Jump to content
surungenpazarı

Springtails - Yosun Böceği

Recommended Posts

Merhaba;

SPRINGTAIL amfibi - dart frog terraryumları için oluşturulması tavsiye edilen canlılar ( kültürü ) fakat TR bu konuda kayanak bulamadım konu ile ilgili arkadaşlar katılım gösterirse TÜRKÇE kaynak olarak ihtiyaç duyan bir çok kişi konuyu ziyaret edip gerekli çalışmaları yapabilir diye düşünüyorum.

ss2.jpg

Bu canlıların ne gibi faydaları var neden tavsiye edilmekte ?

Yorumlarınız ?

Tek açıklayıcı cevap var oda;

Springtail bakımı görece kolay. Tamamen kapalı küçük şeffaf kaplardan birinin altına mangal kömürü onun üzerine teraryum malzemesi olarak kullanılan coco chips tarzı bir madde, dibine 1-2 cm su, springtail kültürü oluşturabilmek için 20-30 springtail. Yem olarak arada bir kedi köpek maması (kuru olanlardan 1 tane) ve prinç tanesi koyun onlar kendi kendilerine çoğalıyor zaten.

Bu .. Daha detaylı görsel olarak anlatımı olan bir bilgilendirme hoş olabilir.

Kültürü oluşturmak için Springtail nereden bulabiliriz Türkiye de ?

Tek açıklayıcı cevap var oda;

Springtail bakımı görece kolay. Tamamen kapalı küçük şeffaf kaplardan birinin altına mangal kömürü onun üzerine teraryum malzemesi olarak kullanılan coco chips tarzı bir madde, dibine 1-2 cm su, springtail kültürü oluşturabilmek için 20-30 springtail. Yem olarak arada bir kedi köpek maması (kuru olanlardan 1 tane) ve prinç tanesi koyun onlar kendi kendilerine çoğalıyor zaten.

Bu .. Daha detaylı görsel olarak anlatımı olan bir bilgilendirme hoş olabilir.

Kültürü oluşturmak için Springtail nereden bulabiliriz Türkiye de ?

gsimek adlı kullanıcı satıyor.Bilgi alabilirsiniz ondan.

Merhaba;

SPRINGTAIL amfibi - dart frog terraryumları için oluşturulması tavsiye edilen canlılar ( kültürü ) fakat TR bu konuda kayanak bulamadım konu ile ilgili arkadaşlar katılım gösterirse TÜRKÇE kaynak olarak ihtiyaç duyan bir çok kişi konuyu ziyaret edip gerekli çalışmaları yapabilir diye düşünüyorum.

Isopods.jpg

Bu canlıların ne gibi faydaları var neden tavsiye edilmekte ?

Yorumlarınız ?

Fotoğraftakiler bir tür tropikal cüce tespih böceği, sprigtaillardan çok daha büyükler genel olarak.

Springtail'lar yaşayıp üreyebilecekleri ortama sahip vivaryumlarda mikrobiyolojik temizlik (uydurma bir terim, anlarsınız sanıyorum kastedileni) yaparlar. Küf, atık maddeler, artan besinler ile beslenirler. Melanogaster gibi oldukça küçük böcekleri bile yiyemeyecek kadar küçük kurbağa ve kertenkeleler gibi çok çok küçük böcekçil canlılar için de besin kaynağı olabilirler.

Faydaları bunlar bildiğim kadarıyla. Ben de topraklı ve nemli bir vivaryum kuracak olsam springtail kültürü eklerdim. Bir keresinde beslemiştim ve nemlendirmeyi epey aksatmama, yem de hiç vermememe rağmen uzun süre yaşamışlar hatta belki biraz üremişlerdi.

Üretim için nasıl bir ortam hazırlanmasının uygun olacağı bilgisi kolay bulunabiliyor, eğer yaygınlaşırlarsa hem çevirilerini hem de deneyimlerini yazanlar olur.

Aynen Montium'un dediği gibi mikrobiyolojik  temizlik açısından çok faydalılar artık yemler, küf, mantar hatta canlının dışkıları ne bulursa yiyerek teraryum veya vivaryumda doğal ekolojik dengenin olabildiğince sağlanmasına yardımcı oluyorlar.  Yeni çıkmış mantis yavrularında yem olarak kullanılabiliyorlar. Hatta phasmid yumurtalarının bulunduğu ortama da koyanlar var oluşan küflenmeyi azaltsınlar yada yumurtalara zarar verecek düzeye gelmeden küfü mantarı yok etsinler diye.  Bilmiyorum sürüngen yumurtalarının bulunduğu ortamda da denenebilir mi hiç deneyen duymadım belki vardır.