Jump to content
Pythonology

Yılan Türleri Için Akvaryumdan Terrarium Yapmanın Dezavantajı Var Mı?

Önerilen İletiler

Alacağım canlı ıçin gerekli ekipmanın toplanması aşamasındayım ve araştırma yapıyorum. Sahiplenmek istediğim tür ball python. 

Gerekli araştırmaları yaparken kafama takılan bir soruyu sormak istedim. 

Terrarium araştırması yaparken, ball python için gerekli olan ölçülerde olan terreriumların  fiyatının aynı ölçülerde cama cam akvaryumlardan çok daha fazla olduğunu gördüm (Pleksi bile olsa biraz daha pahalı oluyor.)

90*45*45 ölçülerinde düzgün bir akvaryumun fiyatı 150 tl civarında.(Yer: Kızılay - Ankara) Üst kapakları da gayet düzgün ürünün. Yetersiz gelse bile delik açılarak sorun giderilebilir mi? Terrariumdan tek farkı yandan havalandırmalarının bulunmaması görsel olarak. Bu durum canlının sağlığını etkiler mi?

Özetle terrerium yerine akvaryum kullansam ve üst kapağı daha fazla hava alır hale getirip sağlamlaştırsam bir sorun olur mu?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bende crested için akvaryumumu teraryuma çevirdim eğer akvaryumun üst camını çıkarabilirseniz yani üstünü tamamen açık bırakıp sineklik koyabilirseniz yapabilirsin burda önemli olan hava sirkülasyonu olması ve nemin çıkması eğer bunları düzgünce oluyorsa neden olmasın bir yanlışım varsa lütfen düzeltinimage.thumb.jpg.d8a268a13dc07b16697a52de12b90844.jpg 

• Like 1
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hava sirkülasyonunu arttırmak için yan camlara da delik açabilirsiniz. Camlar için uygun elmas matkap uçlarıyla delik açılabilir. Araştırmanızı yaparsanız elmas uçla cam delmeyi öğrenip evde kendiniz bile yapabilirsiniz.

• Like 2
  • Thanks 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ball pythonlar bol miktarda nem isteyen canlılar değildir bu yüzden yeterli havalandırma sağlanırsa kullanılabilir,dikkat etmeniz gereken durum yapının sağlam olması,kas kuvveti olan canlılar olduklarından sağlam olmayan bir kapağı veya teli kolayca itip çıkabilir.

• Like 1
  • Thanks 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
9 hours ago, ahmyildiz said:

Hava sirkülasyonunu arttırmak için yan camlara da delik açabilirsiniz. Camlar için uygun elmas matkap uçlarıyla delik açılabilir. Araştırmanızı yaparsanız elmas uçla cam delmeyi öğrenip evde kendiniz bile yapabilirsiniz.

Bunu deneyeceğim sanırım. Kendim başamazsam bir camcıda delik açtırırım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
9 hours ago, tommy06 said:

Ball pythonlar bol miktarda nem isteyen canlılar değildir bu yüzden yeterli havalandırma sağlanırsa kullanılabilir,dikkat etmeniz gereken durum yapının sağlam olması,kas kuvveti olan canlılar olduklarından sağlam olmayan bir kapağı veya teli kolayca itip çıkabilir.

Evet bunu düşündüm. Standart akvaryum kapağı olan kısmı ya sağlamlaştıracağım ya da kilitli bir hava geçiren çözüm bulmaya çalışacağım. Gelişmeleri paylaşırım, teşekkürler. :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
11 hours ago, Crested gecko said:

Bende crested için akvaryumumu teraryuma çevirdim eğer akvaryumun üst camını çıkarabilirseniz yani üstünü tamamen açık bırakıp sineklik koyabilirseniz yapabilirsin burda önemli olan hava sirkülasyonu olması ve nemin çıkması eğer bunları düzgünce oluyorsa neden olmasın bir yanlışım varsa lütfen düzeltinimage.thumb.jpg.d8a268a13dc07b16697a52de12b90844.jpg 

Crested geckoların buradan dışarı çıkması çok mümkün görünmüyor. :) Yanlara delik açtırıp deneyeceğim bende. Bu arada gerçekten güzel görünüyor yaşam alanınız, çok beğendim. :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Pythonology, 15 saat önce yazdı:

Alacağım canlı ıçin gerekli ekipmanın toplanması aşamasındayım ve araştırma yapıyorum. Sahiplenmek istediğim tür ball python. 

