Jump to content
katilayi

Kabuk Atma Süreci

Önerilen İletiler

Her yerde kabuğa girecek hayvandaki belirtiler yazılmış ama bu döngünün zaman aralıklarını bulamadım böyle bir bilgi mevcut mu ? yani kendimden örnek vereyim l3de haftada 1 beslediğim tarantula l4e ne zaman geçer ? Ne zaman l3 olduğunu bilmiyorum sormak istediğim siz bugün l3 oldu gibi düşünüp l4 ne zaman olur tahmin edebilir misiniz ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Guest Enes G.

Belirli bir zaman periyodu bulunmaz. Tamamen çevresel faktörler ile alakalıdır. Isı,nem,beslenme,stres,aydınlatma vb.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: Darloch
      L kaç gibi duruyor. L3 diye aldım emin değilim ama

• Yazan: Wh1te
      Herkese Merhaba!

Bugün en çok hobiye yeni başlayan arkadaşların merak ettiği,sürekli bu konuda post açmaya gerek kalmadan rehber niteliğinde kolay ve anlaşılabilir bir şekilde,
      bu konuyu sizlere anlatmayı çalışacağım.Özellikle yeni başlayan hobicilere üşenmeden okumalarını şiddetle öneriyorum.

Peki bu konu ne? Haydi başlayalım;

Lütfen eksik veya hatalı bulduğunuz kısımlar var ise düzeltmekten çekinmeyin..

Konumuz, tarantulalarda kabuk süreci.Sizlere ve özellikle yeni hobicilere, kabuk süreci hakkında faydalı ve yeterli olduğunu düşündüğüm bilgiler vereceğim haydi temelden başlayalım

1-Tarantulalar Neden Kabuk Atar?

Sanılanın aksine tarantulalar sürüngenler veya çoğu canlı gibi sürekli bir büyüme gerçekleştirmezler.
      Dış iskeleti, tarantulanın büyümesine engel olduğu, kısıtladığı ve bir süre sonra sığamadığı için kabuklarını değiştirirler.
      Kabuk sonrası canlınızın gözle görülür derecede büyümesini sebebi basitçe budur.

2-Canlımın Kabuk Atacağını Nasıl Anlarım?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, kabuk süreci türden türe ve canlıdan canlıya göre çok değişkendir.

Alttaki seçeneklerin bazen bir arada gerçekleştiği gözlemlenebilirken bazen de ayrı olabilir.
      İstisna ve kesin olmayabilecek durumlarda zaten sizleri bilgilendireceğim

O zaman seçeneklerimize geçelim;

a) Tarantulanız Yemek Yemeyi Keser(İstisna Durum)

En belirgin belirtilerden birisi ,sağlıklı bir şekilde yemeğini yiyen canlınızın bir anda yemek yememesidir.
      Canlınız yeme saldırmayabilir,yemi görmezden gelebilir veya ısırıp bırakabilir.Canlınız eğer yem yemiyorsa onu zorlamayın.
      Yem yememesinin birçok sebebi olabilir.Canlınız tok olabilir.Metabolizmasının hızlanması için ısıyı arttırabilirsiniz.

Canlıyı veya yaşam alanını sürekli kurcalıyorsanız veya yaşam alanı değişmişse yem kabul etmeyebilir.
      Verdiğiniz canlı yemin boyutu çok büyük olabilir.Canlı kendi boyundan büyük yemlerden korkabilir.

