Jump to content
arda_dolgun

Crested Gecko Yumurta Taşıma

Recommended Posts

merhaba ben bu hafta için evden ayrılıp araba ile başka bir yere geçeceğim crested gecko yumurtam nerdeyse çıktı 1 hafta içinde çıkacağını düşünüyorum sizce yanıma alsam bir problem olurmu araba ile götürsem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sıcaklığı ve nemi muhafaza edebilecekseniz ve yumurta yerinden oynamayacaksa problem olmaz. Bende daha önce başka şehire yanımda taşımak zorunda kalmıştım. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
arowana heco, 22 dakika önce yazdı:

Sıcaklığı ve nemi muhafaza edebilecekseniz ve yumurta yerinden oynamayacaksa problem olmaz. Bende daha önce başka şehire yanımda taşımak zorunda kalmıştım. 

sıcaklı ve nemde bir problem olacağını düşünmüyorum birde arabının içinde küçük sarsıntılardan problem olur mu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By alaca017
   Arkadaşlar elimde satılık multivitamin var. Çok çok az kullanıldı. Canlılarımı kaybettiğim için satıyorum. Multivitaminin fiyatını aşağı yukarı biliyorsunuzdur. Görsel sizi yanıltmasın. Daha detaylı bir şekilde bilgi almak için lütfen bana ulaşın.
    
   Fiyat: 30TL (Fiyata aldanmayın sadece elimden çıkmasını istiyorum çünkü her geçen gün elimde çürüyor)
   Skt:07/2021
    
   Tel:05455949569
   Ins:enes.yuceer17
   Face:fb.com/enes.yuceer14  • By erayyildiz58
   Herkese Merhaba,
    
   Haftasonu crested geckom ve Ball pythonum için hazırladığım teraryumları paylaşıyorum.
    
   Hobiye teşvik etmek ve güzel fikirlerinizi almak amacıyla paylaşıyorum.
    
    
    
   20191221_085702000_iOS.mp4
   20191221_090155000_iOS.mp4

  • By EMEGEN
   hobiye yeni başladım.Kraliçemin bugün yumurtladığını gördüm ve çok güzel bir duyguymuş.
  • By KorayBcn
   Un Bitleri
   Tribolium Confusum (karışık un böceği ) - Tribolium Castaneum (Kırmızı un böceği)
    
   Giriş
    
   Kırmızı ve karışık un böcekleri un, tahıl, yemek, kraker, fasulye, baharat, makarna, kek karışımı, kurutulmuş hayvan yemi, kuru çiçekler, çikolata, fındık, tohumlar ve hatta kurutulmuş müze örnekleri gibi depolanmış tahıl ürünlerine saldırırlar ve beslenirler.
   Kırmızı un böceği alerjik bir yanıt ortaya çıkarabilir, ancak hastalık yaydığı ve bir ev veya mobilya yapısına zarar verip vermediği bilinmemektedir. Bu böcekler, evde ve marketlerde depolanan ürünlerin en önemli iki zararlılarıdır. Karışık un biti, ilk bakışta kırmızı un bitine çok benzer olduğu için kimliği hakkında kafa karışıklığı nedeniyle bu ismi almıştır.
    
    

   Şekil 1. Bir yetişkin kırmızı un biti, Tribolium castaneum(solda)
    ve bir yetişkin karışık un biti, Tribolium confusum(sağda).
    
   Dağılım
   Kırmızı Un Biti : Hint-Avustralya kökenlidir ve ılıman bölgelerde bulunur, ancak soğuktan korunan yerlerde kışın hayatta kalabilir.
   Karışık Un Biti : Başlangıçta Afrika kökenli karışık un biti, dünyanın daha soğuk iklimlerinde farklı bir dağılıma sahiptir.
   Tanımlama ve Yaşam Döngüsü
   Bu böcekler, yaklaşık 3 mm uzunluğunda küçücük olsalar da, yetişkinler uzun ömürlüdür ve üç yıldan fazla yaşayabilirler.
    

   Şekil 2. Mısır taneleri üstünde gösterilen karışık un biti, (Tribolium confusum)
    
    
   Kırmızı unu biti kırmızımsı-kahverengidir ve antenleri üç bölümlü bir grupla son bulur. Şaşkın un böceği aynı renk olmasına karşın, anten ucu dört bölümden oluşan grupla son bulur.
    
