Jump to content
hacıhayri

Ferret Hakkında Herşey ! (Evcil Gelincik)

Önerilen İletiler

Evet arkadaşlar benimde çok severek

besleyip büyüttüğüm hayvan olan ferret

hakkında bilgiler vericem

malasef türkçe kaynak olarak yeterli ve net bilgiler yok

özelden ve watsap aracılığıylada bir hayli soru gelmekte

herkese tek tek cevap vericeğime buraya detaylı bir konu açıcağım

soranlarıda bu konuya yönlendireceğim.

ferret-1.jpg?w=500

Korunma durumu
Evcil
Bilimsel Sınıflandırma 
Anatür:    Hayvan
Şube:    Chordata
Sınıf:    Memeliler
Sipariş:    Etoburlar
Alttakım:    Köpeğimsiler
Aile:    Mustelidae
Cins:    Mustela
Türler:    M. putorius
Alt Tür:    M. p. Furo

Trinomial Adı
Mustela putorius furo
Linnaeus, 1758

Kaç yıl yaşar?

Gelinciklerin ömürleri, kazalar ve ciddi hastalıklar olmadıkça 8-10 yıl kadardır.

Ne kadar büyürler kaç kg olurlar?

Yetişkin (adult) dişi 2 kg ye kadar , Yetişkin (adult) erkek ise 4 kg ve biraz üstü.

6ec97996a5ffc92604ffac3bb9aaac9a.jpg

Renk Varyasyonları Nedir?

tabi bir çok çaprazlama ile çeşitli renk ve modelleri ortaya çıkıyor ama genel olarak renkleri kahverengi, siyah ve gri renklerinin tonları olarak değişir. Bazı ferretler soluk sarı renkli ve siyah gözlü olurlar bunlar tam anlamıyla albino değildir. Bunların''Albino'' olanları ise pembe-kırmızı gözlüdür.

ve kişisel olarak bana göre en değerli renk kırık beyaz (sarımsı)  siyah gözdür.

ferretscolourspatterns02.jpg

Ferret Cinsiyet Ayrımı

DİŞİ

female-sexing-ferret.jpg

ERKEK

xferret-penis-gender-sexing.jpg.pagespeed.ic.fOJvqZKf__.jpg

Ferretimizi Kısırlaştırma mız Şart mı?

Tek dişi beslenecekse Şart , tek erkek beslenecekse şart değil

ama genellikle 1 çift beslemenizi tavsiye ederim ozaman gerçekden çok oyuncul neşeli oluyorlar

Dişiyi Aldım Kısırlaştırmadım Ne olur?

Aplastic Anemia adında bir hastalığa kapılır ve sonu ölüm olur.

Erkek Ferretimi Kısırlaştırsam Ne olur?

Çiftleşmek için salgıladığı kokuyu kesersiniz ama hareketleri yavaşlar kilo alır

ben kişisel görüş olarak erkek ferreti kısırlaştırma taraftarı değilim.

Ferret Isırırmı?

arkadaşlar ferretleri yavruyken almak çok önemli nekadar çok ilgilenirseniz

okadar uysal oyuncul alısık olur

onun dısında yetiskin ferret alırken petshop degilde daha çok kişilerden almanız yararınıza olur petshoplarda hayvanların dengesi bozuluyor saldırgan oluyor

onun dısında ne kadar çok ilgi o kadar erken alısma olur.

332026161_280eafddb1.jpg

Evde Başka Küçük Hayvan ve Çocuğumuz Var Nasıl olucak?

Evet gel gelelim esas olan konuya ferret yabani olarak saldırgan ve vahşi hayvan statüsündedir doğal ortamda bu davranısları açlıkdan meydana gelir normalinde siz eve alacağınız ferretin sakin ve uysal olanını ve hiç bir zaman yemini eksik etmemenizi tavsiye ederim özellikle ferretden kucuk çinçilla,rat, vb kucuk hayvanlara salça olabilir onlara dikkat etmelisiniz ve evde cocugunuz varsa kucukse her ihtimale karsı kontrollü serbest bırakın ve göz önünde salın

Guiness.JPG

Kedim var iyi anlaşırlarmı?

arkadaşlar ben denedim anlaşmıyolar gelincikler kedilere rahat vermiyor sürekli oynamak için pesinde kosuyorlar ama ferret ve kedi yavruyken büyütülürse bi sorun olmaz gayet anlaşırlar.