Veya düşük ihtimal olsa da verdiğiniz canlı yemi sevmiyor olabilir.
      Canlınız yemek yedikten kısa bir süre sonra da kabuk atabilir,bu durum genelde slinglerde görülür.

b) Tarantulanızın Abdomeni Kelleşir.(İstisna Durum)

Eğer tarantulanızın abdomeninin üst kısmında.Siyah lekeler oluşmuşsa, abdomen tüylerinde dökülme ve
      kellik oluşmaya başlamışsa.Tarantulanız yüksek ihtimalle kabukta demektir fakat bazı canlılarda gözlemlenmeyebilir.

c) Tarantulanız Ağ Örer,Yuvasını Kapatır(İstisna Durum)

Eğer tarantulanız normalden fazla, zemini yanlardan destekleyecek şekilde veya sadece zemini kaplayacak şekilde ağ örüyorsa kabukta olabilir.
      Aynı olay tünel kazan tarantulalar için, tünelin girişini ağla kapatma olarak da görülebilir.
      Ağ örmek yerine genelde saklanma alanı bulunan canlılarda direkt yuvanın girişine torf yığıp kapatma görülebilir

d) Tarantulanızın Renkleri Kararır.(Kesin Kabuk belirtisi)

Kabuk sürecinde olan bir tarantulada üstte belirttiğim durumlar sıkça gözlemlenir.
      Eğer tarantulanızda üstte belirttiğim durumlar var ve hala kabukta olduğundan şüpheliyseniz,yardımımıza bu seçenek koşuyor  

Genellikle kesin kabuk belirtisi olmakla beraber renklerini almış (juvenile, sub-adult, adult) canlılarda.
      Renklerde kararma yerine solma olarak gözlemlenebilir.

Peki Kararma Süreci Nasıl gelişir?

Yemi kesmesinden itibaren sling bir canlıda ilk 3-6 günden itibaren ayak uçlarından başlayan ve tüm vücuda yayılan hafif kararma görülür.
      Sonrasında ise kabuk atımına az bir süre kala ( 2-3 gün) tarantulanızın renkleri ciddi anlamda kararır.

e) Tarantulanızın Hareketleri Yavaşlar.(Kabuk Belirtisi)

Genellikle kabuk sürecinin orta ve sonuna kadar görülen bu durum kabuk yatışı dediğimiz olaydır.Tarantulanız,gövdesi hafif yukarda,bacakları hafif kapalı
      bir pozisyonda bekler.Temas ettiğinizde ise ya hareket etmez ya da çok az hareket eder.

3- Canlınızın Kabukta Olduğunuz Kesin Anladınız Peki Şimdi Ne Yapmalı?

a) Tarantulanızı strese sokmayın.
      Karanlık ve sıcak bir ortamda bırakın ve gerektiğinde dışarıdan kontrol edin.Gerekmedikçe kabını ellemeyin elleseniz bile canlıya müdahalede bulunmayın. 

b )Kabuk sürecinin en önemli konusu nem kısmıdır.Bu yüzden bu konuyu öne çıkarma adına renkli yazacağım.

Bir yer türü için nem %60 da ise nem oranını %65-%70 e çıkarın.
      Bu doğrudan tarantulanızın kabuk sürecinin rahat geçmesini sağlayan bir etkendir.
      Nem az olursa tarantulanız kabukta sıkışabilir veya kabuk atması zorlaşabilir. 

c) Kabukta olduğundan şüphelendiğiniz canlınıza sürekli yem denemesinde bulunmayın.
      Eğer birkaç gün geçtikten sonra kabuk belirtisi yoksa beslemeyi deneyin.

d) Canlınızın yaşam alanında kesinlikle canlı yem bırakmayın,bu onu strese sokup sıkıntılı bir kabuk süreci geçirmesini sağlar.

4-Kabuk Sürecinde Yaşanabilecek Sıkıntılar Nelerdir?

a)Aslında bu kısma değindik fakat yine de belirtelim.Nem az olduğu ve abdomen çok şişik olduğu zaman nadiren olsa da tarantulanız kabuğuna sıkışabilir.

b)Canlınız strese girerse, strese giren canlınız uzuv kaybı yaşayıp ya da erken yemleme sonucu dişini kırıp yemden kesilebilir ve 
      eğer sling değilse bir sonraki kabuğa kadar yaşatamayabilirsiniz.

