Jump to content
Elifegerdem

Yılanın Kendini Isıtma Sorunu?

Önerilen İletiler

Arkadaşlar merhaba geçen gün kendi yılanıma “gerizekalı mı? Hasta mı?” dediğim için konu silinmiş. Olsundu :D benim sorunum şu çocuğum 30-35 cm şuanda deride ama ben ilk aldığım ve pad i teraryuma koyduğumdan beri aynı şeyi gözlüyorum kesinlikle ve kesinlikle padin üstüne kendisi gitmiyor alalı 2 ay a yaklaşacak. Evde genelde klima çalışıyor genelde ben bile elim ayağım buz geziyorum şu son 3-4 gündür geceleri klima çalıştırmıyoruz malum antalya sıcağıydı. Fakat yılanın yeri koridorda duruyor ve kapı açılıp kapandıkça yada bazen açık unuttuğumuzda soğuk koridora da gidiyor. Yılanımı elime aldığımda buzzz ötesi buzzz bi kıvamda oluyor size öyle açıklayabilirim. Kendim elimle alıp pad in üstüne koyuyorum 10-15-20 dk üstünden kımıldamıyor ısınınca hareketleniyor geziniyor ya mağarasına ya peçetenin altına giriyor 3-4 saat geçiyor yine bedeni buz kesmiş oluyor yine kendim alıp pad e koyuyorum ve yine üstünden kımıldamıyor. Padin yarısında 2. Mağarası var yarısı boşluk ister açık alanda ister mağarada ısınabilir. Ama asla kendisi gidip ısınmıyor ama ben ne zaman pad e koysam kımıldamadan ısınıyor acaba bulamıyor mu ? Bulamıyor olması imkansız aslında geziniyor. Yoksa pad kabın tüm içini ısıtıyor mu ? Eğer öyleyse neden buz kesmiş oluyor çocuğum? İştahında hiçbir sıkıntısı yok içimi rahatlatan da o. Şu 3-4 gündür rengi solmaya başladı deriye girdi ama ben bu davranışını aldığımdan beri gözlüyorum kabı bulamayacak kadar büyük mü geliyor diyeceğim kendisi geziniyor arada görüyorum çözemedim çocuğumu 😬😬 tamam şuan hasta değildr belki ama bu gidişle sürekli soğuk olması gidip kendini ısıtmaması giderek hasta etmezmi onu? Ve özellikle odama aldım şu son 1 haftadır daha yakından gözlemek için asla kullanmıyor pedi

tarihinde Elifegerdem tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Heyecanınızı anlıyorum, bende 1 hafta kadar önce yılanım suyu bulamıyor mu her elime aldığımda suya yaklaştırıyorum hemen su içiyor tarzı bir konu açmıştım. Eğer teraryum ölçüleriniz doğruysa (stres ile doğru orantılı) çocuğunuzun sıcak alanı bulamama gibi bir ihtimali yok içiniz rahat olsun. Sıcak alanda değil kendi istediği yerde duruyorsa üşümüyordur. Buuzz buzzz ötesi gibi kavramlar sizin hissiyatınız diye düşünüyorum. Bulunduğu yerden alıp sıcak alana koyduğunuzda hareket etmemesi de sizin ona müdahale edip strese sokmanızdan kaynaklı olabilir. Benım de yılanımın rengi şuan soluk deride 2 gündür nerede bilmiyorum kendi halinde rahatsız etmemeye özen gösterin özellikle deri döneminde. Yılanınızın türünü de yazarsanız benden çok daha uzman hobi de ileri gelen abilerimiz ablalarımız size yardımcı olacaktır. :) Benim tahminim sizin mısır yılanınız var eğer böyleyse içiniz rahat olsun zaten sabit ısı 26-27 serin alanlar 26 nın da altında pek sıcak seven canlılar değil. 30-31 stres üzeri derecelerde ölümcül olabilir aklınızda bulunsun iyi geceler :)

• Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

İyi geceler teşekkürler cevabınız için. Başlığı corn adı altında açtığım için tekrar yazma gereği duymamıştım :D normalde sıcak yere koymadığımda direk peçetenin altına saklanır yada mağarasına saklanır ama padin üstüne koyduğumda başka yere asla kımıldamıyor soğuksa ama yeni ısınmış padin üstünden yeni gitmiş ve tekrar padin üstüne koyduysam tekrar padden uzaklaşıyor sadece soğukken üstünde kalıyor. O stres olaylarını biz baya aştık diye düşünüyorum şu ara renginin solduğunu fark ettiğim için 3-4 gündür pek dokunmuyorum birkaç kez kıyamayıp acaba üşüyomudur diye alıp pad e koydum o kadar ana yüreği 😅😅 elime aldığımda buz gibi olması beni çok rahatsız ediyor aşırı soğuk çünkü buzdolabından çıkmış gibi