Ferret-Cat.jpg

Veteriner , Aşı Sağlık v.s nedir?

genel kaynaklarda 1 kedinin doğumundan ölümüne kadar olan aşı ve kontroller geçerlidir ferret içinde

onun dışında evde bakılacağı için başka aşı v.s gerek yoktur yurt dışında özel aşıları var fakat tr de bulması zor getirmesi daha da zordur.

ev dışına girip çıkmayacak bir hayvan olucaksa gerek yok. onun dışında kediler için gereken aşı periyodları ve kontrolleri için götürebilirsiniz.

ferret-5.jpg

Bu Hayvanlar Kokar mı?

aslın hayvanlar kokmaz onların dışkı ve idrarları kokar ama erkek ferret de misk - misvak gibi bir koku salgılıyor beni rahatsız etmedi hatta bazı kesimler tarafından sevilen bi koku ben alısınca o kokuyu sevmiştim hatta bu misk esansları hacı misi yapımında falan kullanıyorlar değerli bi koku bazı hayvanlarda olan bir özellik ceylan v.s gibi.

4cdbf69c7519185a0f554d2e4e8e1f32.jpg

Ferretler Yıkanırmı?

evet arkadaşlar yıkanır lakin tüylerine bişey bulusunca yalayarak temizliyorlar

ama siz yıkamaz isterseniz ılık bir su ve kedi şampuanları ile yıkabilirsiniz

önemli olan sıcak günlerde yıkanmalı iyi kurutulmalı ve ceyranda kalmamalı.

lifebuzz-72d1892d434f4b0eccdcf44c2e116f8

Ferret ler ne kadar uyur ?

Günde 18-20 saat uyurlar, arada sırda uyanarak bir şeyler yerler ve nerede olduklarına bir bakarlar ve diğer ihtiyaçlarını giderirler. En faal zamanları güneş doğarken ve batarkendir, sanki yorulmak bilmezler.

maxresdefault.jpg

Ferret ve Hırsızlık Huyları

evet ferretler parlak olan madenleri seviyorlar benim altın saatimi alıp kendi yuvalarına saklamıslardı 3-4 gün aramıştım . bu hayvanları beslemeye karar verdiyseniz değerli ve parlak dikkatini çekecek eşyalarınızı onların ulaşamıyacağı bi yere koyun :)

Ferretler ve tuvalet eğitimi

ferretler kedi gibi evin içinde rahatca dolaşıcağı ortamlar olmalıdır cünkü kafesde çok mutsuz oluyorlar ben ferretlerime tuvalet eğitimini vermiştim

öncelikle ilk hafta bırakın istediği noktalara yapsınlar siz ıslak mendik ile temizleyin

onlar işaretlediği yerler dısında yapmayacaktır

daha sonra oraya kağıt havlu serin

ardından 1 hafta sonra kağıt havlu üzerine biraz kedi kumu serpin

1 hafta daha sonra kumkabını koyun ve alışmıs olucaklar :)

Savic-Rody-Toilet.JPG

Ferretler ne ile beslenmeli

ferretler doğası gereği canlı yemler ile beslenmeli (yavru tavşan,bıldırcın,fare v.s)

ama günümüz çağında bu işlemler hem pratik değil hem zor olabilir

onun yerine ben türkiyede bulabileceğimiz en iyi yavru kedi maması olan

orijen cat kitten veriyordum çokta iştahlı yiyorlardı

ven en önemlisi tavuk ve kanatlı ürünlerinden üretilen tahılsız yüksek gerçek etli mama vermelisiniz

onun dısında balık bazlı mamalardan kaçınmalısınız

birde bana hep soruyolardı yaş mama verebilirmiyiz diye hafta da 1 verilebilir bi sakıncası yok

ama çokda alıştırmamanız gerekir yinede verecekseniz kaliteli tahılsız yaş mamalarını tercih edin.

DS-ORIJEN-cat-and-kitten-whatsnew.jpg

Peki orijen iyi diyorsunda daha iyisi yokmu?

var ama türkiyede malasef yok ama yinede markas isimlerini vereceğim bulursanız onları alın

tüm dünyada en iyi iki markası şunlar

1.Wysong ferret Epigen 90

2.Innova Evo cat kitten

Suyu Nasıl vericem?

Suyu millet kemirgen suluklarıyla veriyor şok oluyorum çok yanlış

ağır seramik kedi su kablarıyla verilemsi en doğrusu gün içerisindede 2-3 kere tazelerseniz iyi olur

benimkiler taze suyu içmeyi çok seviyolardı.

Ferret2.JPG

Ferret Aldık oyuncak aksesuar ne almalıyız?

valla kedi ve köpek için bütün oyuncaklar ı alıp verebilirsiniz hepsini keyifle oynuyolar

onun dısında kanepe altlarına girip alt kumasına girip saklanmayı seviyolar ona dikkat etmelisiniz

onun dısında elektrik piriz ve kablolarını dikkat edin

T650784_47544

İÇERİK TAMAMEN ÖZGÜN BİLGİ VE TECRUBELERİME GÖRE YAZMIŞ BULUNMAKTAYIM

EMEĞE SAYGI

İZİNSİZ PAYLAŞMAYINIZ!

