Jump to content

arachno.philia

Moderators
 • Content count

  140
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  18

arachno.philia last won the day on April 13

arachno.philia had the most liked content!

Community Reputation

226 Excellent

Converted

 • Admin Teşekkürü
  No
 • Hakkımda
  IG: arachno.philia

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. arachno.philia

  Poecilotheria Regalis

  Poecilotheria cinsindeki hiçbir tür çok ağ örmez, saklandığı kovuk vb. kısma ağ yaparlar ama fazla sayılmaz. Dış iskelet değişiminden ve kokon yapmadan önce normalden fazla ağ yaparlar. Eğer fazla ağ ören seviyorsanız Chromatopelma cyaneopubescens, Pterinochilus murinus gibi türler o konuda çok daha tatmin edici.
 2. arachno.philia

  Poecilotheria Regalis

  P. regalis ve P. ornata cins içinde en defansif ve ısırmaya en meyilli iki tür olarak bilinir. Pokiler yetişkin boyutlara ulaşana kadar genellikle ürkektir, belli boy eşiğini geçtikten sonra defansif davranışları artıyor. Yine de genellikle ilk tepki olarak kaçmayı tercih ederler, eğer kışkırtma devam ederse fazla uyarı göstermeden ısırmaları ile meşhurlar. Karşılaştırmak gerekirse rahatsız edildiklerinde Pterinochilus murinus gibi üst üste defalarca uyarı vuruşu yapmazlar.
 3. arachno.philia

  Sadece Emin Olmak Istiyorum

  Köpek maması fazla kaçmış görünüyor, yaklaşık 50 adet dubia yavrusu için haftada 1-2 parça vermek yeterli olacaktır. Fazlası kurur, bayatlar veya ıslanırsa çürüyüp kokar. Yüksek protein içeriğinden dolayı ana besin olarak kullanılmaz.
 4. arachno.philia

  Tarantula Karma Besleme Nasıl Yapmalıyım?

  Örümceklerde veya diğer etçil beslenen eklembacaklılarda bu şekilde av seçiciliği yoktur. Birçok kişi canlısı herhangi bir sebepten dolayı belli süre boyunca yemediği için veya besleme sırasında çeşitli etkenlerden ürküp uzaklaştığı için bu yanlış düşünceye kapılabiliyor. Murinus gibi bazı türler savunmaya geçtiklerinde bir süre boyunca avlanma içgüdüleri baskılanır. Bu durumlar dışında canlının cüssesine uygun olduğu sürece istisnasız herşeyi yerler. Öyle ki geçmişte steril üretim canlı yemler bulmakta zorlanan eski hobiciler canlılarına kış aylarında geçici süre idare etmek için çiğ tavuk eti vb. verdiklerini söylerler. Sağlıklı bir seçenek değil elbette, özellikle çiğ et gibi besinler hem çeşitli parazitleri bulaştırma riski olduğu için hem de bütün yem tabir edilen (whole food) tipte olmadıklarından kullanılması tavsiye edilmez. Yine de denemek isteyenler kendileri de yaşam alanına bir parça bıraktıklarında canlının onu bulduğu gibi yemeye başlayacağını gözlemleyebilir.
 5. arachno.philia

  Tarantula Karma Besleme Nasıl Yapmalıyım?

  Protein ve yağ dengesini sağlamak yeterli olacaktır. Bunun için minimum 2 farklı canlı yem vermek uygun. Dubia ve un kurdu/morio kurdu canlının boyutuna uygun olarak seçilebilir. Dubia canlı gerekli proteini, kurtlar da gerekli yağ ve yağ asitleri vb. metabolikleri sağlayacaktır. Eğer imkan varsa sürekli olmasa bile çeşit arttırmak fayda sağlar. Üst üste defalarca ve uzun süre boyunca sadece yüksek protein veya yüksek yağ içeren tek çeşit yem ile beslenen canlının gelişimi potensiyelinden daha yavaş gerçekleşebilir, dış iskelet değişimlerinde sorun yaşama ihtimalleri artabilir. İmkanlar dahilinde kaçınmakta fayda var. Uç örnekler dışında canlı için ölümcül sonuçlarına henüz denk gelmedim. Cırcır ve çekirge aslında içerdiği besin değerleri açısından en ideal yemlerden sayılabilir fakat hem uzun süreli muhafazası hem de evde üretimi oldukça zor. Cırcır için en büyük sorun ses ve koku. Çekirgelerin birçok türü için yine koku ve yüksek sayılabilecek nem ile beraber iyi havalandırma dengesine sahip ortam sağlamak oldukça zor. Bu sebeple yılda birkaç sefer kısa sürede tüketecek miktarda cırcır veya çekirge siparişi ile bu çeşitlilik sağlanabilir. Canlı yemlerde çeşitlilik kadar önemli bir başka konu gutload, konuyu okuyan herkes için tamamlayıcı olacağını düşünerek ilgili konuların linkini de paylaşıyorum.
 6. arachno.philia

