Jump to content
Grommash

Day Gecko (Phelsuma ...) Bakımı

Önerilen İletiler

r2brqm.jpg

Day Geckolar bazı sebeplerden dolayı diğer Gecko türlerinden farklı özelliklere sahiptir.  Diğer türlerin aksine -İsimlerinden de anlaşılabileceği gibi.- gündüzleri aktif canlılardır. Day Geckolar genel olarak handlingden hoşlanan canlılar değildir ancak her türde olduğu gibi istisnalar olabilir. Day Gecko beslemek isteyen, fazla tecrübe sahibi olmayanlara önerilen türler  Phelsuma madagascariensis/grandis, Phelsuma laticauda ve Phelsuma lineata'dır.

Şimdi biraz da esaret altında beslenen Phelsumaların ihtiyaçlarından bahsetmek istiyorum:

Teraryum:

Day Geckolar ağaçsıl türler olduğu için uzunluğu fazla bol bitkili ve tırmanabilecekleri güvenli dallar ve kütüklere ihtiyaç duyarlar. Bir çift  Phelsuma madagascariensis için tavsiye edilen minimum ölçü 75-80 Litre hacme sahip 40.40.50(h) bir tanktır. (Daha küçük Day türleri için yarı ölçüde bir tank uygun olacaktır.) Teraryumlardaki en önemli iki husus hava sirkülasyonu ve nemdir. İyi bir hava sirkülasyonu olmalı ve nem %50-%85 arasında tutulmalıdır.

1gAQmj.jpg

Dekorasyon ve Taban Malzemesi:

Ben kendi kurulumlarımı 2 farklı tipte yapıyorum dolayısıyla taban malzemesi ve dekorasyon da değişiklik gösteriyor. ''Bioactive'' tanklar ve basit tanklar. Bioactive tanklarımda 5 cm kadar drenaj üstüne sineklik ve sinekik üzerine de ''Coco Chips'' olarak geçen hindistan cevizi parçalarını seriyorum, canlı bitkilerle bitkilendiriyorum ve son olarak da uygun dallar ve kütükler yerleştiriyorum-son olarak da Springtail kültürü aşılıyorum toprağa onlar da teraryumdaki atıkları tüketerek döngüye yardımcı olan minik canlılar oluyor.-. Basit tanklarımda ise taban malzemesi olarak kağıt havlu seriyorum, dekor olarak canlıların kendilerini güvende hissetmesi için yine dallar, kütükler ve plastik bitkiler ekliyorum. Bioactive ne kadar kulağa ve göze hoş gelse de ilgi göstermeyince sıkıntılar çıkabiliyor her zaman önerim en hijyenik olan basit kurulumdur.

G0r8Qr.jpg

Sıcaklık ve Nem Değerleri:

Çoğu tür gündüzleri 27-30 Celcius ve geceleri 12-15 Celcius değerlerinde yaşayabilir. Nem konusunda da %50 ile %85 arası uygundur bu değerlere gün içerisinde bir kaç fısfıslamayla veya misting sistemleriyle ulaşılabilir. Ayrıca teraryumda bulunan canlı bitkiler de bu nem değerine ulaşmaya yardımcı olacaktır.

G0r81b.jpg

Işıklandırma:

Teraryumlarda Geckolara ve bitkilere yetecek uygun ışık olmalıdır. Day Geckolar gündüz aktif canlılar oldukları için teraryumlarında da güneş ışığını simüle etmeliyiz. Değerleri fazla olmayan UVA ve UVB lambalar kullanılabilir. Ayrıca teraryumlarda spot veya seramik bir lambanın kullanıldığı 1 adet de (Basking) güneşlenme alanı olmalıdır bu sayede canlılar gün içerisinde sıcak ve serin alanlar arasında seçim yapabilirler. Işıklandırmalar yaz sezonunda günde 14 saat, kış sezonunda günde 10 saat açık olmalıdır. Bunu sağlamanın en kolay yolu zamanlamalı bir priz kullanmaktır.

9dBJpZ.jpg

Beslenme:

Day Geckoların ana besin kaynağı canlı böceklerdir. Bunlar Cırcır böcekleri, Çekirgeler, Hamam böceği türleri ve kurtlardır. Ayrıca Çoğu Day Decko papaya, mango, muz gibi meyveleri de besin olarak tercih ederler. Fosforsuz kalsiyum tozu ve vitamin destekleri Day Geckolar için hayati öneme sahiptir. Beslemelerde bu takviyeler mutlaka yapılmalıdır.

Jlg15Q.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ben bioactive yaparken tek korkum canlıların taban malzemesini yutmasıydı. Onu da cama vakumlu yem kaplarıyla çözdük. Impaction olayıyla ilgili bilgim yok ancak bence canlı ağaç türü olmadıkça bioactive yapmak çok mantıklı değil.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Veysel eline sağlık.

Özellikle bir Madagascar giant day gecko sahibi olarak yazını oldukça beğendim.

Hele o ilk fotoğraf çok güzel :) Çekmem lazım böyle bir fotoğraf kesinlikle  :dog: :dog:

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Crested, 6 saat önce yazdı:

Day Geckolar uvbye ihtiyaç duyar mı 

Konuda yazıyor gözünüzden kaçtı sanırım.

Grommash, 16.08.2017 - 21:02 yazdı:

Işıklandırma:

Teraryumlarda Geckolara ve bitkilere yetecek uygun ışık olmalıdır. Day Geckolar gündüz aktif canlılar oldukları için teraryumlarında da güneş ışığını simüle etmeliyiz. Değerleri fazla olmayan UVA ve UVB lambalar kullanılabilir. Ayrıca teraryumlarda spot veya seramik bir lambanın kullanıldığı 1 adet de (Basking) güneşlenme alanı olmalıdır bu sayede canlılar gün içerisinde sıcak ve serin alanlar arasında seçim yapabilirler. Işıklandırmalar yaz sezonunda günde 14 saat, kış sezonunda günde 10 saat açık olmalıdır. Bunu sağlamanın en kolay yolu zamanlamalı bir priz kullanmaktır.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.