FERRET HAKKINDA HER TÜRLÜ SORUNUZA CEVAP VERİRİM

• Like 6
  • Thanks 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

:thanks:

Yavru bulunmuyor satanlar bakip buyuttuklerini satiyorlar malesef.1-2 aylik yavru olsa Ne guZel olur ;)

türkiyede malesef üretim olgusu yok bilinçsizlikden doğan yavruyu yaşatamıyorlar

ferret e dünyanın en kötü maması olan whiskas verip abi ferretim halsiz ne yapmalıyım diye bana soru soruyolar.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ferretler gerçekten çok güzel canlılar ya bazen canım sıkıldığında YouTube den videolarını açıp izliyorum. Ama maalesef Türkiye’de gelinciklere karşı da oldukça büyük bir ön yargı var :( 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bende şu anda 1-2 gundur yavru ferret beslemekteyim olabildigince kafes disinda birakiyorum fakat isiriyor sevmeme firsat vermiyor dislerini geciriyor hemen :( Alismasi icin ne yapmaliyim baska bilemiyorum :(

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Bende şu anda 1-2 gundur yavru ferret beslemekteyim olabildigince kafes disinda birakiyorum fakat isiriyor sevmeme firsat vermiyor dislerini geciriyor hemen  Alismasi icin ne yapmaliyim baska bilemiyorum

Bol bol elinize alıcaksanız elden yemliyceksiniz baya bir vakit geçirmeniz gerekiyor yattagını yere kokunuzun sindiği tişört vs koymanız kokunuza ve size alıstıracaktır ayrıca hayvana sert davranıcaksnz elinize atak yaptogonda çekmeyin ısırırsada ısırsın güclü durus sergilemezseniz o hayvandan itaat beklemeyin

Tapatalk Pro kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Bende şu anda 1-2 gundur yavru ferret beslemekteyim olabildigince kafes disinda birakiyorum fakat isiriyor sevmeme firsat vermiyor dislerini geciriyor hemen  Alismasi icin ne yapmaliyim baska bilemiyorum

Bol bol elinize alıcaksanız elden yemliyceksiniz baya bir vakit geçirmeniz gerekiyor yattagını yere kokunuzun sindiği tişört vs koymanız kokunuza ve size alıstıracaktır ayrıca hayvana sert davranıcaksnz elinize atak yaptogonda çekmeyin ısırırsada ısırsın güclü durus sergilemezseniz o hayvandan itaat beklemeyin

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu konularla ilgili hiçbir fikrim yok ilk defa bi foruma girdim 

Bahçede ferret olduğunu düşündüğüm bi yavru var ne yapıcağımı bilmiyorum sürekli ciyaklıyor sabahtan akşama kadar uzaktan izledim ama annesi gelmedi 1 yavruyu kedi öldürdü diyeri hala hayatta hemen bir şeyler yapmak istiyorum bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin yavruyu beslemeli miyim (not : daha yeni doğmuş)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Eminomi, 25 dakika önce yazdı:

Bu konularla ilgili hiçbir fikrim yok ilk defa bi foruma girdim 

Bahçede ferret olduğunu düşündüğüm bi yavru var ne yapıcağımı bilmiyorum sürekli ciyaklıyor sabahtan akşama kadar uzaktan izledim ama annesi gelmedi 1 yavruyu kedi öldürdü diyeri hala hayatta hemen bir şeyler yapmak istiyorum bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin yavruyu beslemeli miyim (not : daha yeni doğmuş)

o gelinciktir büyük ihtimal annesi yakınlardaysa ellememeni tavsiye ederim annesi halledebilir

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Kardeş ferretler çiftleşirmi acaba,?? 

Kadirefe92, 05.03.2021 - 20:51 yazdı:

benimde başlamak istediğim bir hobi açıkçası fakat nereden eğmin edeceğimi bilmiyorum bilen varsa yardımcı olabilirmi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

1 senedir ferret arıyorum ancak 3.000 lira gibi çılgınca bir fiyata buldum. Uygun fiyatlı ferret satan bir yer ya da birini bilen varsa lütfen yeşillendirsin 😔 İzmirdeyim, buralarda olursa daha da sevinirim. Ben bayağı gelincik arıyorum aslında ama herkes onu hayatta bulamayacağımı söylüyor 😟 bildiğim kadarıyla gelincikler yasak bile değil ama bulmak neden bu kadar zor?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: hacıhayri
      Kemirgenlerde diş sorunu sıklıkla görülmektedir genel olarak dişleri yaşam boyu uzamaya devam eder bunu bir kaç ürün ile kontrol altına alabiliriz. Kemirgeniniz sürekli kafesin telini kemiriyorsa uzama başlamıştır hemen bir kaç ürün ile onu bu huyundan vazgeçirip normal düzene sokabiliriz.