  Tarantulam Sanki Yamuk

  Fotoğraftan yorum yaparsam gayet sağlıklı görünüyor. Bu boylarda iken yeni dış iskeletlerinin sertleşmesi yaklaşık 2 hafta sürüyor. Bu sürede rahatsız etmemeniz yeterli. Kabuk atma sırasında herhangi bir sorun olmadıysa duruşu ve yürümesi 2 hafta ardından normale dönecektir. Herhangi bir sorun olduğunda, örneğin bacaklarından biri/birkaçı değişim sırasında zarar gördüyse belli süre sonra eklem yerinden çıkıyor veya kendileri söküyor. Bacak veya pedipalp kayıpları sonraki kabuklarda aşamalı olarak rejenere oluyor.
 7. arachno.philia

  Ilaçlanmış Evde Tarantula Vb Beslemek

  Kutu dediğiniz yaşam alanı ise bu herhangi bir koruma sağlamaz. Hava giren tüm diğer ortamlara olduğu gibi etki edecektir. Böcek ilaçları genellikle tüm eklembacaklılar için etkili kimyasal karışımlar içerir. Kullanılan kimyasala, miktarına, uygulama şekline göre etki süresi de değişken olacaktır.
 8. arachno.philia

  Satılık Exo Terra Teraryumlar

  +ref
 9. arachno.philia

  Tarantula Zehri Vs Kedi

  Eski bir konu fakat yabancı forumlarda okuduklarımı aktarmak istedim. Eski dünya türleri gibi güçlü zehre sahip olanların kediler ve küçük ırk köpekler için ölümcül sonuçları olabiliyor.
 10. arachno.philia

  Tarantulalar

  Nem etkisiyle bozulmayacak, dağılıp akmayacak şekilde yapılırsa herhangi bir sorun olmaz.
 11. arachno.philia

  Sürüngen Pazarı Satış Güvenilirmi

  Kişisel tartışmalardan uzak duralım, forumda hepimiz hobi için bulunuyoruz. Yanlış anlaşılmaları büyütmeyelim.
 12. arachno.philia

  Acil Yardım Tarantula

  Geçmiş olsun. Torf üzerinde fazla yüksek boşluk kısım varsa tırmanıp mağara üzerine düşerek yaralanmış olabilir. Fotoğraftaki mağara veya dekorun sivri keskin bir kısmı görünüyor.
 13. arachno.philia

  L1 Nhandu Chromatus

  Kendi boyuna yakın veya büyük yemleri bitiremezler fakat yemin vücut sıvısından sindirebildiği kadar kısmını içebiliyorlar. Un kurtlarını ezip en az birkaç saatliğine bırakıyorsanız şimdiye kadar muhtemelen beslenmiştir. Rengi solmaya başlamış, birkaç hafta içinde kabuk atacaktır. Ne kadar sıcak ortamda durursa süre o kadar kısalır. Kabı doğrudan güneş ışığı almamalı, alttan ısıtıcı ped veya kalorifer üstü gibi tabandan ısıtma yapılmamalı.
 14. arachno.philia

  G.rosea Zehri Hakkında

  Stanley A. Schultz and Marguerite J. Schultz'un 2009 basımı The Tarantula Keeper's Guide - Revised Edition kitabından alıntı: Biting Grammostola rosea rarely attempts to bite, and when it does it gives plenty of warning. On the rare occasions when these do bite, it’s usually a dry bite. These authors have only heard of three or four wet bites (itself remarkable on account of the incredible popularity of this tarantula). Venom Toxicity Reportedly, a wet bite causes localized swelling and pain. Recovery is generally rapid and complete, with the symptoms disappearing within twenty-four to forty-eight hours. There are no lasting side effects. Nobody has yet lost life or limb over such a bite. Özetle ıslak bir ısırığın bölgesel şişlik ve ağrıya sebep olduğu ve belirtilerin 1-2 gün ardından tamamen kaybolduğundan bahsedilmiş. Eski dünya türlerinde görülen kas krampları gibi etkiler mevcut değil. Arachnoboards üzerindeki ısırılma raporlarında da hobiciler benzer durumu anlatıyor. https://arachnoboards.com/threads/grammostola-rosea.287/
 15. arachno.philia

  L1 Nhandu Chromatus

  Canlının ve yaşam alanının fotoğraflarını yükleyebilirseniz canlının durumu hakkında yorum yapılabilir.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×