Jump to content
Montium

Peygamber Devesi Sineği (Mantidfly)

Önerilen İletiler

Bugün bukileri bahçeden eve sokarken kapının ordaki duvarda bir sinek gördüm sandım, yakından baktım ki sinek büyüklüğünde ve sinek kanatlarına sahip bir Peygamber Devesi! Onu bir plastik kaba koydum ve 1-2 saat sonra geldiğimde kabın kapağında 100 kadar yumurta vardı! Sonra bir tane daha gördüm ve yakaladım kapının orada, tavanda da yumurtalar ve 1-2 tane daha vardı, üreme dönemleri (veya günleri) sanırım şuan. Buraya konu açıp türünü sormadan araştırayım dedim (bir çok kişinin yapmadığı bir şey...) ve türünü (en azından familyasını) buldum. Bir Mantispidae türüymüş. Yeşil Zarkanatlarla (Chrysopidae) yakın akrabalarmış. Peygamber Develeri ile Zarkanatların geçiş türü sanırım.

Çok değişikler hem görünüş hem yaşayış olarak. Eğer yanlış anlamadıysam yumurtalardan çıkan larvalar (minik Peygamber Develeri değil de sinek larvası gibi larva olarak çıkıyor bunlar) örümcek yumurtalarına girip parazit olarak yaşıyorlarmış. Yumurtalar da tek tek ipliklerin ucunda sallanıyorlar, koza içinde birarada değiller Peygamber Develerindeki gibi.

Bu fotoğraf alıntı ama ben de 1-2 hafta sonra kendi çektiğim fotoğrafları paylaşacağım:

mantispidae_unknown_adult_lateral_m_01.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------

Yandan çekemedim ne yazık ki, kapağı açtığımda uçtu gitti. :( Sadece yakalamadan önce hamile dişinin tepeden çektiğim bir fotoğrafı ve bolca yumurta fotoğrafı var.

14854765184_6eed6a2cfc_b.jpg

14671196409_b99eca4711_c.jpg

14671184729_8826330721_c.jpg

14834810556_b163f3822c_c.jpg

14671173989_b586cb6865_c.jpg

14671262657_6c2f6edacb_c.jpg

14671103890_1a0fa3f2b5_c.jpg

Bu da bir dişinin bıraktığı evin kapısının önünde tavandaki yumurtaların fotoğrafı, ortadalar, görmeniz epey zor olabilir.  :D

14857814585_d8149c5eaf_b.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.