Kafeste Sürekli Bulunması Gereken Ürünleri Listeleyeceğim;

KEÇİ BOYNUZU

tatlı ve sağlıklı yapısıyla kemirgenlerin sevdiği kemirmekten zevk aldığı bir yiyecektir 1 tanesini ortadan ikiye kırıp verin kafes temizliğinde yenileyiniz

KABUKLU CEVİZ

Mutlaka kabuklu şekilde kafesine koymalısınız kokusunu alması için cevizi biraz çatlatıp koyabilirsiniz hem içini yiyecek hem kabuklarını kemirecektir

KABUKLU FINDIK

FINDIĞI DA KABUKLU KOYUP KEMİRMESİ İCİN UFAKTAN ÇATLATIP VEREBİLİRSİNİZ İÇİNİ AFİYETLE YİYECEKTİR CIKARMAK İCİNDE KABUĞUNU KEMİRMEK ZORUNDADIR OYUNCAK NİYETİNEDE OYNAYABİLİR

KOZALAK

Çam ağaçlarından düşen kozalakları toplayıp beyaz sirkeli suda yıkayıp durulayıp güneşte iyice kurutarak kemirgeninize verebilirsiniz hem severek oynayacaktır hem de diş sağlığına iyi gelecektir kafes temizliğinde çıkartıp yenileyiniz.

MEYVE DALLARI

Kemirgenlerinize meyve ağaçlarını kesip beyaz sirkeli su ile yıkayıp kurutarak verebilirsiniz genel olarak kemirgenler meyve ağacı dallarını severek kemirirler başlıca şu ağaçların dallarını verebilirsiniz;
      elma, armut, ayva, kiraz, vişne, dut, kivi, şeftali, kayısı, ceviz, iğde dallarını güvenle verebilirsiniz.

MİSVAK 

Misvak içerdiği özler bakımından kemirgenlerin diş sağlığı olumlu etkileyecek bir üründür genelde aktarlarda satılır kokusu biraz ağırdır kemirgenin alışması için biraz zaman gerekir alışması için fotoda göründüğü gibi dış kabuğunu bıçak yardımı ile soyup birazını lif haline getirmeniz gerekmektedir

YTONG (GAZ BETON)

İlginç bir ürün kemirgenler bu ürünü kemirmeye bayılıyor özellikle gerbiller, bunu da bir hırdavatçıdan temin edebilirsiniz küçük kare dikdörtgen haline getirip güzelce yıkayıp temizleyip kuruttuktan sonra kemirgenlerinize verebilirsiniz.

POMZA TAŞI (TOPUK TAŞI)

Pomza taşı kemirgenlerin severek kemirdiği üründür genel olarak kişisel bakım ürünleri satan veya büyük marketlerde bulunur bunda dikkat etmeniz gereken bunların boyasız saf halinde olanı almanız gerekiyor.

MİNERAL BLOCK (YALAMA TAŞI)

Mineral blocklar kafeste muhakkak bulunmalıdır hem hayvanın tuz ve mineral ihtiyacı için hem de kemirmesi için gereklidir ben genelde royal marka 3kg lik block alıp kırarak veriyorum her kafes temizliğinde değiştiriyorum.
      piyasada aşağıdaki gibi küçük ölçekli ürünlerde satılıyor imkan varsa oda olur ama royalin 3kglikleri daha ucuz ve daha avantajlı

KALAMAR KEMİĞİ

Kalamar kemiğini çok sevmeseler de kemiren kemirgen türleri de vardır bunu ben genel olarak beyaz sirkeli su ile kaynatıp duruluyorum ve güneşte kurutuyorum hem kalsiyum ihtiyacını da giderir.

KÜÇÜKBAŞ & BÜYÜKBAŞ HAYVAN ÜRÜNLERİ

KUZU KAMIŞI, AORT DAMARI, İNCE KAS, TENDON ürünlerinin alıp güneşte kurutulmuş üründür elastik yapısı kemirgenlerin çok hoşuna gider kemirmekten haz alırlar doğal ve protein alımını da sağlar.

PRESS KÖPEK KEMİKLERİ

Bu ürünlerde kemirme amaçlı kullanılır lakin her kemirgene hitap etmiyor belki sizin kemirgeniniz sevebilir alıp denemekte yarar var dandik değil iyi markanın ürünlerini kullanırsanız olumlu sonuç alırsınız

İPLİ VE LİFLİ KEMİRME OYUNCAKLARI

Bu tarz oyuncaklar alışveriş sitelerin de satılıyor doğal lifli iplikli ürünler hayvanların bunlara ilgisi var ama uzun ömürlü olmuyor hemen parçalayıp atıyorlar yine de kemirmeleri için uygun üründür

BİTMİŞ KAĞIT HAVLU RULOSU

Bitmiş kağıt havlu rulolarını atmayıp kemirgenlerinize verebilirsiniz iyi bir tünel oyuncak kemirmeleri için ideal bir üründür ama sıklıkla değiştirilmelidir çok çabuk paramparça olur

