Jump to content
ruhieren

Karınca Sevenler Buraya

Önerilen İletiler

Merhaba ben Batuhan messor bakıyorum yeni başladım hobiye 1 kraliçe ve 4 işçiden oluşan kolonim var aylardır karıncalar üzerinde araştırma yapıyorum. Uçuşlar başladı ama henüz bulamadım ve İstanbul da oturuyorum sokağa çıkma yasağı var yaş 20 anlamışsınızdır şuan acımı. Güzel bir tetramorium arıyorum yardım eder misiniz? 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Evde bir uçuş oldu ve prens ve prensesi ayrı yerlerde buldum deneme uçuşu da olabilir. Ama prens ile prensesi aynı alana koydum 1 günden fazla bekledim hiç bir hareketlenme olmadı aslında yakın mesafede uzun uzun duruyorlar ama hiç bir türlü çiftleşme olmadı olsaydı prens ölecekti. Ama ölmedi ama prenses kanat döktü? Belki stresten de olabilir ama olasılık çiftleşmiş de olabilir başka bir prensle bu prens yanında duruyor bekliyor ama prens sürekli durup gidiyor falan. Ama şuan prenses kanat döktü yani kanatları uzun süre baktığım dan sonra dökülmüş olarak gördüm ayırdım nemli yere koydum ama abdomen kısmını fotoğrafta ki şekil de durarak sürekli bir şeyler yapıyor. Sizce neden böyle bir durumlar oldu ? 

IMG-20200519-WA0041.jpeg

IMG-20200520-WA0008.jpeg

IMG-20200519-WA0048.jpeg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Componotuslar beni çok şaşırtıyor. 19 derece sıcaklıkta baya rüzgarlı havada hiç kraliçe bulmayı beklemiyordum. Arasam bulamazdım heralde. Bizim apartmanın yan duvarında bulduğum 3. Componotus oldu ☺ bizim duvarı çok seviyorlar sanırım.

(Alt türünü bilen söyleyebilir alt türlere hakim değilim.)

Capture+_2020-06-02-17-04-04.png

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Formica Cinerea buldum dün çok fazla kaynak yok Karınca Çiftliğim den videosunu izledim başka kaynak bulamadım ısı nem nasıl olmalı biraz blgi verirseniz sevinirim.

tarihinde MicroFlasher tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
atakankvk, 40 dakika önce yazdı:

Tazecik ilk işçimiz çıktı ☺

Türü formica rufibarbis olması lazım. Çok hızlı işçi çıkardı bu kraliçe.

1 ay kadar bir sürede işçisi çıktı. 

20200624_111959.jpg

Formicalar bugday yiyebilir mi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ardaacar, 39 dakika önce yazdı:

Formicalar bugday yiyebilir mi

Rufibarbis için şekerli su ve böcek yazıyor kaynaklarda bende öyle besleme yapıyorum. Bikaç kaynakta formicaların hasatçı türlerinin de olduğu yazmış ama etrafta bulabileceklerinin buğday yiyeceğini sanmam.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
MicroFlasher, Bir saat önce yazdı:

Formica Cinerea buldum dün çok fazla kaynak yok Karınca Çiftliğim den videosunu izledim başka kaynak bulamadım ısı nem nasıl olmalı biraz blgi verirseniz sevinirim.

Cineria hiç beslemedim o yüzden bilgim yok ama yabancı bir kaynaktan kısaca özet geçebilirim. 

🔹Sıcaklık- 

Yuvada: 20-25 °C

Outworldde: 18-27 °C

🔹Nem -

Yuvada: %50-60

Outworldde: %30-50

🔹Kış uykusu- Var, Ekim sonundan mart sonuna kadar 5-10°C de

🔹Beslenme- Şekerli su, ballı su, böcekler

🔹Koloni formu- Çok kraliçeli

🔹Kraliçe bulunduğunda- Besleme gerekmez

🔹Yuva tipi-Akrilik, ytong, doğal kurulum

🔹Boyut- Kraliçe: 11-13 mm İşçiler: 6-8 mm

🔹Asit/Isırma: Evet, formik asit püskürtürler, zarasızdır fakat yarayla temasında acı verebilir.

🔷Bunun yanında işçiler hızlı koşarlar, kraliçe hassastır (rahatsız edildiğinde yumurtaları yiyebilir) 

Bende youtubedaki videoları izlemiştim ama hiç bu türü bulamadığımdan detaylı bilgim yok. Diğer hobiciler böyle yazmışlar bir bildikleri vardır ☺ Umarım yardımcı olmuştur.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
atakankvk, Bir saat önce yazdı:

Cineria hiç beslemedim o yüzden bilgim yok ama yabancı bir kaynaktan kısaca özet geçebilirim. 

🔹Sıcaklık- 

Yuvada: 20-25 °C

Outworldde: 18-27 °C

🔹Nem -

Yuvada: %50-60

Outworldde: %30-50

🔹Kış uykusu- Var, Ekim sonundan mart sonuna kadar 5-10°C de

🔹Beslenme- Şekerli su, ballı su, böcekler

🔹Koloni formu- Çok kraliçeli

🔹Kraliçe bulunduğunda- Besleme gerekmez

🔹Yuva tipi-Akrilik, ytong, doğal kurulum

🔹Boyut- Kraliçe: 11-13 mm İşçiler: 6-8 mm

🔹Asit/Isırma: Evet, formik asit püskürtürler, zarasızdır fakat yarayla temasında acı verebilir.

🔷Bunun yanında işçiler hızlı koşarlar, kraliçe hassastır (rahatsız edildiğinde yumurtaları yiyebilir) 

Bende youtubedaki videoları izlemiştim ama hiç bu türü bulamadığımdan detaylı bilgim yok. Diğer hobiciler böyle yazmışlar bir bildikleri vardır ☺ Umarım yardımcı olmuştur.

Tek kraliçeli olsa olur demi?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
atakankvk, 4 saat önce yazdı:

Tazecik ilk işçimiz çıktı ☺

Türü formica rufibarbis olması lazım. Çok hızlı işçi çıkardı bu kraliçe.

1 ay kadar bir sürede işçisi çıktı. 

20200624_111959.jpg

2. İşçi de ilk işçiden bikaç saat sonra dolaşmaya başladı ☺ bazı karıncalar patır patır işçi çıkarabiliyorken bazıları çok uğraştırıyor hatta hiç çıkaramayıp ölebiliyor. Böyle başarılı olduklarında insan mutlu oluyor 😁

20200624_154703.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
atakankvk, 2 saat önce yazdı:

2. İşçi de ilk işçiden bikaç saat sonra dolaşmaya başladı ☺ bazı karıncalar patır patır işçi çıkarabiliyorken bazıları çok uğraştırıyor hatta hiç çıkaramayıp ölebiliyor. Böyle başarılı olduklarında insan mutlu oluyor 😁

20200624_154703.jpg

3 oldu 😀

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

off hic kralice karinca bulamiyorum havalar cok sicak bu aylarda kralice kolay bulunuyo diye biliyodum biri kralice karinca bulmama yardim ederbilirmi hep kanatli erkek goruyorum 

tarihinde ruhieren tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
ruhieren, 5 saat önce yazdı:

off hic kralice karinca bulamiyorum havalar cok sicak bu aylarda kralice kolay bulunuyo diye biliyodum biri kralice karinca bulmama yardim ederbilirmi hep kanatli erkek goruyorum 

Erkek görüyorsam yakın çevrede mutlaka kraliçe de vardır. Prenslerin olduğu bölgede taş altlarına, duvar diplerine, köşelere vs. Bak mutlaka bulursun

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.