    
    

   Şekil 3. Yetişkin kırmızı un bitinin (Tribolium castaneum) üç bölümlü anteni ve
   yetişkin bir karışık un bitinin (Tribolium confusum) dört bölümlü anteni.
    
    
   Kırmızı un böceğinin başı yukarıdan görülebilir, gagası yoktur ve toraks hafif kıvrımlı taraflara sahiptir. Şaşkın un böceği benzerdir, ancak toraksın kenarları daha paraleldir.
    
    

   Şekil 4. Kırmızı un biti (solda), Tribolium castaneum ve karışık un biti (sağda), Tribolium confusum
   yetişkinlerinin karşılaştırması. Kırmızı un bitinin anteni 3 bölümlü bir kulübün
   ucunda sona eriyor ve toraksın kenarları hafifçe kıvrılıyor. Şaşkın un bitinin
   antenleri üzerinde belirgin bir gruba sahip değildir ve toraksın kenarları daha düzgündür.
    
    
    
   Kırmızı ve karışık un böcekleri aynı ortamda yaşar ve kaynaklar için rekabet ederler. Kırmızı un böceği özellikle bir fırtınadan önce uçabilir, ancak karışık un böceği uçmaz. Her iki türden yumurta, larva ve pupa birbirine çok benzer ve benzer ortamlarda bulunur. Yumurtalar beyaz, mikroskobik ve genellikle yüzeylerine yapışmış un parçalarına sahiptir. İnce larvalar kremsi sarı renkte açık kahverengidir. Son vücut segmentinde iki siyah sivri çıkıntısı bulunur.
    
    

   Şekil 5. Un bitinin Larvası
    
    
   Bu böcekler yıl boyunca sıcak bölgelerde üreyebilir. Yaşam döngüsü 40 ila 90 gün sürer ve yetişkinler üç yıl yaşayabilir. Yaşam döngüsünün tüm biçimleri(yumurta, larva, pupa...) aynı zamanda istila edilmiş tahıl ürünlerinde bulunabilir.
    
    

   Şekil 6. Un bitinin yaşam döngüsü
    
    
   Alışkanlıklar
   Un bitleri, istila edilmiş tahılda çok sayıda mevcut olabilir. Yetişkinler ışığa çekilir, ancak rahatsız ettikleri zaman saklanırlar.Tipik olarak, bu böcekler yalnızca istila edilmiş tahıl ürünlerinde değil, aynı zamanda hububatın döküldüğü çatlaklarda da bulunabilir. Yüksek nem içeriğine sahip tanelere çekilirler ve istila ettikleri tahıllara gri tonlamaya neden olabilirler. Böcekler rahatsız edici bir koku verirler ve mevcudiyetleri tahıldaki küf gelişimini destekler.
    
   Başa Çıkma Yolu
   Bir istilayı bitirmenin ilk adımı, istilanın kaynağını bulmak ve ve ortadan kaldırmaktır. Un bitleri, en küçük tahıl parçalarıyla bile besleyebilir ve hayatta kalabilir, bu nedenle temizlik, bu zararlıları kontrol etmenin önemli bir parçasıdır. Kaynağı bulmaya çalışırken, kuru evcil hayvan yemi, kuru çiçekler, kuruyemiş, kuşburnu ve tüm tahıl ürünleri de dahil olmak üzere tüm olası gıda maddelerini dikkatle aradığınızdan emin olun. "Sızan paketler" aradığınızdan emin olun. Bir paketten dökülen küçük parçalar ya da tahıllar, genellikle bir istilanın var olduğuna dair bir işarettir.  İstila edilmiş tüm malzemeleri aldığınızdan emin olun ve malzemeyi mühürlü bir torbaya yerleştirerek, dış çöp konteynerına atın. İstenilen malzemeyi dört ila beş gün boyunca bir dondurucuya da yerleştirebilirsiniz bu da bir yöntemdir.
    