SONUÇ

Bu yukarıda söylemiş olduğum ürünleri hayvanınızın ömür süresince deneyebilirsiniz kendi hayvanınıza iyi gelen sevdiği şeylerle devam edersiniz genel anlamda kafes teli kemirme şikayetlerinden dolayı böle bir konu açmak istedim bunları kullanarak hayvanınızın tel kemirme alışkanından vazgeçirip sağlıklı ürünlerle sağlıklı dişlere kavuşturabilirsiniz.
    • Yazan: Toothless
      Merhabalar ferret almak istiyorum ama pek bir kaynak bulamadım. Ne sıklıkla ve ne kadar tüy döktüğünü söyleyebilir misiniz
      SUGAR GLiDER 

Yaşam Süresi :  12-15 Yıl

Uzunlukları :  13-19 Cm

Ağırlıkları : 85-142 gr

Kalp Hızı : 200-300 atım / dakika

Solunum Hızı : 16-40 nefes / dakika

Gıda Tüketimi : % 15-20 BWt

Baz Metabolik Oranı : 2,54 W / kg

Awg. Bslmetbolism : 46,2 kJ / d (130 g hayvan)

Aktif Metabolizma : 84-126 kJ / d

Cloacal Sıcaklığı : 32 ° C

Rektal Sıcaklık : 36 ° C

Termolitik Bölge    24-31 ° C

ÜREME HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Üretim : Esaret altında Yıl Boyunca

Östrus Döngüsü : Çok Yumuşak - 29 Gün

Gebelik Doğada Göç Sonrası 5-17 Gün, Fetus 50-75 Günde Kese İçinde Kalacaktır.

Anaç Annenin 1 Yılda Verdiği Süt : 1-2 Litre

Sütten Kesilme : Kese dışında 35-60 gün

Sugar Glider Erkek-Dişi Ayrımı

DİŞİ

ERKEK

SUGAR GLİDER İÇİN EN ÖNEMLİ 3 DİET !

-High Protein Wombaroo (HPW) Diet

Malzemeler;
      - 2 Su Bardağı Ilık Su
      - 1.5 Su Bardağı Bal
      - 3 Adet Çırpılmış Yumurta
      - Fincanın 4/1 i Kadar Yavru Kedi Süt Tozu Koyucaz (Tavsiye Ettiğim Marka Altta)
      - 1 Çorba Kaşığı Arı Poleni

Yavru Kedi Süt Tozu;

Yapılışı ;

-Bourbon's Modified Leadbeaters (BML) Diet

Malzemeler;

-  Organik Glikoz İçermeyen Elma Suyu
      - Çiçek Balı
      - Kabuğu Soyulmuş Yumurta
      - Meyveli Yoğurt
      - Repcal Calcium Ve Vitamin d3 (diğer markalarda olabilir)
      -Tavuklu Bebek Maması (hazır olanlardan)
      - Buğday (toz şeklinde)
      - Yulaf Ezmesi

Yapılışı ;

- SGS 2 DİET
      Malzemeler;

- Balkabağı
      - Tatlı Patates
      - Havuç
      - Papaya
      - Kavun
      - Cennet Hurması
      - 1 Adet Haşlanmış Soyulmuş Yumurta
      - Sıcak Suda Islatılmış Keten Tohumu
      - Protein Tozu
      - Akasya Sakızı
      - Probiotic Yoğurt
      - Arı Poleni
      - Toz Buğday

Yapılışı ;

Protein / Canlı Yem

Sugar Gliderlerin Diyetlerinin %50 si Protein Olmalıdır , Özellikle Üreme Açısından Dişiler Yüksek Proteine İhtiyac Duyarlar

%35 i Sebze Ve Meyve Olmalı

Geri Kalan %15 i de Tarifini Verdigim Dietler Den Oluşmaktadır.

Canlı Yem Olarak Verilecek Listesi ;

Un Kurdu

Mario Kurdu

Dubia 

Tartara

Çekirge

Yeni Doğmuş Lab Pinky si

Yeni Doğmuş Hindi Ve Tavuk Civcivi

Yeni Doğmuş Bıldırcın

Not: Bu Canlı Yemlere Kalsiyum Tozuna Bulanarak Verilmesi Önemlidir

Hayvansal Proteinler;

Haşlanmış Tavuk Eti

Haşlanmış Hindi Eti

Haşlanmış Ördek/Kaz Eti

Haşlanmış Kuzu Eti

Haşlanmış Dana Eti

Haşlanmış Yumurta (Tavuk,Ördek,Hindi,Kaz,Bıldırcın)

Not: Balık Ve türevleri Verilmemelidir !

Bebek Maması 

Sugarlarına Haftada En Az Birgün Bu tarz meyveli bebek mamalarından vermelisiniz çoğunlukla sugarlar elmalı veya armutlu mamaları seviyolar onu kendi hayvanınıza uygun şekilde deneyerek bulabilirsiniz

Yoğurt Kullanımı ;

Yoğurt Canlınız İçin Gerekli bir besindir haftada en az 1 günde yoğurt vermelisiniz yoğurta canlı yem veya sevdiği meyveleri püre halıne getirip karıstırarak verebilirsinz yada glikoz içermeyen meyvelii yoğurtlardan kullanabilirsiniz  

KEDİ MAMALARI;

Kedi mamaları günlük olarak yem kabının içinde olmalıdır tahılsız kedi mamaları tercih edilmelidir.