5-Şimdi ise kendi canlımın kabuk sürecini,notlar ve fotoğraf ile gözlemleme vakti  

UYARI:KABUK SÜRECİNDE CANLINIZA KESİNLİKLE EN UFAK BİR RAHATSIZLIK VERMEYİN,STRESİ TETİKLEYEBİLİR.EĞER 3-5 SAAT GEÇMİŞ VE KABUK SÜRECİ TAMAMLANMAMIŞSA BİR SORUN VAR OLABİLİR.UZUN SÜRE GEÇMİŞ VE KABUK ATIMI İLERKEMİYORSA CANLIYI RAHATSİZ ETMEDEN ORTAMIN NEMİNİ ARTTIRMAYI VEYA ICU(Yoğun Bakım Ünitesi)'YA ALMAYI DENEYEBİLİRSİNİZ.

Normalde kabuk atımı şu şekilde geçekleşir.
      1-Baş kısmı çıkar
      2-Ayaklar çıkmaya başlar ve abdomen ayrılmaya başlar.
      3-Ayaklar ve abdomen kabuktan ayrılır.

Not: Canlınız kabuk sonrası bir süre ters kalabilir,sonrasında kendini düzeltecektir.Bu süreçte müdahele etmeyin, yem denemesi için kabuğunun sertleşmesini de sinirlerinin oturmasını bekleyin.Slinglerde 2-4,juvelerde 4-7,sub-adult ve adultlarda 7-15 gün bekleyebilirsiniz

6-Son olarak canlımı nasıl daha hızlı kabuk attırabilirim derseniz;

Bu konuyu açmamda bana destekte bulunan arkadaşlara teşekkür ediyorum.. Umarım bu rehber sizler için faydalı olmuştur.İyi ve sağlıklı hobiler..

• Yazan: KomutanIogar
      merhaba bi arkadaş takas yapmaktan yana 
      benim l3 l4 roseam var onun ise 
      l3 murinusu var takas yapmak istiyor sizce mantıklımı siz olsanız yaparmısınız 
      adil bir takasmı

• Yazan: alp_kuzgun
      L12 canlı kabuk atarken dişi kabukta kalmış. Henuz yeni kabuk attığı için yeme atlıyor mu denenmedi ama abdomen iyi durumda. Canlı benim değil bir dostum hesabı olmadığı için konuyu acil olarak onun yerine açmamı rica etti takip edecek ona iyileşme sürecinde yapması gerekenler hakkında bilgi verebilirseniz çok iyi olur. Müdahale etmeli mi yoksa sonraki kabuğa kadar standart bakıma devam edip iyileşmesini mi beklemeli? (Nem vs uygundu diyor. Neden başına gelmiş olabilir?)

• Yazan: Wh1te
      Herkese merhaba

Pulchripes türü tarantulamın(l2) kabuk atacağı tahmini zamanı öğrenmek için bu konuyu açıyorum.
      En son nisan ayının başında kabuğunı attığı söylendi ve kendisi 1 hafta önceye kadar 2 günde bir yem kabul ediyordu.Un kurdu ve bufalo kurdu karışık besleme yapıyorum.Kutusu modemin yanında duruyor ve düzenli olarak nem kontrolünü yapıyorum.Artık 2 günde bir değilde 3 günde bir yem kabul etmeye başladı ama eskisi gibi iştahlı değil ve son zamanlarda kabını bu hale getirmiş.Torfu sadece bir kısma yığmış ve zemine ince bir ağ örmüş.Abdomeninin üstünde leke oluşmaya ve tüyleri dökülmeye başladı.Partileri ise kararmaya başladı sizce tahmini olarak ne zaman kabuk atar?Kendim yem vermeyi kesmeli miyim yoksa kendisi yemeyi durdurur mu?Ayrıca abdomen durumu sizce nasıl? (Son fotoğraf 1 hafta önceden)

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.