   Bu böceklerin kiler dışındaki alanlarda bulunabileceğini unutmayın. Baharatları, evcil hayvan yiyeceklerini ve çiçek aranjmanlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca, mobilya veya doldurulmuş hayvanlarda bu böceklerin beslenebileceği doğal ürünler olabileceğini unutmayın. Ayrıca, buzdolabının, sobanın, ocağın vb. altına dökülen yiyecekler olup olmadığını kontrol edin.Bu böcekler çok küçük yiyecek parçalarını bulabilirler.
   İstila edilmiş malzemenin tamamı temizlendikten sonra, istila çevresindeki alanın vakumlandığından ve temizlendiğinden emin olun. Duvar kağıdınız varsa, onu çıkarıp, sabun ve sıcak su ile iyice temizleyin ve yeni kağıtla değiştirin. Herhangi bir yerin çatlaklarına dikkat ettiğinizden emin olun. Yeniden istilayı önlemek için tüm hububat ürünleri, sıkı geçme kapaklı kaplarda veya dondurucuda saklanmalıdır. Ayrıca istilanın nereden geldiğini de düşünün. Aynı yerden istila edilmiş tahıl ürünlerini satın alarak yeniden istila edilebilecek olmanız muhtemeldir. Alışveriş yaparken, bu "sızan paketleri" arayın. Bir böcek istilasından şüphelenirseniz, ürünü satın almayın.
    
    
       Referanslar
    
   Alanko K, Tuomi T, Vanhanen M, Pajari-Backas M, Kanerva L, Havu K, Saarinen K, Bruynzeel DP. 2000. Occupational IgE-mediated allergy to Tribolium confusum (confused flour beetle) Allergy 55: 879-882.
   Anonymous. 1986. Stored-Grain Insects U.S.D.A. Agricultural Handbook 500.
   Arbogast RT, Kendra PE, Mankin RW, McGovern JE. 2000. Monitoring insect pests in retail stores by trapping and spatial analysis. Journal of Economic Entomology 93: 1531-1542.
   Bousquet Y. 1990. Beetles associated with stored products in Canada. Canadian Government Publishing Centre, Ottawa 189-192.
   Cotton RT. 1950. Insect damage to stored grain and its prevention. Pest Control 18: 8-10.
   Granousky TA. 1997. Stored Product Pests. In Handbook of Pest Control, 8th Ed. Hedges SA, Moreland D (editors). Mallis Handbook and Technical Training Company. pp. 635-728.
   Hinton HE. 1948. A synopsis of the genus Tribolium Macleay, with some remarks on the evolution of its species-groups (Coleoptera: Tenebrionidae). Bulletin of Entomological Research 39: 13-55.
   Koehler PG. (April 2003). Pantry and Stored Food Pests. EDIS. http://edis.ifas.ufl.edu/IG095 (27 May 2003).
   Ryan MF, Park T, Mertz DB. 1970. Flour beetles: responses to extracts of their own pupae. Science 170: 178-180.
   Smith EH, Whitman RC. 1992. Field Guide to Structural Pests. National Pest Management Association, Dunn Loring, VA.
   Tripathi AK, Prajapati V, Aggarwal KK, Kumar S. 2001. Toxicity, feeding deterrence, and effect of activity of 1,8,-Cineole from Artemisia annua on progeny production of Tribolium castaneum (Coleoptera: Tenebrionidae). Journal of Economic Entomology 94: 979-983.
   Via S. 1999. Cannibalism facilitates the use of a novel environment in the flour beetle, Tribolium castaneum. Heredity 82: 267-275.
   Walter VE. 1990. Stored product pests. In Handbook of Pest Control Story K, Moreland D. (editors). Franzak & Foster Co., Cleveland, OH. pp. 526-529.
   Weston PA, Rattlingourd PL. 2000. Progeny production by Tribolium castaneum (Coleoptera: Tenebrionidae) and Oryzaephilus surinamensis (Coleoptera: Silvanidae) on maize previously infested by Sitotroga cerealla(Lepidoptera: Gelechiidae) Journal of Economic Entomology 93: 533-536.
   Willis ER, Roth LM. 1950. The attraction of Tribolium castaneum to flour. Journal of Economic Entomology 43: 927.  
    
   Çevirisi ve araştırması tarafımdan yapılmıştır. izinsiz kopyalanamaz. !
  • By emreceyhan34
   Canlılarımız için uygunmudur herhangi bir sorun yaratırmı?

   https://www.amazon.com/Flukers-Piece-Powdered-Crested-Gecko/dp/B01IB82E92/ref=sr_1_29?ie=UTF8&qid=1516568938&sr=8-29&keywords=crested+gecko+supplies&refinements=p_n_shipping_option-bin%3A3242350011

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.


5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

×