Ana Yem Değildir Yan Yem Olarak KULLANILIR !

Balık içerikli mama verilmemelidir! daha çok tavuk,kırmızı et içerikli YAVRU mamaları tercih edilmelidir.

Kuru mamaların içerikleri minumum %40 protein ve %10 yağ içerikli olmalıdır

Altta Görülen 2 Markanın 2 ürünü Dışında Hiçbir Kedi Mamasını Tavsiye Etmiyorum !

Sugar Glider İçin YENİLEBİLİR ÇİÇEK Listesi; 

Yenilebilir Çiçek Listesi ;

Anason Çördük - (Agstache foeniculum)
      Fesleğen
      Papatya - (Anthemis nobilis)
      Aynı Sefa - (Calendula officinalis)
      Krizantemler - (Krizantem spp.)
      Yonca
      Karahindiba - (Taraxacum officinale)
      Papatya 
      Gün Güzeli Çiçekleri - (Hemerocallis spp.)
      Japon Gülü - (Hibiscus rosasinensis)
      Hanımeli - (Lonicera japonica)
      Lavanta - (Lavandula officinalis)
      Gül - (Rosa spp.)
      Sharon Şakası - (Hibiscus rosasinensis)
      Biberiye - (Rosmarinus officinalis)
      AdaÇayı - (Salvia officinalis)
      Kokulu Sardunyalar - (Pelargonium spp.)
      Kabak Çiçekleri - (Curcubita pepo)
      Menekşe - (Viola odorata)

OKALİPTUS YAPRAĞI VE DALI

BU AĞACIN ÖNEMİ HEM SUGARLARIN EN SEVDİĞİ YAPRAK VE DİŞLERİNİ SAĞLIKLI TUTMAYA YARAYAN BİŞEYDİR AYRICA KOKUSU SUGARLARI DAHA MUTLU VE HUZURLU EDECEKTİR

Sugar Glider Japon Gülü Yerken

Sugar Glider İçin Güvenli Sebze Meyve Listesi

Meyveler ;

Elma , Kayısı, Armut, Avokado , Muz, Böğürtlen, Yaban Mersini, Kavun , Yıldız Meyvesi, Kudret Narı, Kavun, Çerimoya, Kiraz (tatlı), Hindistan Cevizi , Yengeç Elma, Kızılcık, Kuş üzümü,Mürver, İncir, Bektaşi üzümü ,Üzüm (yeşil çekirdeksiz), Guava, Jackfruit, Java Erik, Hünnap, Kivi , Mango , Dut, Papaya, Tutku Meyvesi, Şeftali, Armut , Trabzon Hurması, Ananas , Muz, Erik, Nar, Dikenli Armut, Kuru erik, Ayva, Kuru Üzüm,Ahududu, Çilek, Karpuz .

Sebzeler;

Yonca Filizi, Enginar, Asparagas, Bebek Havuç , Pancar Yeşillikleri, Pancar, Siyah Bezelye, Brokoli, Brüksel Lahanası , Lahana, Havuç, Karnabahar, Kereviz , Hindiba, Çin Lahanası, Kara lahana, Mısır, Bezelye, Salatalık , Patlıcan, Tahıl , Fasulye , Zencefil Kökü, Yeşil Fasulye, Yeşil Biber , Meksika turpu , Marul, Mantar , Hardal Yeşillikleri, Bamya, Bezelye , Patates, Kabak , Turp, Kırmızı Biber (tatlı), Şalgam bitkisi,Bamya, Ispanak ,Su Teresi, Kış Kabağı, Yams, Sarı Balmumu Fasulye, Kabak , bal kabağı

Su İhtiyacları ;

Damacana Suyu Kullanılmalıdır Gün Aşırı Tazelenmelidir 

Bilyeli Kemirgen Suluğu Kullanılmalıdır Açık Kaplardan Su Verdiğiniz Taktirde dökerek Kendini Ve Kafesini Islatacaktır.

Kalsiyum İhtiyacları ;

Sağlık sorunlarını önlemek için yeterli kalsiyum almaları çok önemlidir.Yurt Dışında Sugar Gliderler İçin Özel üretilen kalsiyum tozlar vardır ama türkiyede sürüngenler için kullanılan kalsiyum tozlarıda her 6-7 günde bir sevdiği yiyeceklere veya canlı yemlere bulayarak verebilirsiniz Kırılgan kemikler, arka bacak felci veya beslenme osteodistrofisini önlemek için kalsiyum takviyeleri önemlidir.

Tavsiye Edilen Markalar;

EXO TERRA - REPASHY - REP-CAL - ZOO MED - GLİDER-CAL

VİTAMİN TAKVİYESİ

İÇERİK;
      Hangi Vitaminler Var?

