kabukta sıkısıp olecek. Lutfen su hayvanlari evcil kediniz sanmayin, bu kadar kurcalamaniz size de canliniza da zarar verecektir.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×