tarihinde Elifegerdem tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Soğukkanlı canlılar olduğundan ele alındığında soğuk olmaları normal. Vücut ısısını yükseltmek istese pad in üzerine kendi gider zaten. Vücut ısısı gereğinden fazla yükseltilirse sonuçları iyi olmayacaktır. Sıcak ve ılık alanları kendisinin dilediği şekilde kullanmasına izin vermenizi tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Evet soğukkanlı olduklarını biliyorum elime aldığımda soğuk olmasıda normal olur tamam ama o kadar çok soğuk oluyor ki hani insanın ayakları buz keser ya klimadan evde bende öyle geziyorum zaten hayvanda o buzzz kıvamda normal bi soğukluk değil yani. Evdeki klima soğukluğundan mevsimi şaşırıp kış uykusuna girmeye kalkarmı aslında benim kafamdaki soru işareti o keşke en başında böyle sorsaydım hatta 😬:/ çünkü herhangi bi hayvan bedeni bence o soğukta hipotermi geçirir buz dolabından alınmış soğuk su gibi. Elime alıyodum deride olmadan önce soğuktan biraz hareketsiz gibi oluyodu avuç içimi buz gibi yapıyodu kendisi biraz ısınınca ellerimin arasında gezinmeye başlıyodu. Umarım boşuna meraklanıp korkuyorumdur birşey olursa üzülürüm 😬😔

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hocam soğuk hava deposunda mı yaşıyorsunuz? :D bir termometre alın teraryumun sıcak tarafını ve soğuk tarafını ayrı ayrı ölçün(yüzey sıcaklıklarını) zaten soğuk kanlı hayvanlar oldukları için orda hangi değerleri okursanız canlınız da o sıcaklıkta demektir. mısır yılanları için serin alan ve sıcak alan optimal sıcaklık değerleri 26-30 derece olarak yazılıyor makalelerde :) hissiyata göre değil de niceliğe göre bakmak daha sağlıklı olacaktır

• Like 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

@ismet Evdekilerin kanı fazla malesef ben bile yarım saatte bir ürperiyorum soğuktan. Alacağım fakat kredi kartını kullanabileceğim mahlukat bulamadığım gibi kapıda ödeme de olmadığından şansıma babamın şehir dışından gelmesini bekliyorum vesaire vesaire anlicağınız. Elimdeki imkan şuan buna el veriyor yapabilceğim birşey yok. Ama az önce şunu fark ettim pad in 5 cm yanına elimi koydum zemine diğer yerlerden daha ılık. Genelde orda takılıyor pad in birkaç cm uzağında. Ama yinede dediğim gibi az önce dayanamayıp yine elime aldım pad e koydum yine buz kesiyor hayvan ve yine kımıldamadan ısıtıyo kendini şuan daha önce elime çok yılan sürüngen vs aldım hiçbiri bu kadar buz kesmiyordu. Yaşayıp görcez anlaşılan...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Elifegerdem, 29.09.2018 - 01:02 yazdı:

@ismet Evdekilerin kanı fazla malesef ben bile yarım saatte bir ürperiyorum soğuktan. Alacağım fakat kredi kartını kullanabileceğim mahlukat bulamadığım gibi kapıda ödeme de olmadığından şansıma babamın şehir dışından gelmesini bekliyorum vesaire vesaire anlicağınız. Elimdeki imkan şuan buna el veriyor yapabilceğim birşey yok. Ama az önce şunu fark ettim pad in 5 cm yanına elimi koydum zemine diğer yerlerden daha ılık. Genelde orda takılıyor pad in birkaç cm uzağında. Ama yinede dediğim gibi az önce dayanamayıp yine elime aldım pad e koydum yine buz kesiyor hayvan ve yine kımıldamadan ısıtıyo kendini şuan daha önce elime çok yılan sürüngen vs aldım hiçbiri bu kadar buz kesmiyordu. Yaşayıp görcez anlaşılan...

Kış uykusuna falan girmeye kalkmaz umarım :D Kısa süreli kötü koşullarda çok büyük sıkıntılar olacağını düşünmüyorum ben. Doğada yaşam alanında da  elbet çok sıcak ve soğuk hava şartları oluyordur birkaç gün bile olsa. O kadar hassas olsalar şimdiye doğal seçilimle hepsi giderdi biz göremezdik gibime geliyor :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Elifegerdem, 29.09.2018 - 01:02 yazdı:

Termometre için o kadar kasmanıza gerek yok. Milyoncularda bile bulabileceğiniz eski civalı bir termometre de olur. Soğukluğun veya sıcaklığın değerini bilmeden birşey söylemek yanlış olur. O yüzden ölçüp yazmanızda fayda var ona göre üzerinde daha rahat konuşulur.

• Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.