Gervit-w multi vitamin ürününde canlının vücudunun ihtiyacına göre düzenlenmiş 18 adet vitamin bulunmaktadır.
      Bu vitaminler 1000 ml başına şu şekildedir :

Kolin klorür (3a890) 20.000mg, İnositol (3a900) 500mg, D-pantenol (3a842) 636mg, C vitamini 1000mg, L-karnitin (3a910) 42mg, K3 vitamini (3a710) 500mg , Niasinamid (3a315) 1500mg, B1 vitamini (3a820) 220mg, Riboflavin-5-fosfat ester monosodyum tuzu olarak B2 vitamini 1000 mg, B6 vitamini (3a831) / piridoksin hidroklorür 200mg, B12 vitamini / siyanocobalamin 1000 ug, Biyotin (3a880) 1000 ug, Folik, folik (3a316) 5.4 mg, A vitamini (3a672b) 1.000.000I.E., D vitamini (E671) / D3 vitamini 170.000IE, E vitamini (3a700) 2000 mg, Betain hidroklorür (3a925) 4.000 mg  

Kullanımı ;

100 ml suluğa 20 damla koyunuz 24 saat geçmeden geri alıp normal su koyunuz.

UVB VE GÜNEŞ İHTİYACLARI;

Gece gündüz döngüsü için ısıklandırma gereklidir yada pencereli bir odada bakılabilir eger döngüyü gösterecek penceresiz yerlerde bakıyosanız ısıklandırma ile yapay döngü yapılabilir

Ayrıca haftada bir kaç kez güzel havalarda güneşe çıkartıp d vitamini almalarını sağlamalısınız aksi takdirde arka ayak felci geçirirler buna dikkat edilmelidir kalsiyum ve beslenmenin yanı sıra uvb ve güneşlenmede önemlidir hem psikolojik anlamdada daha iyi hissetmelerini sağlar

UVB ampül şart degil ama güneş görmeyen bir oda veya bir yerde bakıyosanız kullanmanızda yarar vardır.

Sugar Glider Renk Varyasyonları ;

CLASSIC SUGAR GLIDERS

ALBINO SUGAR GLIDERS

BLACK BEAUTY SUGAR GLIDERS

BLACK FACE BLACK BEAUTY SUGAR GLIDERS

CARAMEL SUGAR GLIDERS

CREMEINO SUGAR GLIDERS

LEUCISTIC SUGAR GLIDERS (DÜNYADAKİ EN DEĞERLİ RENK VARYASYONUDUR)

MOSAIC SUGAR GLIDERS

PIEBALD SUGAR GLIDERS

PLATINUM SUGAR GLIDERS

RED SUGAR GLIDERS

RUBY LEUCISTIC & RUBY PLATINUM SUGAR GLIDERS

WHITE FACE BLONDE SUGAR GLIDERS

BARINMA/KAFES

Büyük boy Papağan veya Maymun Kafesleri Uygundur Ancak teller arası mesafe çok açık olmamalıdır çünkü aralardan kaçabilirler  altı ızgaralı raflı olursa taban malzeme değişimi açısından kolay olacaktır onun dısında rahat tırmanmaları açısından dikey değilde yatak telli kafesler tercih edilmelidir teraryum v.b tarz ürünler hava akışı açısından bu hayvanlarda uygun değildir

kafes örnekleri;

Yuva Ve Barınma
      Kendilerini Kafesde Güvende Hissetmeleri İçin Kafesde Mutlaka Polar Malzemeden bir kese olmalıdır ve bu keseyi kafesde yüksek bi yere asılmalıdırki sugarlar oraya yuva yapabilsin kendilerini güvende hissedebilsinler bölelikle stress e girmemiş olurlar 

EGZERSİZ ÇARKLARI 
      Egzersiz Çarkları hayvan için önemlidir egzersiz çarkı olmassa hayvan yağlanır haraketleri azalır bir çok hastalıga davetiye çıkartır bu yuzden sugarlar için egzersiz çarkları zorundadır ama türkiyede malesef büyük ebatlarda yoktur sadece yurt dısında mevcut ben yinede marka ve boyut vericem sizlere internetten getirtirsiniz.

Raptor Wheels 16 inç

Kaytee Silent Spinner 12 inç

Silent Runner 12 inç

Wodent Wheel 12 inç

Flying Saucer 12 inç

Trixie Exercise Wheels 33 cm

TABAN ALT MALZEMESİ 

Taban Malzemesi Olarakda  kokuyu ve çişi absorte etmesi için kedi kumu kullanılması gereklidir unutulmaması gereken tek şey enaz kumun yuksekliği 5-8 cm olmasıdır ayda bir deişim yapmanız kafidir.

benim tavsiyem Ever Clean Fast Acting dir.