Gerekli araştırmaları yaparken kafama takılan bir soruyu sormak istedim. 

Terrarium araştırması yaparken, ball python için gerekli olan ölçülerde olan terreriumların  fiyatının aynı ölçülerde cama cam akvaryumlardan çok daha fazla olduğunu gördüm (Pleksi bile olsa biraz daha pahalı oluyor.)

90*45*45 ölçülerinde düzgün bir akvaryumun fiyatı 150 tl civarında.(Yer: Kızılay - Ankara) Üst kapakları da gayet düzgün ürünün. Yetersiz gelse bile delik açılarak sorun giderilebilir mi? Terrariumdan tek farkı yandan havalandırmalarının bulunmaması görsel olarak. Bu durum canlının sağlığını etkiler mi?

Özetle terrerium yerine akvaryum kullansam ve üst kapağı daha fazla hava alır hale getirip sağlamlaştırsam bir sorun olur mu?

Akvaryumu yan çevirip açık olan tarafını ön yüz olarak kullanıp bol delikli bir pleksiyle sürgülü hale getirebilirsiniz. Zaten yan camlar 45 45 olduğu için alandada bi fark olmayacaktır. Şu an canlılarıma saklama kabında bakıyorum ama ilerde ben de böyle bir terra düşünüyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
16 minutes ago, ismet said:

Akvaryumu yan çevirip açık olan tarafını ön yüz olarak kullanıp bol delikli bir pleksiyle sürgülü hale getirebilirsiniz. Zaten yan camlar 45 45 olduğu için alandada bi fark olmayacaktır. Şu an canlılarıma saklama kabında bakıyorum ama ilerde ben de böyle bir terra düşünüyorum.

Harika bir fikirmiş. Pleksiden sürgüyü nerede yaptırabilirim. (Yer Ankara ama camcılar yapar mı bu işi bilemedim.)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Pythonology, 25.02.2019 - 12:39 yazdı:

Harika bir fikirmiş. Pleksiden sürgüyü nerede yaptırabilirim. (Yer Ankara ama camcılar yapar mı bu işi bilemedim.)

Camcılar değil de reklam tabelası tarzı ürün yapan şirketler olabilir. Ya da facebookta Erdem Güleyin diye bir abimiz var rica etsen boyutları versen yapıp sana gönderebilir. Erdem Güleyin; numarası  05325151280. Facebookta açık bi şekilde vermiş numarasını o yüzden yazdım rahat rahat. Kendisinden hiç alışveriş yapmadım bu arada ama herkesin çok sevdiği birisi. Bir konuşun bakalım :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
6 hours ago, ismet said:

Camcılar değil de reklam tabelası tarzı ürün yapan şirketler olabilir. Ya da facebookta Erdem Güleyin diye bir abimiz var rica etsen boyutları versen yapıp sana gönderebilir. Erdem Güleyin; numarası  05325151280. Facebookta açık bi şekilde vermiş numarasını o yüzden yazdım rahat rahat. Kendisinden hiç alışveriş yapmadım bu arada ama herkesin çok sevdiği birisi. Bir konuşun bakalım :)

Parayı bir denkleştirelim arayacağım çok teşekkürler değerli tavsiyeleriniz için. Numaranın olması çok çok iyi oldu :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Her şeyi bir an önce toplaryaıp canlı arama aşamasına geçmek istiyorum bir an önce. Yeni yavruların piyasaya çıkması  ne zaman olur bilemiyorum tam olarak ama nisan ayına kadar canlı hariç her şey tamam olsun istiyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

İçeriğiniz yönetim tarafından onaylandıktan sonra görüntülenecek.

Misafir
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Copyright © 2013 Reptula.com Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@reptula.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.