EKSTRA KOKU ÖNLEYİCİ ÜRÜN TAVSİYE;

Kedi Kumuna Tuz gibi Ekip Karıştırınız Kullanım Bukadar Basit

ÜRÜN ADI : VERSEGE LAGA Deodo Apple Perfume

KONU TARAFIMDAN ENGİN TECRÜBE VE BİLGİLERİMLE YAZILMIŞTIR TÜRKİYEDE BESLEYİP DENEYİP TECRÜBE EDİP KALEME ALAN İNSAN YOKTUR HEPSİ BİLGİ TECRÜBEME DAYALI ANEKTOTLARDIR İZİNSİZ PAYLAŞILAMAZ KOPYALANAMAZ

EMEĞE SAYGI 

AKLINIZA GELEN HER TÜRLÜ SORUYU KONU ALTINA YAZARAK SORABİLİRSİNİZ
      PROJE ALTTA BULUNAN SEMENDER TÜRLERİ İÇİN GEÇERLİDİR !

Anadolu Pürtüklü Semenderi http://www.turkherptil.org/contents/tur/Tumb/358_75573366_1042018103813.JPG  
      Triturus anatolicus

Balkan-Anadolu Pürtüklü Semenderi Triturus ivanbureschi  
      Batılı Kuzey Şeritli Semenderi Ommatotriton nesterovi

Doğulu Kuzey Şeritli Semenderi Ommatotriton ophrytic  

Küçük semender (Cüce)

Lissotriton vulgaris

Kırmızı Karınlı Japon Semender i

Cynops pyrrhogaster

Axolotl

Ambystoma mexicanum

Evet arkadaşlar semender bakımında en büyük sorun beslenme yem kabul etmemesi durumuyla sıkça karşılaşmaktayız
      ben artık bunun önüne geçmek istiyorum insanlar Canlı tubifex , kan kurdu , un kurdu v.s canlı yemlere ulasımının yetersiz oldugunu düşünüyorum hem kucuk yastaki kardeşlerimizin aileleri hayvana sıcak baksalarda canlı yemlere sıcak bakmamakda

ve şuan türkiye piyasasında bulunun yüksek kaliteli markaların BÜTÜN etcil yemlerini almış durumdayım

ve hepsini hayvanlara vererek test edicem yedikleri kuru yemleri gözlemleyerek notlar alıp sizlerle paylaşıcam

HANGİ KURU YEMLERİ DENEYECEĞİM BİR GÖZ ATALIM

Balık Yemi Olarak;

Inve Yavru Büyütme Yemi 1 mm 2 TL Sera Cichlid Red XL Granül Yem 15 TL Deep Fix Granül Red 6 TL Tetra LuoHan 10 TL Tetra Pro Energy 20 TL Tropical Cichlid Gran 10 TL Sera Red Parrot 20 TL Tetra Discus Granules 15 TL Naturel Yem 45 TL Sera Immun Pro 40 TL Hikari Micro Pellets 30 TL Happy Fish Yavru Balık Yemi 35 TL Sera Vipagran 15 TL Tetra Cichlid Colour Mini Granules 15 TL Tropical Discus Gran D-50 Plus 12 TL JBL Novo Bits Granül 7 TL JBL Novo Grano Mix Mini Granül 20 TL Dainichi Cichlid Ultima Krill 20 TL Tetra Rubin 15 TL Dajana Tablets 10 TL Çamlı BioAqua Alabalık Dip Yemi 1 mm 3 TL Sera Bettagran Granül 4 TL Tetra Betta Granules 4 TL  
      Kaplumbağa Yemi Olarak;

Tetra Reptomin 10 TL Sera Raffy P 15 TL Sera Reptil Carnivor  15 TL   
      Kurutulmuş Canlı Yem Olarak;

Kurutulmuş Rotifer 22 TL Kurutulmuş Kan Kurdu (Bloodworm) 30 TL Kurutulmuş Solucan 20 TL Kurutulmuş Su Piresi 15 TL Tubifex 35 TL Kurutulmuş Artemia 15 TL Kurutulmuş Karides 15 TL Kurutulmuş Çekirge  Kurutulmuş Kızıl Sivrisinek Larvası (Jbl Novo Fil) 35 tl  
      Toplam Proje Maliyeti;

602 TL

Sadece Yem Ücretidir Bunun İçinde Kargo Ücreti Yoktur
      Çoğu Yem Kovadan Bölmedir İnternet ve Yerel Akvaryumcular'dan Satın Alınmıştır.
      04.02.2019 itibaren bu fiyatlara alınmıştır

Test Şekli Su şekilde olacak 2 günde bir bir yemi deniyeceğim 24 saat koyucam yemezse yemi çıkartıp severek yediği solucanı yediricem tekrar 2 gün sonra başka yem deniyeceğim uzun ve yorucu bir süreç herşey siz hobiciler için olucak yediği yemlerin yanına yeşil tik atıcam ve altta liste olarak paylaşıcam.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.